Jedynie prawda jest ciekawa


Waszczykowski: „Nie będzie Nord Stream II”

21.11.2016

- Nie będzie Nord Stream II. Rosjanie przestaną go potrzebować, ale i tak osiągną swój cel - mówi szef MSZ w rozmowie z portalem Onet.pl.

- Kontakty [z otoczeniem Donalda Trumpa] nawiązaliśmy już w kampanii wyborczej. Nie chcieliśmy się do nich przyznawać z oczywistych względów — żeby nie być oskarżanymi o stronniczość - mówi minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w wywiadzie dla portalu Onet.pl.

Rozmowa dotyczyła stosunków polsko-amerykańskich. I padły jednoznaczne zapewnienia ze strony Donalda Trumpa o współpracy w kwestiach bezpieczeństwa - podkreśla szef MSZ.

Trump był w kampanii oskarżany, że chce przehandlować Ukrainę Rosjanom, więc cieszy nas to, że wkrótce po rozmowie z Putinem, rozmawiał także z prezydentem Ukrainy. Zrównoważył reakcje, pokazał, że interesuje się tym kierunkiem - zaznacza Waszczykowski.

Jednocześnie minister podkreśla, że nie ma obaw co do przyszłości wschodniej flanki NATO.

Jeśli Amerykanie, sami, bez naszych nacisków, zadeklarowali przysłanie w nasz region ciężkiej brygady pancernej - niezależnie od ustaleń szczytu NATO - to czemu mieliby zrezygnować z tarczy? - pyta szef polskiej dyplomacji.

W rozmowie pojawia się również temat sytuacji Brytyjczyków po Brexicie

- Są pełnoprawnymi członkami, dopóki nie zakończą się negocjacje i ratyfikacja przez kraje członkowskie zasad ich wyjścia z Unii. Wielka Brytania jest dla nas ważnym partnerem - mówi szef MSZ.

Witold Waszczykowski komentuje również sytuację w Niemczech przed wyborami.

- Wystawienie Steinmeiera na prezydenta zmienia sytuację na scenie politycznej Niemiec, bo pani Merkel w bardzo sprytny sposób wyeliminowała potencjalnego konkurenta, który jest znany i popularny. Mógłby za kilka miesięcy w wyborach parlamentarnych być jej głównym oponentem. Z jednej strony ja tracę partnera, którego dobrze znam i blisko współpracujemy od roku. Ale z naszego punktu widzenia jest to korzystna kandydatura. W wariancie pozytywnym Steinmeier - który zna Polskę i nie będzie już musiał zabiegać o odróżnianie się od CDU - może pójść drogą Gaucka. A nawet jeśli - w wariancie negatywnym - będzie chciał zachować się bardziej prorosyjsko kosztem polskich interesów, to jako prezydent straci szanse realizacji takiej polityki - wyjaśnia minister.

Witold Waszczykowski sporo uwagi poświęca kwestii Nord Stream II, którego – jego zdaniem - „nie będzie”.

Rosjanie przestaną go potrzebować. Dzięki OPAL-owi mogą teraz zwiększyć przepływ gazu przez Nord Stream I, który nie jest w pełni wykorzystany. To im wystarczy - wyjaśnia szef MSZ.

Decyzji nie ma. Jednak nieformalnie wiadomo, że zwiększenie przepływu przez OPAL — a więc i przez Nord Stream I — może zadowolić Gazprom na tyle, że zrezygnuje z budowy Nord Stream II - tłumaczy minister.

Rosjanie już nie będą potrzebować South Stream, żeby dostarczyć gaz na południe Europy. Prześlą tam przez OPAL gaz z Nord Stream I - dodaje Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji potwierdza jednocześnie, że przestaniemy liczyć się jako dystrybutor gazu norweskiego na południe.

Dzięki Nord Stream I i OPAL-owi Rosjanie zrobią taki morsko-lądowy by-pass wokół Polski - tłumaczy polityk.

- Na pierwszy rzut oka powinniśmy odtrąbić zwycięstwo w sprawie zablokowania Nord Stream II, ale z drugiej strony Rosjanie i tak osiągną swój cel – zaleją Europę Środkową i Południową większą ilością gazu z pominięciem Polski. Czyli zwiększenie przepustowości dotychczasowych rur, czy budowa nowej – suma summarum wychodzi na to samo - przyznaje minister.

Waszczykowski komentuje również rozgrywki polityczne na arenie międzynarodowej.

- Przez lata całe były napięcia między Francuzami i Niemcami, mówiło się, że pani Merkel nie bardzo czuje chemię z prezydentem Hollande’em. A czy jest dziś chemia między politykami niemieckimi a brytyjskimi? Dlaczego tam można sobie powiedzieć wszystko i nikt nie ogłosi chłodu? A u nas przez politykę Tuska i Sikorskiego - mówi szef MSZ.

- Mamy kompleks, że powinniśmy siedzieć cicho i nie krzyczeć, bo Polskę skarcą. Ciągle mnie ktoś pyta, do kogo jest mi w Unii bliżej. A ja nie mam choroby sierocej. Jesteśmy już państwem, które ma swoje interesy i musi je artykułować. I do różnych interesów dobierać rozmaitych partnerów - podkreśla Waszczykowski.

Witold Waszczykowski komentuje również sprawę Caracali.

- Jestem po poważnej rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Jeanem-Marcem Ayrault, w które ustaliliśmy, że będziemy pracować nad naszymi relacjami. Powiedziałem mu, że przecież nie będziemy się obrażać o parę śmigłowców, skoro łączą nas bardzo ścisłe relacje polityczne i gospodarcze. Do tego pani premier rozmawiała z prezydentem Hollande’em. Więcej jest medialnych spekulacji niż realnych faktów - mówi szef MSZ.

- Czekaliśmy na to, by przyjechał Hollande, bo chcieliśmy mu pokazać ofertę Airbusa. I liczyliśmy na jego decyzję polityczną o większym zaangażowaniu finansowym. A on nie przyjechał. Nie jest prawdą, że Airbus oferował 6 tys. miejsc pracy. Gdzie? Niech pokażą taką ofertę - dodaje.

Szef polskiej dyplomacji podkreśla, że rządzący nie powinni przejmować się krytyką ze strony unijnych polityków.

Unijni oficjele już dawno mówią o naruszaniu przez nas wartości UE. Po co brnąć dalej w te jałowe pomysły? - pyta rozmówca Onetu.

Jednocześnie minister przyznaje, że Donald Tusk prawdopodobnie nie będzie mógł liczyć na poparcie ze strony obozu władzy.

Na to wygląda. Ale nasz sprzeciw wcale nie musi być decydujący, by Tusk stracił posadę. W instytucjach unijnych może być duża roszada polityczna i w ramach handlu między chadekami a socjalistami jego stanowisko może przypaść komuś innemu - tłumaczy szef MSZ.

Odnosząc się do deklaracji Władimira Putina o możliwości „odbudowania dialogu z Rosją”, Waszczykowski stwierdza:

Cieszy wypowiedź, że zrobi wszystko. My jesteśmy mniej ambitni. Na początek niech odda wrak tupolewa, a potem niech zniesie embargo na polskie produkty. Wtedy będziemy otwarci na dalsze rozmowy.

[fot. pixabay.com]

gah/Onet.pl/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook