Jedynie prawda jest ciekawa


Strajk na Śląsku

25.03.2013

Na dwie godziny staną komunikacja, zakłady przemysłowe, służba zdrowia i szkoły. Szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" zapewnia jednak, że strajk nie będzie utrudnieniem dla mieszkańców.

W związku z brakiem porozumienia między związkami zawodowymi, a rządem, na jutro zaplanowany jest
dwu godzinny strajk na Śląsku. Stanie komunikacja, zakłady przemysłowe, szkoły, a w placówkach
służby zdrowia będzie strajk włoski.

Zaplanowany na wtorkowy poranek dwugodzinny strajk generalny na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim będzie najbardziej widoczny w komunikacji. Tramwaje i autobusy mają wyjechać na trasy dopiero przed godz. 6 rano, a o 8 staną pociągi - wynika z informacjizwiązków.

W części szkół zajęcia mają się zacząć dopiero od trzeciej lekcji, a w ok. 20 szpitalach zaplanowano strajk włoski, polegający na bardziej skrupulatnym niż zwykle przestrzeganiu procedur, np. przy rejestracji. W kopalniach i innych zakładach zaplanowano masówki - spotkania z załogą – i opóźnienie rozpoczęcia pracy o dwie godziny.

Związkowcy szacują, że w proteście weźmie czynny udział ok. 100 tys. osób. W Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Sosnowcu odbędą się pikiety. Protest nie obejmie całego woj. śląskiego, ale teren działania śląsko-dąbrowskiego regionu związku, czyli dawne województwo katowickie.

"Ten strajk jest początkiem działań, które mają doprowadzić do zmiany polityki społeczno-gospodarczej rządu. Oczekujemy, że rozpocznie on nową rundę rozmów" - zadeklarował szef związku Sierpień 80 Bogusław Ziętek, wyrażając przekonanie, że "strajk uda się w 100 proc.".Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podkreślił, że związkowcy tak zaplanowali protest, aby jego uciążliwość dla mieszkańców regionu była jak najmniejsza.

"To nie strajk przeciwko mieszkańcom; on ma służyć temu, by region śląsko-dąbrowski nie uległ degradacji społecznej i gospodarczej (...) Nie chcemy, aby ten strajk był utrudnieniem dla mieszkańców Śląska" - zapewnił Kolorz, tłumacząc wczesną porę protestu w komunikacji miejskiej, a stosunkowo późną (od godz. 8 rano) na kolei.

Związkowcy deklarują, że strajk ma służyć ochronie przemysłu i miejsc pracy na Śląsku i w Zagłębiu oraz obronie regionu przed społeczną i gospodarczą degradacją. Ma to być również forma walki z nadużywaniem umów śmieciowych oraz starań o sprawiedliwy system emerytalny, dążenie do naprawy systemu opieki zdrowotnej w regionie oraz właściwego finansowania systemu szkolnictwa.

Protestujący sprzeciwiają się proponowanym przez rząd zmianom w zakresie wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy. Chcą też m.in. utrzymania systemu emerytur pomostowych oraz wsparcia
dla przemysłu energochłonnego. Żądają również wprowadzenia skutecznych mechanizmów antykryzysowych dla firm zagrożonych z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej.

Najwcześniej, bo ok. godz. 3.15 nad ranem, protest ma rozpocząć się w komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje mają wyjechać z zajezdni z dwugodzinnym opóźnieniem, a więc dopiero między godz. 5 a 6 rano. "Przewidujemy, że ok. 6.15-6.30 ruch środków komunikacji powinien odbywać się już normalnie" - powiedział Kolorz.

Informacja o planowanym strajku w Tramwajach Śląskich dotarła do zarządu spółki. Jej rzecznik Andrzej Zowada poinformował, że jeżeli związkowcy rozpoczną strajk, we wtorek między godz. 3.15 a 4.15 na trasy nie wyjedzie ze wszystkich zajezdni spółki 49 pociągów, a tym samym niezrealizowanych zostanie 79 kursów. Punktualnie o godz. 4.15 najostrzejsza forma protestu ma się zakończyć.

"Od tego momentu pracownicy spółki dołożą wszelkich starań, by w możliwie najkrótszym czasie wpisać się w obowiązujące rozkłady jazdy. Szacujemy, iż ruch tramwajowy w całej aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej wróci do normy do godz. 5.45, ale dla większości linii powinno to nastąpić znacznie wcześniej" - ocenił prezes Tramwajów Śląskich Tadeusz Freisler.

Nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał strajk w komunikacji autobusowej. Związkowcy zapowiadają, że z dwugodzinnym opóźnieniem na trasy wyjadą autobusy większości przedsiębiorstw komunikacji miejskiej, jednak sami przewoźnicy nie potwierdzają tych informacji. Np. samorząd Rybnika zapewnia, że autobusy będą kursować normalnie. Ponadto dużą część tras obsługują prywatni przewoźnicy (inni niż PKM-y), gdzie strajku nie będzie. Związki deklarują, że wcześnie rano nie wyjedzie planowo ponad 300 autobusów m.in. z zajezdni w Gliwicach, Świerklańcu, Sosnowcu i Jaworznie.

Rzeczniczka Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP - organizatora komunikacji w regionie – Anna
Koteras poinformowała, że związek nie otrzymał dotąd precyzyjnych informacji o tym, gdzie faktycznie może dojść do strajku. Informacje mają być przekazywane na bieżąco na stronie internetowej związku oraz w portalu społecznościowym Facebook. Związek może też nałożyć kary na tych przewoźników, którzy nie wywiążą się ze zleconych im usług.

Strajk na kolei ma rozpocząć się o godz. 8 rano i trwać do 10. Wtedy też zaplanowano pikietę przed nastawnią w Katowicach. Szef kolejarskiej Solidarności w regionie Stanisław Chrustek oszacował, że zatrzymanych zostanie ok. 100 pociągów, które zostaną doprowadzone do najbliższych stacji.

Najwięcej zatrzymanych pociągów to składy regionalnego przewoźnika - Kolei Śląskich, który zapowiedział uruchomienie w tym czasie zastępczej komunikacji autobusowej oraz honorowanie biletów innych przewoźników kolejowych. Na siedmiu dworcach (Katowice, Sosnowiec, Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Rybnik, Tarnowskie Góry) mają pojawić się specjalni informatorzy, dłużej ma też pracować infolinia.

"Punkty megafonowe Kolei Śląskich będą na bieżąco wygłaszać komunikaty związane z utrudnieniami
w ruchu oraz informować o godzinach odjazdów zastępczej komunikacji autobusowej. Obsada megafonów
na czas akcji strajkowej zostanie zwiększona" - zapowiedział rzecznik spółki Maciej Zaremba. Pasażerowie mają dostać pełną informację o autobusach zastępczych na dworcach, w internecie i na infolinii.

Również grupa zaplanowała działania łagodzące skutki strajku. Na głównych dworcach w regionie
wprowadzone będą dodatkowe dyżury pracowników PKP oraz PKP Intercity, a w dyspozyturze ruchu w
Sosnowcu zarządca infrastruktury, spółka PKP PLK, stworzyła sztab kryzysowy.

Według grupy PKP zagrożone zatrzymaniem są 132 pociągi, z których 12 należy do PKP Intercity – będą one stały na stacjach do końca protestu. Pozostałe 120 pociągów obsługują przewoźnicy spoza grupy PKP: 88 Koleje Śląskie i 32 Przewozy Regionalne. Między godz. 7 a 10 rano wstrzymany zostanie ruch niektórych pociągów towarowych, aby komunikacja pasażerska mogła szybciej wrócić do normy po strajku. PKP zapewni też darmowe ciepłe napoje dla pasażerów. Objętych akcją będzie osiem dworców: Katowice, Gliwice, Bielsko-Biała, Rybnik, Tychy, Zawiercie, Częstochowa oraz Sosnowiec.

Oprócz informacji na dworcach, na czas akcji protestacyjnej wznowiona będzie działalność witryny
www.wczasiestrajku.pl, gdzie pasażerowie będą mogli znaleźć bieżące informacje na temat sytuacji na Śląsku i w Zagłębiu, dostarczane przez PKP PLK.

Związkowcy obiecują, że strajk w zakładach pracy nie dotknie bezpośrednio mieszkańców regionu. Większość zakładów - m.in. kopalnie, huty, niektóre fabryki motoryzacyjne (nie strajkują np. fabryki Opla i Fiata) rozpoczną pracę z opóźnieniem - zamiast o godz. 6-6.30 - dwie godziny później. W tym czasie - jak w kopalniach - mają m.in. odbywać się tzw. masówki, czyli spotkania związkowców z załogą. Pracować mają ci pracownicy, których praca wiąże się z utrzymaniem ruchu, czyli zachowaniem ciągłości procesów technologicznych oraz bezpieczeństwem.

W energetyce strajk ma przyjąć takie formy, które nie skutkują faktycznymi przerwami w pracy. Nie będzie przerw w dostawach prądu. Związkowcy z firm ciepłowniczych zapowiadali wcześniej możliwość obniżenia parametrów grzewczych sieci ciepłowniczej, nie sprecyzowali, jednak gdzie i w jaki sposób zamierzają to zrobić. Mowa przede wszystkim o tym, by kaloryfery słabiej grzały w niektórych urzędach; związkowcy nie powiedzieli w których.

Wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski zapowiedział, że dwugodzinny
strajk może oznaczać początek dalszych protestów w górnictwie, gdzie narastają problemy związane m.in. z zapowiedziami restrukturyzacji, spowodowanej znaczącym spadkiem sprzedaży węgla. Są też postulaty płacowe oraz niepewność co do przyszłości systemu emerytur górniczych.

W związkowym referendum za strajkiem opowiedziało się 20 szpitali oraz pracownicy ratownictwa
medycznego. To m.in. duże szpitale kliniczne w Katowicach, a także placówki w Jastrzębiu Zdroju, Sosnowcu, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach i Siemianowicach Śląskich. Wiceszef Solidarności ochrony zdrowia w regionie Jacek Szarek zapewnił jednak, że lekarze i pielęgniarki nie odejdą od łóżek pacjentów, karetki będą normalnie wyjeżdżać na wezwania pacjentów, a zdrowie i życie chorych nie będzie z tego tytułu zagrożone.

"W tych szpitalach, które poparły strajk w referendum, planujemy formułę strajku włoskiego" - zapowiedział Szarek, według którego protest w takiej formie ma polegać np. na skrupulatnym, zgodnym z wszelkimi procedurami rejestrowaniu i przyjmowaniu na zabiegi tzw. pacjentów planowych. Strajk w placówkach służby zdrowia ma trwać z reguły od godz. 7 do 9.

Szef regionalnej Solidarności w oświacie Lesław Ordon poinformował, że w referendach strajk poparli pracownicy ok. 350 szkół i placówek oświatowych - tam zajęcia powinny rozpocząć się od trzeciej lekcji. Wcześniej uczniowie mają mieć zapewnioną opiekę ze strony nauczycieli niestrajkujących lub uczestniczących w strajku, ale wyznaczonych do opieki przez komitet strajkowy. Nie będzie problemu strajku w przedszkolach czy żłobkach, gdzie akcja będzie miała charakter jedynie solidarnościowy, polegający np. na informacjach czy oflagowaniu.

Ponieważ polskie prawo nie daje związkowcom możliwości strajku przeciw rządowi, formalnie wtorkowy strajk będzie protestem solidarnościowym z pracownikami sądu (nie sędziami) w Siemianowicach Śląskich, którym prawo nie daje możliwości strajku. Walczą oni o lepsze warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Akcji mają towarzyszyć pikiety w sześciu miastach - możliwe są utrudnienia w ruchu. Związkowcy deklarują, że w pikietach wezmą udział także przedstawiciele licznych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

W Katowicach pikietowany będzie Śląski Urząd Wojewódzki, w Siemianowicach Śląskich Urząd Miasta.
W Sosnowcu związkowcy zbiorą się na placu zwanym popularnie Patelnią, a w Rybniku przejdą ulicami
miasta sprzed wojewódzkiego szpitala specjalistycznego. Również w Jastrzębiu Zdroju planowany jest przemarsz ulicami miasta, sprzed siedziby Solidarności. W Świętochłowicach punktem zbiórki będzie Huta Florian.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołały w październiku ubiegłego roku największe
regionalne centrale związkowe. W ostatnich miesiącach związkowcy przeprowadzili referenda strajkowe w zakładach pracy zatrudniających w sumie ok. 300 tys. osób. Uczestniczyło w nich niespełna 150 tys. osób, z których ponad 95 proc. opowiedziało się za strajkiem.

Związkowe postulaty były omawiane na dwóch spotkaniach z delegacją rządową, której przewodniczył
wicepremier Janusz Piechociński. Szczegóły były dyskutowane w pięciu zespołach roboczych. Choć obie strony mówiły o konstruktywnej atmosferze rozmów, związkowcy zdecydowali jednak o przeprowadzeniu strajku. Jako warunek jego zawieszenia wskazały wycofanie się rządu z projektów zmian w Kodeksie pracy, służących wydłużeniu okresu rozliczeniowego czasu pracy z kwartału do roku.

Związkowcy nie zrezygnowali ze strajku mimo apelu metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca w tej sprawie. Jak mówił w poniedziałek Kolorz, związkowcy w swoich postulatach są blisko ludzi biednych, wykluczonych oraz ich problemów, a strajk jest wyrazem determinacji pracowników w regionie.

PAP
[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 2. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 3. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 4. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

 5. ryanair09082018 09.08.2018

  Ryanair odwołuje rejsy do i z Polski. Piloci strajkują

  Irlandzkie linie lotnicze Ryanair, w związku z zapowiedzianym na piątek strajkiem pilotów, odwołały rejsy m.in. z Brukseli, Kolonii, Sztokholmu do Modlina, z Hamburga do Katowic, Dusseldorfu do Bydgoszczy, czy z Berlina do Krakowa. Przewoźnik zapewnia, że powiadomił pasażerów o odwołanych lotach.

 6. 1270zywnosciowe 03.08.2018

  Minister rolnictwa: Nie ma suwerenności bez bezpieczeństwa żywnościowego

  Żywność wysokiej jakości ma się stać synonimem polskiej żywności, ma być polskim znakiem rozpoznawczym. To jeden z podstawowych założeń naszego programu dla rolnictwa - mówił w piątek w Boguchwale (Podkarpackie) minister rolnictwa Jak Krzysztof Ardanowski.

 7. 1270biedronkasa 31.07.2018

  Kupiłeś mrożonki w Biedronce? Koniecznie to przeczytaj!

  Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie w związku z potencjalnym ryzykiem wystąpienia bakterii Listeria monocytogenes w mrożonych warzywach wyprodukowanych dla sieci sklepów Biedronka przez firmę Greenyard Frozen Poland

 8. 1270mozdzanowska 30.07.2018

  A. Możdżanowska: Obalamy mity i absurdy, wprowadzając program RODOracjonalność

  W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele absurdów związanych z obowiązywaniem RODO. Obalamy mity, wprowadzając program RODOracjonalność - powiedziała w poniedziałek w Ostrzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook