Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd przedstawił założenia programu Mieszkanie+

03.06.2016

Program Mieszkanie Plus wpisuje się w priorytet rządu, czyli wspieranie rodzin – powiedziała premier Beata Szydło. Szefowa rządu wraz z ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem w piątek zaprezentowała program Mieszkanie Plus. Celem programu jest umożliwienie dostępu do rynku mieszkaniowego szerszej grupie Polaków.


– Bardzo się cieszę, że mogę dzisiaj przedstawić państwu kolejny program, który przygotował nasz rząd, rząd PiS, który jest wypełnieniem zobowiązań wyborczych, ale przede wszystkim jest realnym wsparciem dla polskich rodzin, ale także dla tych wszystkich, którzy dzisiaj chcieliby myśleć o założeniu rodziny. Chcieliby myśleć o tym, żeby ułożyć, ustabilizować sobie życie. Ale nie stać ich po prostu na mieszkanie – powiedziała premier Beata Szydło. 

– Ten program, po programie Rodzina 500+, który już jest realizowany, jest programem, który wpisujemy w ten wielki priorytet naszego rządu, czyli wspieranie polskich rodzin – zaznaczyła szefowa rządu podczas konferencji prasowej. 

Najważniejszym filarem programu mieszkanie plus ma być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, dzięki któremu mieszkania będą tańsze – powiedziała premier. 

– To pierwszy kompleksowy program rozwiązujący problemy mieszkaniowe Polaków – powiedziała Szydło. – To nie jest teoretyczny zapis, tylko realny projekt, który będziemy już rozpoczynać w tym roku i na końcu tego projektu są mieszkania, w których zamieszkają Polacy – dodała. 

Najważniejszym filarem programu ma być utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego. – To będzie fundusz, który będzie przekazywał grunty Skarbu Państwa, dzięki temu mieszkania budowane na tych gruntach będą tańsze – dodała. 

– To będą mieszkania, które w założeniu będą na wynajem i zakładamy, że koszt wynajmu tego mieszkania wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. Ten wynajem będzie z możliwością dojścia do własności – podała Szydło.  

– Preferowane będą rodziny wielodzietne, jaka będzie liczba dzieci, taka będzie przyznawana punktacja. Będą brane oczywiście pod uwagę dochody, ale to będzie tylko i wyłącznie wpływało na okres oczekiwania na mieszkanie – dodała. 

Czynsz w oferowanych przez państwo mieszkaniach miałby być stabilny i niższy niż na rynku komercyjnym (fot. pixabay.com/hobokenhome7) Premie na remonty lub budowę domu.

– Stwarzamy możliwość, ażeby powstały tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem na remont mieszkania, czy wybudowanie prywatnego domu – powiedziała premier, przedstawiając program Mieszkanie Plus. 

Oprócz głównego celu, jakim jest budowa tańszych mieszkań, program mieszkanie plus ma także dwa inne filary. 

– Drugim elementem tego programu mieszkaniowego, który państwu dzisiaj prezentujemy, programu mieszkanie plus, jest wsparcie budownictwa społecznego – - powiedziała premier. 

Jak dodała, trzecim, „bardzo ważnym i atrakcyjnym filarem” programu Mieszkanie Plus jest wspieranie przez państwo oszczędzania na remont lub budowę prywatnego domu. 

– Bardzo często jest tak, że ktoś już ma mieszkanie, ale nie stać go np. na remont tego mieszkania albo chce wybudować dom. I też ma problem, bo nie ma w tej chwili na to wystarczających środków, a nie chce brać kredytów albo nie ma szans na uzyskanie kredytu – dodała. 

– Stwarzamy możliwość, ażeby powstały tzw. subkonta mieszkaniowe, na które Polacy będą odkładali swoje oszczędności z przeznaczeniem na remont mieszkania, czy wybudowanie swojego prywatnego domu czy też na zakup mieszkania. I te oszczędności będą dopełniane poprzez premie, które będzie dawało państwo. Dzięki temu będzie również możliwość, ażeby z tego programu korzystali również ci, którzy już mieszkanie mają, ale chcieliby poprawić jego standard, albo chcieliby je wyremontować – powiedziała szefowa rządu. 

Państwo pomoże w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych. Program MdM obejmie też rynek wtórny
Klucz do mieszkania, to wciąż dla wielu niedoścignione marzenie (fot. flickr.com/DeWitt Clinton) Inwestycje ruszą od 2018 r. 

– Projekt dotyczący programu mieszkanie plus powinien zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r., a inwestycje powinny ruszyć w 2018 r. – powiedział w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, prezentując program Mieszkanie Plus. 

Adamczyk przedstawił, jak to określił, „mapę drogową” realizacji programu. 

Powiedział, że projekt powinien zostać dostarczony do kancelarii premiera w trzecim kwartale 2016 r. – Narodowy Program Mieszkaniowy, mam nadzieję, zostanie przyjęty przez rząd w czwartym kwartale 2016 r. – podał. 

– I dalej mieszkanie plus: mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności to początek drugiej połowy 2017 r. Pierwsza połowa 2017 r. to projekt ustaw (...) dotyczący budownictwa społecznego – ciągnął. 

Według Adamczyka ustawa o narodowym funduszu mieszkaniowym „pozwoli w drugiej połowie 2017 r. rozpocząć nabór chętnych na wynajem mieszkań realizowanych w ramach tego programu”". 

– Planujemy, że inwestycje mieszkaniowe zostaną rozpoczęte z początkiem 2018 r. – zakończył. 


Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych, państwo posiada grunty i nieruchomości, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe – poinformował Andrzej Adamczyk. 

– Dzisiaj musimy wykorzystać ten potencjał i te zasoby, które posiada państwo polskie, dlatego też w oparciu o zasoby państwa polskiego przygotowaliśmy projekt Narodowego Funduszu Mieszkaniowego – powiedział Adamczyk. 

– Dzisiaj szacuje się, że do 40 proc. Polaków nie ma zdolności kredytowych, nie jest w stanie kupić mieszkania i nie jest w stanie wynająć mieszkania na wolnym rynku, dlatego (...) przewidzieliśmy trzy filary tego programu mieszkaniowego. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy to mieszkania na wynajem, z dojściem do własności – wyjaśnił minister. 

Zaznaczył, że najważniejsze jest to, że Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych. – My proponujemy rozwiązania, które nie wymuszają wydatkowania środków w ramach budżetu państwa – podkreślił Adamczyk. 

Jak mówił, Skarb Państwa posiada bowiem grunty i nieruchomości, które mogą być wykorzystane na cele mieszkaniowe. – Te nieruchomości zostaną wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej, ale te nieruchomości też zostaną wykorzystane po to, aby swoisty bank ziemski, jakim będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy również generował środki finansowe na realizację tego programu, operując na nieruchomościach, które zostaną przekazane do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego – tłumaczył Adamczyk. 

– Dzięki temu będziemy mogli realizować budownictwo mieszkaniowe dedykowane tym, którzy dzisiaj nie mają zdolności kredytowej (...), mieszkania na wynajem, mieszkania na wynajem z dojściem do własności, mieszkania, których cena realizacji metra kwadratowego powierzchni użytkowej wraz z pełnym wykończeniem (wyniesie) (...) od 2,5 tys. zł. Wzwyż – zapowiedział szef resortu. 

– To jest kłopot przede wszystkim tych, którzy kupili mieszkanie jako inwestycję – powiedział minister Adamczyk, pytany o możliwy spadek cen mieszkań w związku z wprowadzeniem programu Mieszkanie Plus. 

Na pytanie dziennikarza, czy nie ma obaw, że „program Mieszkanie Plus doprowadzi do takiego spadku cen na rynku nieruchomości, że osoby, które teraz kupowały drogo mieszkania na kredyt, znajdą się w podobnej sytuacji jak frankowicze, czyli będą musiały spłacać większy kredyt niż wartość mieszkania”, Adamczyk odparł: „Redaktor pytał o obawy wszystkich tych, którzy dzisiaj kupili mieszkanie za większe kwoty”. 

– To jest kłopot przede wszystkich tych, którzy kupili mieszkanie jako inwestycję. Natomiast produkt, który kupujemy w danym roku, w danym czasie ma taką cenę, jaką ma na rynku. Kupując mieszkanie, każdy zdaje sobie sprawę, że jeżeli sytuacja mieszkaniowa Polaków za lat 10 czy 15 zostanie wyregulowana, deficyt mieszkaniowy zostanie zlikwidowany, to i siłą rzeczy cena mieszkań także się obniży. A o ile się obniży, nie wiemy. To jest proces powolny, to jest proces ciągły, nieunikniony w każdym kraju, w którym uruchamiano narodowe programy wsparcia mieszkaniowego. W Europie takich programów było i jest uruchomionych bardzo dużo – powiedział. 

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie otwarty; będą mogły być do niego wniesione także grunty prywatne, za co właściciel dostanie certyfikat – wynika z zapowiedzi szefa i wiceszefa resortu infrastruktury i budownictwa. Zaś w kolejce po mieszkania ma być stosowana punktacja. 

– Będziemy budowali głównie na gruntach Skarbu Państwa, ale będziemy też budować na gruntach gminnych, bo są gminy, które się już zgłaszają do tego programu. Możemy także budować na gruntach prywatnych, jeśli ktoś będzie chciał do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty i dostać certyfikat. Program jest otwarty – zaznaczył wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. 

Jak dodał, spółki Skarbu Państwa, przekazując grunty, otrzymają świadectwa udziałowe. – Jeśli chodzi o grunty spółek Skarbu Państwa, to wymaga to rozliczeń finansowych. Te grunty Skarbu Państwa będą wnoszone do funduszy inwestycyjnych i spółki dostaną świadectwo udziałowe. (...) Nie może być mowy o jakiejś utracie wartości, działalności na szkodę poszczególnych spółek, nawet jeśli to są spółki z udziałem 100 proc. Skarbu Państwa – podkreślił Smoliński. 

Adamczyk tłumaczył, że do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego zostaną wniesione m.in. grunty Skarbu Państwa, które zostaną wykorzystane do zabudowy mieszkaniowej. Fundusz będzie również generował środki finansowe na realizację programu, operując na tych nieruchomościach. Minister zaznaczył, że Fundusz będzie „swoistym bankiem ziemskim”. 

Minister dodał, że do realizacji programu potrzebny jest inwestor zastępczy. – Mamy bank ziemski, działający tak jak agencja, potrzebny jest inwestor zastępczy. Narodowy Operator Mieszkaniowy to inwestor zastępczy dla realizacji bezpośrednio tego programu: realizacji w Warszawie, ale także w odległych Suwałkach, w Suchej Beskidzkiej, czy w miastach, miasteczkach Dolnego Śląska, Podkarpacia, w każdym miejscu Polski – mówił. 

Według niego działający na zasadach rynkowych i realizujący przedsięwzięcia Narodowy Operator Mieszkaniowy będzie się też zajmował kwestią dostępu do mieszkań. Wyjaśnił, że „zostanie określona zasada punktacji”, bo program jest dedykowany przede wszystkim tym, którzy dzisiaj nie mogą liczyć na możliwość zakupu czy najmu komercyjnego mieszkania. 

– Dzięki punktacji ustalimy hierarchię w kolejce oczekujących na mieszkanie - powiedział Adamczyk. Zaznaczył jednak, że „nikt nie będzie z tego programu wyłączony”, co najwyżej będzie na odległym miejscu w kolejce.

ansa/TVP Parlament

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 2. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

 3. ryanair09082018 09.08.2018

  Ryanair odwołuje rejsy do i z Polski. Piloci strajkują

  Irlandzkie linie lotnicze Ryanair, w związku z zapowiedzianym na piątek strajkiem pilotów, odwołały rejsy m.in. z Brukseli, Kolonii, Sztokholmu do Modlina, z Hamburga do Katowic, Dusseldorfu do Bydgoszczy, czy z Berlina do Krakowa. Przewoźnik zapewnia, że powiadomił pasażerów o odwołanych lotach.

 4. 1270zywnosciowe 03.08.2018

  Minister rolnictwa: Nie ma suwerenności bez bezpieczeństwa żywnościowego

  Żywność wysokiej jakości ma się stać synonimem polskiej żywności, ma być polskim znakiem rozpoznawczym. To jeden z podstawowych założeń naszego programu dla rolnictwa - mówił w piątek w Boguchwale (Podkarpackie) minister rolnictwa Jak Krzysztof Ardanowski.

 5. 1270biedronkasa 31.07.2018

  Kupiłeś mrożonki w Biedronce? Koniecznie to przeczytaj!

  Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie w związku z potencjalnym ryzykiem wystąpienia bakterii Listeria monocytogenes w mrożonych warzywach wyprodukowanych dla sieci sklepów Biedronka przez firmę Greenyard Frozen Poland

 6. 1270mozdzanowska 30.07.2018

  A. Możdżanowska: Obalamy mity i absurdy, wprowadzając program RODOracjonalność

  W przestrzeni publicznej pojawiło się wiele absurdów związanych z obowiązywaniem RODO. Obalamy mity, wprowadzając program RODOracjonalność - powiedziała w poniedziałek w Ostrzeszowie sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska.

 7. pieniadze16072018 27.07.2018

  Potencjał do spadku EUR/PLN niewielki

  Potencjał do spadku EUR/PLN jest niewielki w krótkim terminie - oceniają ekonomiści. Dodają, że krajowe dane w przyszłym tygodniu będą neutralne dla złotego, osłabić go zaś mogą lepsze od oczekiwań odczyty z USA. Zdaniem zarządzających polski dług powinien być stabilny, choć sprzyjają mu dane makro.

 8. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook