Jedynie prawda jest ciekawa


Rolnicy otrzymają rekompensaty

19.08.2014

Polscy rolnicy, którzy w związku z rosyjskim embargiem na import owoców i warzyw z UE chcą wycofać z rynku swe produkty, mogą już składać w Agencji Rynku Rolnego wnioski o rekompensaty - poinformował w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki.


"Rolnicy, którzy chcą wycofywać produkty z rynku, mogą kierować już wnioski (o unijne rekompensaty – przyp. red.) do Agencji Rynku Rolnego. Agencja ma obowiązek obsłużyć każdego, kto się z takim wnioskiem zgłosi" - powiedział Sawicki dziennikarzom. Minister spotkał się w Brukseli z unijnym komisarzem ds. handlu Karlem De Guchtem.

Dodał, że odblokowane w poniedziałek przez Komisję Europejską 125 mln euro na wsparcie dla dotkniętych rosyjskim embargiem producentów niektórych owoców i warzyw, to jedynie kwota na wstępne uspokojenie rynku. Według Sawickiego jeśli będzie potrzeba kolejnej interwencji na unijnym rynku, to do wykorzystania będzie jeszcze 400 mln euro z rezerwy na działania kryzysowe.

Według Sawickiego dla Polski nie do przyjęcia jest jednak propozycja KE, aby rekompensaty objęły tych rolników, którzy wycofają swoje produkty z rynku dopiero od 18 sierpnia, czyli od dnia podjęcia decyzji przez KE o uruchomieniu mechanizmu wsparcia. Polska chce, by rekompensaty przysługiwały od 1 sierpnia, czyli od chwili zakazania przez Rosję importu niektórych owoców i warzyw z Polski. Ponieważ formalnie decyzję w sprawie uruchomienia mechanizmu wsparcia dla rolników muszą jeszcze podjąć kraje UE, to jest szansa na wprowadzenie korzystnych dla Polski zmian w propozycji KE. 

Na podstawie tej propozycji o wsparcie będą mogli ubiegać się producenci pomidorów, marchwi, białej kapusty, papryki, kalafiorów, ogórków, pieczarek, jabłek, gruszek, truskawek, malin, czarnej, czerwonej i białej porzeczki, jeżyn, agrestu, winogron deserowych i kiwi. W większości są to owoce i warzywa, których nie da się po zbiorach długo przechowywać, a żaden alternatywny wobec Rosji rynek zbytu nie jest od razu dostępny.

Rekompensaty będą wypłacane za wycofanie z rynku części zbiorów, przede wszystkim poprzez przeznaczenie do darmowej dystrybucji, niezbieranie lub tzw. zielone zbiory (rozpoczęcie zbiorów zanim owoce i warzywa dojrzeją). Ma to zapobiec nadmiernemu spadkowi cen na rynku UE.

Według Sawickiego w przyjętym wykazie owoców i warzyw, objętych unijnym mechanizmem, są te najważniejsze dla Polski. "Może przez przeoczenie zabrakło śliwek, ale o tym wspomnimy w piśmie wyjaśniającym do Komisji" - powiedział Sawicki. Przypomniał, że w piątek eksperci z krajów UE mają zająć się propozycją KE. "Wierzę, że ostateczne decyzje będą korzystne dla Polski i polskich rolników" - dodał.

W piątek prawdopodobnie znane będą też stawki rekompensat, czyli tzw. ceny wycofania za 100 kg danych owoców lub warzyw. Ceny te są jednak niższe niż rynkowe i mogą wystarczyć jedynie na pokrycie kosztów produkcji.

Wyższe wsparcie będą otrzymywać ci rolnicy, którzy zdecydują się przekazać swe zbiory do darmowej dystrybucji, np. na dożywianie w szkołach czy na pomoc najuboższym. W takim przypadku będzie można otrzymać rekompensatę od UE za 100 proc. przekazanych zbiorów. Często wyższa jest też cena wycofania. Gdy rolnik zdecyduje się na inny sposób wycofania, np. biodegradację czy zniszczenie, to
UE zapłaci tylko za 50 proc. wycofanych produktów, a resztę dokładają organizacje producentów.

Dlatego - jak podkreślił Sawicki - w Polsce w pierwszej kolejności podjęte zostaną starania, by jak najwięcej wycofanych z rynku owoców i warzyw przeznaczyć do darmowej dystrybucji. Już w czwartek ma się odbyć spotkanie z przedstawicielami banków żywności i organizacji charytatywnych, które zajmują
się taką dystrybucją.

Przeznaczona na wsparcie dotkniętych rosyjskim embargiem rolników pula 125 mln euro nie została podzielona między poszczególne kraje UE czy sektory, a zatem to od wniosków rolników będzie zależało, ile pieniędzy trafi do danego kraju. "Wierzę, że Agencja Rynku Rolnego, nasze organizacje rolnicze i sami rolnicy będą działać na tyle sprawnie, by większość z tej puli trafiła na polski rynek" - powiedział Sawicki.

Agencja Rynku Rolnego od poniedziałku zbiera powiadamiania od rolników, którzy chcą skorzystać z unijnej rekompensaty w związku z rosyjskim embargiem na import owoców i warzyw z UE – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka ARR Iwona Ciechan.

Jak tłumaczył minister, rolnicy każdą swoją decyzję o wycofaniu z rynku towarów muszą zgłaszać do ARR, a ta to skontroluje. "Wszystko to musi być udokumentowane" - zaznaczył Sawicki.    

Obecny w Brukseli prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski powiedział, że decyzje o uruchomieniu wsparcia dla rolników unijnych, dotkniętych rosyjskim embargiem "to dobry sygnał dla polskich sadowników i ogrodników". "Daje to nadzieję, że skutki rosyjskiego embarga uda się zminimalizować. System rekompensat jest dobrym systemem, który pozwoli zdjąć z rynku część owoców i
warzyw, które trafiłyby na rynek rosyjski" - powiedział Maliszewski.

Jak dodał, rozmowy z komisarzem De Guchtem dotyczyły też podjęcia działań promocyjnych unijnych produktów rolno-spożywczych na rynkach alternatywnych do rosyjskiego. "Dziś wszyscy nasi konkurenci w UE są w strachu, co się stanie, jeśli Polska skieruje na wspólnotowy rynek 700 tys. ton jabłek. Myślę, że w sprawie zdobywania nowych rynków otrzymamy wsparcie" - ocenił. "Myślimy o zdobyciu takich rynków (...) jak kraje Afryki Północnej czy Zatoki Perskiej. Ale patrzymy też na rynki dalej położone, jak Chiny, Indie, Wietnam. Dziś o polskich jabłkach jest głośno na świecie więc i zainteresowanie kupców jest szerokie, nawet z takich rynków jak Stany Zjednoczone czy Kanada, które do tej pory traktowaliśmy jako rynki naszych konkurentów" - dodał prezes Związku Sadowników RP.

AM/PAP

[fot. freeimages.com]


Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook