Jedynie prawda jest ciekawa


Przedsiębiorcy o urzędnikach: są niepatriotyczni

16.11.2017
Urzad
Przedsiębiorcy o urzędnikach: są niepatriotyczni

Najbardziej niepatriotyczny element w gospodarce to polskie państwo, które dyskredytuje polskie przedsiębiorstwa – powiedział dr Henryk Siodmok, prezes Grupy Atlas podczas I Kongresu Patriotyzmu Ekonomicznego w Warszawie.

Najnowsze badania pokazują, że kryterium polskiego pochodzenia produktu staje się coraz ważniejsze i kieruje się nim już niemal połowa Polaków. Połowa badanych wskazuje, że dostrzega modę na polskość. Polacy chcą wybierać polskie produkty – mówi dr Joanna Szalach-Jarmużek.

Gdy siedem lat temu zaczynałam swoje badania nad patriotyzmem konsumenckim to większość ludzi mówiła „a po co?”. Wówczas do Japończyków należała już firma Wedel - mówiła dr Joanna Szalach-Jamrużek. - Ten patriotyzm nazywam społeczną grą zespołową. W tym sensie, ze jest zjawiskiem, w którym mikrodziałania przedsiębiorców i urzędników dają łączny efekt. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Jeśli kierują się patriotyzmem ekonomicznym to biorą udział w wielkim społecznym wysiłku - dodała.

Panel poświęcony budownictwu w kontekście patriotyzmu gospodarczego polskich przedsiębiorców, konsumentów oraz urzędników państwowych zapowiadał się ciekawie już z założenia, bo polskie budownictwo zmaga się z wieloma problemami.

Polskie budownictwo z jednej strony przeżywa falę wzrostów, przynajmniej wśród największych podmiotów, z drugiej – jak nigdy – zmaga się z problemem braku rąk do pracy i problemem nadal silnej szarej strefy w tym sektorze. Być może coraz silniejszej. Stwierdzenie, że wystarczyłoby ludziom więcej płacić może wydawać się odpowiedzią prostą, ale - jak niemal wszystkie proste odpowiedzi - mogłaby być przekłamaniem, pomijającym cały ciąg przyczynowo-skutkowy.

 

Cały artykuł dostępny na wgospodarce.pl

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook