Jedynie prawda jest ciekawa


Ponad 2 mld zł z podatku bankowego

21.12.2016

Od stycznia do września banki zapłaciły 2 mld 331 mln zł dodatkowej daniny z tytułu podatku bankowego - poinformowano w środę na konferencji Związku Banków Polskich.

ZBP zorganizował w środę konferencje podsumowującą rok w sektorze bankowym. Z przedstawionych danych wynika m.in, że wzrosły fundusze własne sektora z 159,1 mld zł na koniec 2015 roku do 172,7 mld zł. Obniżył się poziom kredytów zagrożonych w portfelu banków z 6,6 proc. do 6,4 proc na koniec września. 


Wzrosła liczba klientów indywidualnych o blisko 8 proc., do poziomu 15,2 mln. Cały czas wzrasta - poinformowali też przedstawiciele ZBP - popularność bankowości internetowej. W II kwartale liczba klientów mających podpisana umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej w stosunku do 2015 roku wzrosła o ponad 12,5 proc. i przekroczyła granicę 31,2 mln użytkowników. 

Pogorszyły się natomiast, według danych ZBP na podstawie Monitora Bankowego, nastroje wśród bankowców. O 17 pkt. proc. (do 28 proc.) spadła liczba osób pozytywnie oceniających sytuację w kończącym się roku. Także aż 43 proc. badanych uznało rok 2016 za gorszy od 2015. 

Tak złe wyniki badań nastrojów były tylko w 2009 roku, po wybuchu kryzysu finansowego - zwraca uwagę ZBP w swojej informacji. W ocenie bankowców największy wpływ na wyniki banków mają: obciążenia podatkowe, problem kredytów walutowych i wzrost nieufności. Z zaprezentowanych danych wynika także, że w 2016 roku zmalała liczba rachunków osób prowadzących działalności gospodarczą oraz liczba indywidualnych lokat. 

W 2016 roku największym źródłem zysków sektora bankowego była redukcja kosztów oraz przychody z opłat i prowizji - podał ZBP. Wynik z tytułu opłat i prowizji spadł jednak o ponad 5,5 proc., czyli o 577 mln zł. "Dla nas to był rok niezmiernie trudny z uwagi na ilość obciążeń nałożonych na sektor bankowy" - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że ma na myśli np. podatek bankowy, podwyższenie domiarów kapitałowych i konieczność wykorzystania części środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Przedstawiciele ZBP wypowiedzieli się krytycznie o przedstawionym przez resort sprawiedliwości projekcie zmian w Kodeksie karnym, który ma służyć eliminacji nieuczciwych firm pożyczkowych, podpisujących z klientami umowy pożyczkowe, na podstawie których zabierają im potem np. mieszkania, w przypadku zalegania ze spłatami (chodzi o projekt, który m.in. proponuje kary do 5 lat więzienia za udzielanie lichwiarskich pożyczek). 

"Ta patologia powinna zostać wyeliminowana, ale projekt zaproponowany przez Ministerstwa Sprawiedliwości jest za daleko idący i uderza przede wszystkim w uczciwie działające firmy na rynku kredytu konsumenckiego" - mówił dyrektor Zespołu Prawno-Legislacyjnego ZBP Tadeusz Białek. 

"Przewidziane tam limity kosztów pozaodsetkowych czynią operację udzielania kredytów konsumenckich całkowicie nieopłacalną" - dodał. Zdaniem przedstawicieli ZBP wejście w życie tych rozwiązań doprowadzi do likwidacji firm pożyczkowych, a wtedy cały rynek pożyczkowy przeniesie się do szarej strefy. 

"Chcemy uniknąć powstawania w Polsce podziemia finansowego" - podkreślał Pietraszkiewicz. Podczas konferencji ZBP poinformowano także, że wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł w grudniu 2016 roku w stosunku do listopadowego pomiaru o 2,1 pkt. do 15,1 pkt. Prezes Związku Banków Polskich poinformował również o zadaniach powstałej Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego. 

Ma się ona zajmować "standaryzacją procesu nabywania kompetencji zawodowych", ochroną konsumentów, umacnianiem bezpieczeństwa obrotu oraz powiększaniem konkurencyjności polskich podmiotów finansowych. Została utworzona z inicjatywy ZBP, Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, w jej składzie reprezentowanych jest 25 podmiotów, a przewodniczy radzie właśnie Pietraszkiewicz. 

Podatek bankowy zaczął obowiązywać od 1 lutego 2016 r. Banki, firmy ubezpieczeniowe oraz inne instytucje finansowe zostały obłożone daniną, wynoszącą rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook