Jedynie prawda jest ciekawa


Polska bez prawa weta ws. budżetu

17.10.2012

Kraje strefy euro chcą wykorzystać mechanizm wzmocnionej współpracy zawarty w traktacie lizbońskim, aby wprowadzić odrębny budżet dla unii walutowej wynika z projektu konkluzji jutrzejszego szczytu UE – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Według dziennika przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby, że Polska nie będzie miała w tej sprawie możliwości użycia weta. Problemem nie jest, jak twierdzi autor artykułu, sam fakt instytucjonalnego podziału Unii (dwa budżety). Kluczowa jest natomiast procedura, za pomocą której Europa pierwszej prędkości chce uciec peryferiom.

Jest to sposób, który krajom takim jak Polska nie pozostawia pola do manewru. Możemy kwestionować drugi budżet. Jednak podobnie jak w przypadku unii fiskalnej nie mamy możliwości jego zablokowania – podkreśla dziennik.

Jak przypomina - do tej pory wydawało się, że utworzenie odrębnego budżetu strefy euro będzie wymagało jednomyślnej decyzji 27 państw, co pozwoli premierowi Tuskowi na wymuszenie swoich warunków. Przygotowany projekt konkluzji stwierdza, że „naturalnym sposobem radykalnie ułatwiającym” integrację strefy euro powinno być wykorzystanie art. 136 traktatu o UE poprzez uruchomienie tzw. mechanizmu wzmocnionej współpracy.

A to oznacza, że decyzje w sprawie powołania odrębnego budżetu dla Eurolandu zostaną podjęte w Radzie UE kwalifikowaną większością głosów, a nie jednomyślnie.

Wczoraj premier Donald Tusk powiedział, że Polska nie sprzeciwi się utworzeniu odrębnego budżetu dla krajów Eurolandu, ale postawił warunki, w tym taki, by nowy fundusz nie ograniczył wieloletniej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020, z której Polska chce otrzymać 300 mld zł

Szef polskiego rządu chce też, aby decyzja w sprawie głównego budżetu Unii była podjęta, zanim zapadną decyzje w sprawie odrębnego funduszu dla unii walutowej. Problem w tym, że propozycje konkluzji szczytu, które poznaliśmy, niespecjalnie dają szefowi polskiego rządu możliwość stawiania warunków w sprawie drugiego budżetu.

ansa/DGP

Warto poczytać

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook