Jedynie prawda jest ciekawa


Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

02.07.2018
wisla02072018
Połączą Bałtyk z Morzem Czarnym. To jeden z najważniejszych geopolitycznych projektów tego rządu

W ciągu 18 miesięcy powstanie studium wykonalności zagospodarowania Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG).

Studium wykonalności wykona, wyłoniona w przetargu, brytyjska firma Halcrow Group Limited.

- Wszystkie opracowania, które były do tej pory robione świadczą jednoznacznie, że Wisła ma ogromy potencjał, jeśli chodzi o rozwój, ale nic nie zostało zrobione w formie profesjonalnej, czyli takiej, którą dałoby się przedstawić bankom i instytucjom finansowym, które chciałyby na tę inwestycję wyłożyć pieniądze - powiedział podczas uroczystości minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Dodał, że chodzi o to, żeby "przygotować na tyle mocne opracowanie, aby można było znaleźć pieniądze na tę realizację", gdyż - jak mówił - "nie będzie to budowane z budżetu państwa". "Oczywiście będzie w pewien sposób wspierane, ale przede wszystkim chcemy to zrobić w sposób rynkowy, typowy dla przedsięwzięć biznesowych" - powiedział.

Gróbarczyk podkreślił, że istotą użeglowienia Wisły jest otwarcie portów w Gdańsku i Gdyni na wschód poprzez połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym.

- Dla nas najważniejsze jest, żeby połączyć się z Morzem Czarnym poprzez połączenie z Brześciem i otwarcie zupełnie nowego kierunku, który da ogromne możliwości, przede wszystkim, nowych obszarów inwestycyjnych i towarowych dla portów. Wydaje się, że może to przekierunkować całkowicie transport i uczynić z Polski wielki hub transportowy, przede wszystkim portowy - mówił.

Zapewnił, że inwestycje na najdłuższej polskiej rzece będą dostosowane do wszystkich wymogów ekologicznych. "Jeszcze raz chcę wszystkich uspokoić: nie ma tu mowy o jakimkolwiek betonowaniu Wisły (...) Jesteśmy przekonani, że ta droga wodna pomoże ekologicznie, bo dzisiaj mamy problem z wysuszaniem się Polski, generalnie" - dodał minister.

Zaznaczył, że w opracowaniu najważniejsze będą propozycje rozwiązań od Warszawy do Brześcia, ponieważ, droga wodna nie będzie biec po Bugu, ale prawdopodobnie będzie musiał powstać specjalny kanał.

Gróbarczyk poinformował, że po stronie białoruskiej drogi wodne są już gotowe do żeglugi w kierunku Morza Czarnego, a na terenie Ukrainy wymagają modernizacji.

Minister ocenił, że "polityka poprzednich rządów nie była pozytywnie nastawiona do realizacji dróg śródlądowych". "Mamy dziesiątki lat zaniedbań, więc czym prędzej podejmujemy starania, aby uruchomić - bodaj ostatnie rzeki w Europie (Wisła i Odra - PAP), które mają tak duży potencjał, ale które były celowo umartwiane, aby nie rozwijał się tam transport. I dzisiaj stoi przed nami ogromne zadanie, aby w jak najszybszym tempie to zrealizować" - dodał.

- Opracowanie ma odpowiedzieć na pytanie, czy projekt Drogi Wodnej rzeki Wisły jest zasadny, jakie są grupy interesariuszy zainteresowanych korzystaniem z tak przygotowanej infrastruktury. Ma zidentyfikować wszelkie zagrożenia i zapalne punkty inwestycji w przypadku rozpoczęcia jej realizacji tak, aby podmiot, który podejmie się tego zadania wiedział, z czym należy się zmierzyć. Użeglowienie Wisły z punktu widzenia naszego portu to otwarcie kolejnego kanału dostępowego do portu. Mamy drogi, kolej i rurociągi, natomiast nie mamy cały czas żeglownej Wisły. A przypominam, że wszystkie najdynamiczniej rozwijające się porty w Europie, mające największe wolumeny przeładunków, korzystają z takiej infrastruktury dostępowej - mówił prezes ZMPG Łukasz Greinke.

W połowie 2016 roku rząd przyjął założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r. W planach tych zapisano, że do 2030 r. Odra na całej swojej długości i Wisła od Warszawy do Gdańska mają stać się międzynarodowymi szlakami żeglugowymi.

Polska zobowiązała się doprowadzić główne szlaki wodne do co najmniej IV klasy żeglowności w związku z podpisaniem aktu ratyfikacyjnego Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN). Polskie drogi wodne będą mogły stać się docelowo elementami transeuropejskiej sieci transportowej TNT. Według strategii KE w zakresie rozwoju transportu w Europie do 2030 roku 30 proc. ruchu drogowego ma przenieść się na transport kolejowy i wodny śródlądowy.

Rząd oszacował, że po pierwszym etapie modernizacji dolnego odcinka Wisły przewozy ładunków tą rzeką mogą wynosić ok. 7,8 mln ton rocznie, a wraz z dalszą poprawą parametrów nawigacyjnych powinny wzrosnąć do ok. 12 mln ton ładunków rocznie.

Szacunkowe koszty inwestycji na głównych polskich rzekach szacowane są na ok. 70 mld zł.

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook