Jedynie prawda jest ciekawa


Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

04.06.2018
rolnictwo
Pilne: Tragiczne wyniki polskiego rolnictwa! Tak źle nie było od dawna

Najnowszy raport NIK szokuje. Fatalne wyniki polskiego rolnictwa zmuszą Izbę do działania.

Dlaczego Polska, która ma potencjał, by stać się europejskim liderem w produkcji żywności ekologicznej, nie jest w stanie się wznieść nawet ponad średnią europejską? - takie pytanie zadają sobie pracownicy Najwyższej Izby Kontroli po swoim ostatnim raporcie dotyczącym produkcji żywności ekologicznej w Polsce.

Na ostatniej debacie NIK, eksperci ocenili, że przyczyną jest zbyt mały popyt na produkty ekologiczne. Statystycznie przeciętny Polak wydaje ok. 4 euro na żywność rolniczą przez okres roku. To prawie 3 razy mniej niż wynosi średnia światowa (ok. 11 euro rocznie) i aż 25 razy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi z Niemiec.

Takie wyniki, niestety, przekładają się na inne statystyki. Liczba producentów rolnych nie zwiększyła się w stosunku do poprzednich lat. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku powierzchni upraw, które znacznie zmalały w ostatnich latach i powróciły do wielkości z roku 2010 – ok. 500 tyś ha. A jeszcze w 2013 r. powierzchnia pod uprawy wynosiła ok. 670 tyś ha.

Z jakiego powodu tak się dzieje? Przecież Polska posiada świetne podłoże ekologiczne dla produkcji rolnej, która w dawnych czasach była głównym elementem polskiej gospodarki.

Eksperci są zgodni. Fatalne statystyki powstają z powodu zbyt małej ilości środków pieniężnych. Polacy wydaja za mało na żywność ekologiczną, gdyż jest ona droższa od konwencjonalnej. Co gorsza jest jej po prostu za mało na sklepowych półkach. Inną przeszkodą są przepisy, które znacznie utrudniają produkcję rolnikom. Bardziej opłacalna staje się dla nich praca na rzecz zagranicznego dystrybutora, który zarobi spore pieniądze na tym przedsięwzięciu, a potem zacznie sprzedawać te produkty w cenach niebotycznych dla przeciętego, polskiego konsumenta. 

NIK, za wzór odpowiedniej strategii sprzedaży produktów ekologicznych bierze państwa skandynawskie, w szczególności Danię, europejskiego potentata w tej dziedzinie. Taktyka duńska jest bardzo prosta – ujednolicenie oraz uproszczenie procedur dystrybucji, którą rozszerza się wśród instytucji państwowych. Dodatkowo zapewnia się odpowiednie szkolenia, rozszerza współpracę pomiędzy ministerstwami w tym zakresie, a także wyznacza się odpowiednią ilość środków na dalszą dystrybucję.

Podnoszenie za wzór modelu duńskiego oznacza tylko jedno – NIK zamierza zająć się poważnie tą sprawą, wspomagając polskie rolnictwo w celu zwiększenia produkcji ekologicznej, a co za tym idzie, zachęcenia polskich rolników do sprzedaży swych wyrobów na rynku państwowym przy odpowiednich cenach oraz powiększeniu powierzchni przeznaczonej pod uprawy. NIK planuje m,in. Poszerzenie współpracy na linii państwo-rolnik, a także wprowadzenie programu profesjonalnego doradztwa zawodowego w celach promocji wyrobów ekologicznych na polskich rynkach, dostępnych dla przeciętnego polskiego konsumenta.

Nik.gov.pl/ JD

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook