Jedynie prawda jest ciekawa


Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

21.03.2018
ociepa
Ociepa: naszym wyzwaniem podbój gospodarczy Afryki

„Naszym wyzwaniem jest podbój gospodarczy Afryki” - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. Dodał, że trzeba wspomagać te inwestycje.

Podczas środowej komisji gospodarki omawiano kwestie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorców z uwzględnieniem krajów azjatyckich i afrykańskich.

Przedstawiając informację na temat możliwości ekspansji gospodarczej polskich firm wiceszef resortu MPiT Marcin Ociepa zaznaczył, że kierunek azjatycki i afrykański "za mało się przewija w przestrzeni debaty publicznej w Polsce" w stosunku do "potencjału, jaki drzemie w tych kierunkach". "Dla nas te kierunki są priorytetowe, dostrzegamy ten potencjał. Polska ma olbrzymie tradycje obecności gospodarczej w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji, które sięgają kilkudziesięciu lat wstecz" - powiedział w środę Ociepa.

Ocenił, że najciekawszym kierunkiem jest rynek afrykański. "Afryka od lat już jest przedmiotem ekspansji, czy to chińskiej czy amerykańskiej" - wskazał. "Dzisiaj naszym wyzwaniem gospodarczym jest zaistnieć, być obecnym w Afryce, +podbijać+ Afrykę w sensie gospodarczym, pomagać naszym przedsiębiorcom, wspomagać te inwestycje" - zaznaczył. Dodał, że jeśli chcemy być partnerami gospodarczymi, ale też politycznymi innych państw UE, to "musimy mieć swoje aktywa polityczne także w Afryce, także w Azji".

Wiceszef MPiT przypomniał, że jeśli chodzi o obroty handlowe z krajami Afryki, polski eksport wyniósł w 2017 r. 2,3 mld euro. "Główni partnerzy to RPA, Algieria, Egipt, Maroko i Nigeria" - wskazał. Dodał, że import wyniósł 1,6 mld euro, a główni partnerzy to RPA, Maroko, Egipt, Tunezja, Wybrzeże Kości Słoniowej. "W latach 2012-2017 polski eksport do Afryki zwiększył się o 49 proc. Z 1,5 mld euro do 2,3 mld euro" - wskazał.

Z kolei mówiąc o obrotach z Azją Ociepa przypomniał, że największy deficyt w obrotach towarowych mamy z Chinami - wynosi on 22 mld euro. Dodał, że eksport z krajami azjatyckimi zwiększył się o 4 proc., a import wzrósł o 14 proc. "Robimy wszystko, żeby być ważną częścią chińskiego projektu One Belt One Road (Nowy Jedwabny Szlak -PAP). (...) Tylko chcielibyśmy, żeby te pociągi wracały do Chin pełne polskich towarów, wyprodukowanych przez polskich przedsiębiorców" - zaznaczył.

Zwiększeniu możliwości eksportowych polskich przedsiębiorstw mają służyć, jak podkreślił, m.in. zagraniczne biura handlowe Polskiej Agencji Informacji i Handlu, których do końca 2019 roku ma działać 70. Na pytanie posła Jana Dudy (PiS) dotyczącego planów pomocy polskim przedsiębiorcom w Afryce, gdzie od 2017 r. działa biuro PAIH w Nairobi, przedstawiciel MPiT wyjaśnił, że w II i III kw. 2018 r. zaplanowano otwarcie kolejnych przedstawicielstw.

PAP


Warto poczytać

 1. 1270wysypiskosmiecijpg 22.07.2018

  Mafia zarabia miliony, przywożąc do nas tony śmieci

  Brytyjski dziennik "The Telegraph" opisał w niedzielę mechanizm wywozu śmieci z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie następnie zostają podpalone w niewyjaśnionych okolicznościach. Jak tłumaczono, "mafia śmieciowa" zarabia na tym procederze miliony złotych.

 2. stocznia-gdansk-20072018 20.07.2018

  Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Koniec bardzo długich negocjacji

  Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od firmy Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o

 3. okecie-17072018 17.07.2018

  Lotnisko na Okęciu obsłużyło ok. 8 mln pasażerów przez ostatnie półrocze

  Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło ok. 8 mln pasażerów

 4. 1270solidarnoscq 16.07.2018

  Solidarność planuje pikietę w Puławach w obronie praw związkowych

  Pikietę w obronie praw związkowych planuje urządzić 25 lipca Solidarność w Azotach Puławy. Według związkowców dochodzi tam do szykanowania i zastraszania działaczy. Zarząd Grupy Azoty Puławy uznał te zarzuty za bezpodstawne.

 5. pieniadze16072018 16.07.2018

  Polacy dobrze oceniają swoją sytuację finansową. Aż 68% rodaków jest zadowolonych z zawartości portfela

  68 proc. rodaków pozytywnie ocenia swoją sytuację finansową, a 22 proc. przyznało, że ma gorszą sytuację finansową, bo ich dochody zmalały wobec ubiegłego roku - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów "Portfel statystycznego Polaka".

 6. commision12072018 12.07.2018

  Polska gospodarka jedną z trzech najszybciej rozwijających się w UE. KE podnosi prognozę wzrostu PKB

  Ekonomiści Komisji Europejskiej podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski w 2018 roku do 4,6 proc. z 4,3 proc. wcześniej, szacunki na rok 2019 utrzymali na poziomie 3,7 proc.

 7. 1270wikipedia 04.07.2018

  Polska Wikipedia wyłączona na 24 godziny - powodem Unia Europejska

  W środę kilka minut po godz. 15 polska Wikipedia została wyłączona na 24 godziny. To protest przeciw nowej unijnej dyrektywie o ochronie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym - poinformowało w oświadczeniu przesłanym PAP stowarzyszenie Wikimedia Polska.

 8. gospowizja 03.07.2018

  Za nami Forum Wizja Rozwoju w Gdyni

  „Państwo jest od tego, żeby wspierać sektor stoczniowy. Cieszę się, że Terminal DCT, w który zainwestował Polski Fundusz Rozwoju, staje się największym terminalem kontenerowym na Bałtyku".

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook