Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki w PZL Świdnik: Tu tworzy się produkty unikatowe

10.11.2016

Eksport i przemysł obronny są dla nas bardzo ważne; wszystkich naszych partnerów, którzy mają produkcję w Polsce, traktujemy równo - mówił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki w PZL Świdnik. Prezes zakładów podkreślił, że PZL chce być partnerem strategicznym polskiego rządu.

-Świdnik, dzisiaj część grupy Leonardo, to jeden z głównych zakładów eksportu produktów przemysłu obronnego, a dla nas eksport i przemysł obronny jest bardzo ważny- powiedział Morawiecki na konferencji prasowej podczas wizyty w PZL Świdnik. -Traktujemy wszystkich naszych partnerów, którzy są w Polsce, chcą działać w Polsce, mają produkcję w Polsce, równo, obiektywnie. Cieszymy się bardzo, że są partnerzy, którzy patrzą bardzo długofalowo na rozwój produkcji w Polsce- podkreślił Morawiecki. 

Wicepremier przypomniał, że zakłady w Świdniku noszą imię inżyniera Zygmunta Puławskiego, konstruktora polskich myśliwców w okresie przedwojennym. -Był jednym z genialnych polskich inżynierów, konstruktorem pierwszych myśliwców; zginął podczas oblotu jednego z nich. To nas interesuje, żeby polską myśl inżynierską, w globalnej konkurencji, ale i współpracy - a tym się charakteryzuje przemysł obronny - żeby ją rozwijać- powiedział.

Morawiecki podkreślił, że PZL Świdnik są bardzo nowoczesnymi zakładami. -To najbardziej cieszy, że tutaj we współpracy z partnerami międzynarodowymi tworzy się produkty unikatowe, które służą do eksportu na cały świat- mówił.

Prezes PZL Świdnik Mieczysław Majewski zapewnił, że firma chce być partnerem strategicznym polskiego rządu. -Zaprezentowaliśmy to, co jest w firmie, nie to, co jest mrzonką. Jeżeli rząd naszego kraju będzie traktował nas jako partnera strategicznego, to mamy szansę na dużo większy, naprawdę spektakularny rozwój naszej firmy, na nowe miejsca pracy. Proszę, traktujcie nas jako strategicznego partnera, a nasz właściciel odwdzięczy się rozwojem, wzrostem technologii, modernizacją wszystkich produktów- powiedział Majewski.

Wiceprezes Leonardo Helicopters Krzysztof Krystowski pytany przez dziennikarzy po konferencji o ofertę śmigłowców przedstawioną MON odpowiedział, że spółka ponowiła ofertę AW 149, a także zaproponowała śmigłowiec morski AW 101. -Uważamy, że to jest najlepszy obecnie śmigłowiec morski na świecie i nie może nie być brany pod uwagę- zaznaczył. -Oferujemy również Głuszca, który jest śmigłowcem sprawdzonym, znanym polskim pilotom i właściwie na dzień dzisiejszy najszybszym i najlepszym rozwiązaniem na wzmocnienie obronności Polski- dodał Krystowski.

Zapytany o ewentualne plany dotyczące produkcji nowego śmigłowca we współpracy z Ukrainą Krystowski odpowiedział, że "nie ma w tej chwili niczego tego typu na deskach kreślarskich". Obchodzący w tym roku 60-lecie rozpoczęcia produkcji śmigłowców PZL-Świdnik dostarczył w sumie do 40 krajów ponad 7,4 tys. helikopterów. Dla polskiego wojska od 2009 r. dostarczył ponad 30 nowych śmigłowców. Spośród około 200 śmigłowców, które użytkuje polskie wojsko, ponad 160 powstało Świdniku.

PZL Świdnik to jedyny polski wytwórca zdolny do samodzielnego projektowania i produkcji śmigłowców. Zatrudnia około 3,5 tys. pracowników, w tym ponad 650 inżynierów, posiada własne centrum badawczo-rozwojowe. W 2010 r. PZL Świdnik został częścią grupy Agusta-Westland, obecnie nazywającej się Leonardo Helicopters. 


fot.[PAP/Wojciech Pacewicz]


pc,PAP

Warto poczytać

 1. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 2. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

 3. ryanair09082018 09.08.2018

  Ryanair odwołuje rejsy do i z Polski. Piloci strajkują

  Irlandzkie linie lotnicze Ryanair, w związku z zapowiedzianym na piątek strajkiem pilotów, odwołały rejsy m.in. z Brukseli, Kolonii, Sztokholmu do Modlina, z Hamburga do Katowic, Dusseldorfu do Bydgoszczy, czy z Berlina do Krakowa. Przewoźnik zapewnia, że powiadomił pasażerów o odwołanych lotach.

 4. 1270zywnosciowe 03.08.2018

  Minister rolnictwa: Nie ma suwerenności bez bezpieczeństwa żywnościowego

  Żywność wysokiej jakości ma się stać synonimem polskiej żywności, ma być polskim znakiem rozpoznawczym. To jeden z podstawowych założeń naszego programu dla rolnictwa - mówił w piątek w Boguchwale (Podkarpackie) minister rolnictwa Jak Krzysztof Ardanowski.

 5. 1270biedronkasa 31.07.2018

  Kupiłeś mrożonki w Biedronce? Koniecznie to przeczytaj!

  Główny Inspektorat Sanitarny wydał we wtorek ostrzeżenie w związku z potencjalnym ryzykiem wystąpienia bakterii Listeria monocytogenes w mrożonych warzywach wyprodukowanych dla sieci sklepów Biedronka przez firmę Greenyard Frozen Poland

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook