Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki o budżecie: jest bardzo stabilny

20.10.2016

-Stany Zjednoczone to jeden z naszych kluczowych partnerów, również w NATO. Handlowo troszkę mniej, ale chcielibyśmy zwiększyć wymianę handlową z USA. Z każdym ,kto zostanie wybrany na prezydenta będziemy chcieli współpracować- mówił wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki w TVN 24. Zapytany o kształt zaprezentowanej wczoraj w Sejmie ustawy budżetowej zareagował bardzo emocjonalnie.

-Zanurzyłem się w tym budżecie i jestem w nim zakochany. Jak się w czymś zakocha, to wszystko potem bardzo łatwo idzie. To nie jest ślepa miłość. To miłość odwzajemniona. Tam wszystko zostało dobrze sprawdzone, zweryfikowane. Mamy budżet bardzo stabilny, bardzo  rozsądny ale też taki, który jest budżetem nadziei dla ludzi. Przekazaliśmy ludziom dużo pieniędzy - zwłaszcza na 500+ i trzeba to utrzymać- powiedział wicepremier.Jak zapewnił to jest wspólny budżet Pawła Szałamachy i jego samego.

Na wątpliwości opozycji, co do realnego kształtu założeń budżetowych Morawiecki przypomniał  rok 2012, kiedy to wg. jego słów przestrzelona została i inflacja i dochody i PKB. - Wszyscy mogą się trochę mylić. Ale to bardzo realistyczne założenia- dodał. Na pytanie czy w budżecie zabezpieczono pieniądze na obniżenie wieku emerytalnego - powiedział: -Od jesieni przyszłego roku obniżenie wieku emerytalnego nie będzie jeszcze tak kosztowne. Oczywiście  będziemy mieli na to pokrycie. Środki są zabezpieczone ze ściągalności podatków- przekonywał. 

-Założyliśmy bardzo konserwatywnie zerowy wpływ ze strony NBP, i kilka innych  danin, natomiast ambitnie ściągalność VAT i CIT- powiedział wicepremier.

Przyznał jednak, że data wejścia w życie reformy emerytalnej - planowana wstępnie na 18 października nie jest jeszcze przesądzona. -Staramy się wypracować takie rozwiązania, by ta reforma nie wpływała  negatywnie na rynek pracy. Mamy bezrobocie najniższe w historii - poniżej 6 proc. wg Eurostatu. A to oznacza, że potrzebujemy rąk do pracy.  Jeżeli będziemy zniechęcać do pracy będziemy mieli kłopot ze wzrostem gospodarczym- mówił.

-Jeżeli ktoś się czuje na siłach niech pozostanie na rynku pracy. Taka jest moja filozofia. Daty nie zostały ustalone. Wszystko w rękach Sejmu- dodał.Pytany o reformę podatkową, minister Morawiecki zapewnił, że niebawem odbędzie się debata ekspercka, by podejrzenia wobec tej reformy rozproszyć. Jego zdaniem wiele informacji,  które przekazał minister Kowalczyk zostało  nadinterpretowanych. Zapewnił, że na nowych przepisach mali przedsiębiorcy zyskają,  mikroprzedsiębiorcy "bardzo zyskają", a dla średnich będzie  to neutralne.

-Po tej reformie bardziej będzie się opłacało mieć firmę w Polsce niż w Czechach- zapewnił. -Zachęcam do przenoszenia firm do Polski- dodał. Zauważył też, że Polska ma jedną z najniższych progresywności w UE. Minister zapewniał też, że w budżecie zabezpieczono środki na reformę edukacji. -Na reformę edukacji  przeznaczono 1 mld 600 mln dodatkowych subwencji- powiedział. Uznał też napięcie pomiędzy Polską a Francją na tle zerwanej umowy na Caracale - za chwilowe. -Emocje na chwile wzięły górę.Ale Francja jest naszym dobrym partnerem biznesowym-  mówił.

Morawiecki ocenił, że nie ma obaw o ściągalność podatków. -Nie ma takich obaw. Mamy różne warianty naszych działań. Założyliśmy bardzo konserwatywnie prawie zerowy, a tak dokładnie bardzo niski - o 90 proc. niższy - wpływ do budżetu ze strony NBP. Założyliśmy bardzo konserwatywnie kilka danin, podatków. Natomiast bardzo ambitnie założyliśmy ściągalność np. VAT i CIT - podkreślił Morawiecki. 

Jak mówił, na reformę patrzy z perspektywy wpływu na rynek pacy, nie tylko wpływu na budżet. -Staramy się wypracować w ramach Rady Ministrów takie rozwiązania, aby ta reforma nie wpływała w sposób negatywny na rynek pracy. Dzisiaj już nie mamy rąk do pracy. Mamy bezrobocie najniższe w historii, to też jest efekt pracy naszego rządu, poniżej 6 proc. według badań europejskiego Eurostatu - czyli porównywalnych do wszystkich innych krajów. A to powoduje, że potrzebujemy rąk do pracy. Jeżeli będziemy zniechęcać ludzi do pozostania na runku pracy, to będzie kłopot ze wzrostem gospodarczym - wyjaśnił Morawiecki.

Jak mówił, "są ludzie, którzy pracowali przez 35-40 lat bardzo ciężko w warunkach fizycznej pracy, ciężkiej pracy, takiej której nikomu byśmy nie pozazdrościli. I tacy ludzi powinni mieć prawo przejścia na emeryturę: kobiety w wieku lat 60, mężczyźni 65. Jeżeli ktoś się czuje na siłach, to nie zniechęcajmy go do pozostania na rynku pracy. To jest moja filozofia - dodał. 

Rzeczniczka klubu PiS i przewodnicząca sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Beata Mazurek mówiła w poniedziałek, że prezydencki projekt ustawy dotyczący obniżenia wieku emerytalnego zostanie przegłosowany w Sejmie w ciągu dwóch tygodni. Premier Beata Szydło poinformowała niedawno w rozmowie z Radiem Maryja, że projekt w sprawie obniżenia wieku emerytalnego "na pewno do końca tego roku zostanie przyjęty". -Myślę, że zgodnie z tymi założeniami, które poczyniliśmy, będzie obowiązywał od jesieni przyszłego roku - zapowiedziała.

Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn; sprawozdanie sejmowej podkomisji, która pracowała nad projektem, trafiło do komisji polityki społecznej i rodziny. 


fot.[PAP/Leszek Szymański]


pc/ansa/ TVN 24


Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook