Jedynie prawda jest ciekawa


Matusiak: Dajmy czas kasom SKOK

20.05.2014

Prezes Kasy Krajowej SKOK Rafał Matusiak przekonuje w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”, że najlepszym rozwiązaniem dla ratowania sytuacji kas, byłoby sięgnięcie do własnych zasobów finansowych.

Rafał Matusiak w rozmowie z dziennikiem ocenił, że sytuacja SKOK jest dobra pomimo błędnych danych wypuszczanych przez KNF. Jak mówi:

„Kasy zamykają ubiegły rok z 85,9 mln zł zysku” - czytamy w dzienniku.

Matusiak dodaje, że kasy są po trzech zmianach w zasadach ich rachunkowości, a już szykują się kolejne, co może pogorszy sytuację finansową spółki o 30 mln zł.

„Dlatego to czego najbardziej nam obecnie potrzeba, to czas i apelujemy, żeby kasy go dostały i miały szanse dostosować się do nowych warunków, tak aby mogły działać w stabilnym otoczeniu prawnym” - mówi prezes Kasy Krajowej SKOK.

Matusiak ocenia, że do osiągnięcia wypłacalności na poziomie 1 proc. brakuje kasom „632 mln zł, 2 procentowego - 676 mln zł, a żeby osiągnąć ten wskaźnik na poziomie 3 proc. potrzeba 726 mln zł.”.

Prezes przekonuje, że kasy mogły otrzymać pożyczkę od amerykańskiej unii kredytowej, jednak z powodu zmian wprowadzonych przez KNF, amerykańska strona odstąpiła od pomocy.

Dotyczyło to technicznej strony przepływów finansowych, ale my nie złożyliśmy broni i nadal zabiegamy o to, by te środki stały się dla kas dostępne, choć w tej chwili nie mogę zadeklarować, że na pewno je dostaniemy. Decyzje należą do strony amerykańskiej” - mówi prezes w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita”.

Prezes mówi, że chciałby doczekać momentu w którym SKOKi będą mogły same pomagać mniejszym i słabszym kasom oraz przekonuje, że nie zna odpowiedzi na pytanie dotyczące środków, którymi obecnie dysponuje SKOK na ratowanie innych kas:

„Sytuacja jest, jak już mówiłem dynamiczna, prawo i jego interpretacje przez KNF są bardzo niestabilne, a większość tych zmian pogarsza od strony prezentacyjnej wyniki finansowe kas (bieżące lub poprzednich okresów), co od strony wymogów kapitałowych zwiększa zapotrzebowanie na wsparcie” - mówi Matusiak.

Przekonuje, że cześć kas odbyło już rozmowy dotyczące wsparcia i pomocy z Bankowym Fundusze Gwarancyjnym:

„Z tego co wiem, na razie żadne takie działanie nie jest jeszcze realizowane. Trudno jednak rozmawiać o szczegółach, skoro ze względu na opisaną wcześniej znaczącą niestabilność stanu prawnego i jego interpretacji przez KNF nie wiemy jak w kolejnych miesiącach będzie się zmieniała prezentacja wyników i poziomu funduszy własnych kas” - mówi prezes Matusiak.

Rzeczpospolita, lz

[fot: skok.pl]

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook