Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny bank spółdzielczy - zawieszony

21.10.2016

Zawieszono działalność kolejnego banku spółdzielczego. O złej sytuacji KNF wiedział co najmniej od lutego br. Co zrobiono, żeby chronić depozyty klientów?


Stało się to, o czym mówiło się i pisało już od kilku tygodni. KNF jednogłośnie zawiesiła 21 października działalność Banku Spółdzielczego w Nadarzynie i wystąpiła do sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości banku. Już wcześniej informowaliśmy, że Bank Spółdzielczy w Nadarzynie ma problemy z regulowaniem świadczeń wobec swoich klientów w zakresie wypłaty środków. Zauważyli to także urzędnicy KNF, którzy dniem 21 października 2016 r. ustanowili w banku zarząd komisaryczny w składzie: Małgorzata Korsakowska–Słowik, Krystyna Chlebowska i Edward Gałecki.

Jednocześnie KNF w komunikacie umieszczonym na swojej stronie internetowej informuje, że „(…) W kwietniu 2016 r., po informacjach medialnych o niekorzystnej sytuacji Banku Spółdzielczego w Nadarzynie, z banku nastąpił niekontrolowany odpływ depozytów. W okresie od 15 do 21 kwietnia 2016 r. stan bazy depozytowej obniżył się o 72,1 mln złotych, z 239,9 mln złotych do 167,8 mln złotych. Łączne obniżenie bazy depozytowej Banku Spółdzielczego w Nadarzynie w okresie od 15 kwietnia do 19 października 2016 r. wyniosło 99,3 mln zł i spowodowane było wycofaniem środków przez klientów banku. Ostatecznie doprowadziło to do trwałej i nie dającej się odwrócić utraty płynności płatniczej przez bank.”

Można odnieść wrażenie, że za upadek Banku Spółdzielczego odpowiadają sami klienci, którzy masowo wypłacali depozyty z banku, a Andrzej Jakubiak i jego urzędnicy robili wszystko, żeby uratować instytucję finansową przed spektakularnym upadkiem. Przypomnijmy więc, co wydarzyło się w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie i co naprawdę spowodowało upadek banku. Źródłem kłopotów tej instytucji są wielomilionowe wyłudzenia, do jakich doszło w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie. Zobowiązania były brane pod zastaw ziemi rzekomo wartej fortunę, bo kryjącej np. złoża. W prowadzonym dotychczas śledztwie zatrzymano już 13 osób, w tym b. prezesa i b. wiceprezesa banku. Według Agnieszki Zabłockiej-Konopki, rzeczniczki Prokuratury Regionalnej w Warszawie, podejrzanym postawiono zarzuty dotyczące między innymi niegospodarności wielkich rozmiarów oraz oszustw. Dokonywane przez nich wyłudzenia dokonywane były przy współpracy z osobami zarządzającymi bankiem, a zabezpieczeniem wyłudzanych kredytów były m. in. fałszywe wyceny nieruchomości.

O złej sytuacji banku i możliwości popełnienia przestępstwa KNF wiedział już w lutym 2016 roku. Co ludzie Andrzeja Jakubiaka, prominentnej postaci związanej z Platformą Obywatelską, zrobili żeby zadbać o właściwe zabezpieczenie depozytów? Z komunikatu dowiadujemy się, że Komisja Nadzoru Finansowego „zidentyfikowała nieprawidłowości” w BS w Nadarzynie już na początku 2016 roku, co skutkowało zawiadomieniem Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa (4 lutego 2016 roku). Co od tego czasu zrobił KNF?  „Ustalenia kontroli KNF były też podstawą do skierowania do Banku Spółdzielczego w Nadarzynie szczegółowych zaleceń, m.in. w zakresie pełnego przeglądu portfela kredytowego, zobowiązania banku do opracowania programu postępowania naprawczego, poinformowania Komisji Nadzoru Audytowego (KNA) o zastrzeżeniach do pracy biegłego rewidenta badającego sprawozdanie finansowe banku i udzielenia zarządowi banku upomnienia, co doprowadziło do dokonania przez radę nadzorczą zmian w składzie zarządu Banku Spółdzielczego w Nadarzynie”. Grupa urzędników KNF-u przez osiem długich miesięcy tak intensywnie ratowała Bank Spółdzielczy, że w końcu trzeba było zawiesić jego działalność. Operacja się udała, ale pacjent zmarł. Przy okazji komunikat KNF-u uspokaja, że depozyty klientów banku są chronione przez BFG, a ogólna  sytuacja bankowości spółdzielczej w Polsce jest stabilna.

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook