Jedynie prawda jest ciekawa


Jaka przyszłość kopalń Krupiński i Makoszowy?

08.11.2016

Przed ostatecznymi decyzjami o przyszłości nierentownych kopalń Krupiński i Makoszowy ich sytuację zbadają specjalne zespoły. Do grudnia zapadnie też decyzja o ścieżce naprawy Katowickiego Holdingu Węglowego. Jeden z rozważanych wariantów to jego konsolidacja z Polską Grupą Górniczą.

Najważniejsze problemy górnictwa węgla kamiennego, które od początku roku do końca września przyniosło 1 mld 382,1 mln zł straty na sprzedaży węgla i 842,5 mln zł straty netto, były tematem obrad trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, skupiającego związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu. We wtorek resort energii opublikował informację z poniedziałkowych, zakończonych późnym wieczorem rozmów.

"Odpowiadając na pytania liderów związków zawodowych wiceminister Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że jednym z analizowanych wariantów jest połączenie Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą. Zapewnił jednak, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły" - czytamy w informacji resortu energii. Inny wariant to dalsze samodzielne działanie holdingu, ograniczonego do perspektywicznych kopalń. Kluczowa będzie postawa obligatariuszy, którym holding jest winien ok. 1,2 mld zł; spółka ma także kilkaset milionów zł innych przeterminowanych zobowiązań. Decyzje w sprawie przyszłości KHW mają zapaść do grudnia.

Również do grudnia - jak mówił po spotkaniu wiceminister Tobiszowski - spodziewana jest decyzja Komisji Europejskiej w sprawie notyfikacji programu naprawczego dla górnictwa. Wiceminister ocenił, że informacje płynące w tej sprawie z Komisji są optymistyczne.

Z przedstawionych podczas spotkania danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, iż tegoroczna strata górnictwa na sprzedaży węgla jest (do końca września) o 529,9 mln zł mniejsza od straty w tym samym okresie zeszłego roku. Przychody górnictwa ze sprzedaży węgla w tym okresie wyniosły blisko 12,3 mld zł i były o 9,2 proc. niższe od ubiegłorocznych, przy kosztach niższych o 11,5 proc., sięgających ponad 13,6 mld zł. Strata na sprzedaży to prawie 1,4 mld zł.

Strata sektora netto wyniosła do końca września 842,5 mln zł i była mniejsza od zanotowanej w tym samym czasie przed rokiem o 831,9 mln zł. Wyniki te uwzględniają częściowe skutki ekonomiczno-finansowe transakcji zbycia kopalń przez Kompanię Węglową do Polskiej Grupy Górniczej.

Podczas obrad rozmawiano także o przyszłości kopalń Krupiński (zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej chce przekazać tę nierentowną kopalnię do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji) oraz Makoszowy. Ta druga kopalnia jest już w SRK, ale nadal wydobywa węgiel, korzystając z pomocy publicznej. Związkowcy walczą o jej utrzymanie. Postanowiono, że możliwości dalszego działania kopalni przeanalizuje specjalny zespół, w skład którego wejdą m.in. przedstawiciele kilku spółek węglowych - chodzi o ocenę możliwości uplasowania węgla z Makoszów na rynku i realności dalszego działania kopalni.

Jak podało Ministerstwo Energii, kopalnia Makoszowy w tym roku traciła na każdej sprzedanej tonie węgla 272 zł. Do końca roku łączna strata kopalni sięgnąć ma 142 mln zł. Inwestor, który zgłosił się do wrześniowego przetargu na zakup kopalni, nie spełnił wymaganych warunków.

Natomiast należąca do JSW kopalnia Krupiński - jak podał resort energii - ma być zgodnie z zapisami porozumienia z obligatariuszami przeniesiona do SRK. "Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy JSW 29 listopada 2016 r. Do tego czasu wnioski ze swoich analiz przedstawić ma zespół powołany po ostatnim posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach" - czytamy w informacji ministerstwa.

Górniczy zespół trójstronny zarekomendował też działania na rzecz zmniejszenia obciążeń publicznoprawnych górnictwa węgla kamiennego, przyjmując stanowisko w tej sprawie. "Pracujemy nad kompleksowymi rozwiązaniami prawnymi dla sektora górnictwa. Wiemy, jak bardzo oczekiwane i potrzebne jest odciążenie kopalń z niektórych opłat i podatków. I te prace są na bardzo zaawansowanym poziomie. Stworzenie takich regulacji wymaga jednak współpracy kilku resortów i dzisiejsze wspólne stanowisko z pewnością je ułatwi" - skomentował wiceminister Tobiszowski.

Obecnie górnictwo węgla kamiennego obciążone jest 34 podatkami i opłatami, a konieczność utrzymywania rezerw i funduszy zamraża na kontach setki milionów zł. Jednocześnie przedstawione podczas obrad dane ARP wskazują, że obecnie branża nie wywiązuje się w całości z tych zobowiązań. "Po dziewięciu miesiącach 2016 r. stopień realizacji przez spółki produkcyjne oraz spółkę restrukturyzacyjną należnych płatności publicznoprawnych wyniósł tylko 94,8 proc." - podała ARP.

Z danych Agencji wynika, że w ostatnim czasie - na skutek zwiększenia sprzedaży węgla i wzrostu jego cen - strata górnictwa z miesiąca na miesiąc maleje. W kwietniu strata na sprzedaży węgla przekraczała 300 mln zł, a we wrześniu było to 12 mln zł.

Od początku roku do końca września kopalnie wydobyły ponad 50,6 mln ton węgla (40,8 mln ton węgla energetycznego i prawie 9,8 mln ton węgla koksowego), o ponad 100 tys. ton więcej niż w tym samym czasie przed rokiem. Odbiorców znalazło ponad 52,8 mln ton węgla, ponad 1,6 mln ton więcej niż rok wcześniej (wzrost o 3,2 proc.). 46,5 mln ton sprzedano w kraju - ponad połowę do energetyki. Eksport przekroczył 6,3 mln ton i był ponad 0,5 mln ton większy od ubiegłorocznego w tym czasie. Stan zapasów węgla w kopalniach na koniec września 2016 r. wyniósł 2,7 mln ton.

Średnia cena zbytu węgla ogółem w okresie dziewięciu miesięcy 2016 r. wyniosła 232,51 zł za tonę i w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. była niższa o 12 proc. Cena zbytu węgla energetycznego ukształtowała się na poziomie 214,35 zł za tonę (spadek o 21,83 zł/t, czyli o 9,2 proc.), natomiast cena węgla do koksowania wyniosła 311,79 zł/t (spadek o 68,82 zł/t, czyli o 18,1 proc.). Sierpień i wrzesień br. przyniosły jednak wzrost cen.

Stan zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego na koniec września 2016 r. wyniósł ponad 84,7 tys. osób - to ponad 5,2 tys. pracowników mniej niż na początku tego roku. Ponad 6,6 tys. osób odeszło, a 1,4 tys. przyjęto do pracy w kopalniach. Na koniec września 2016 r. górnictwo zatrudniało blisko 1,6 tys. pracowników posiadających uprawnienia emerytalne. Od początku roku ze świadczeń osłonowych, tj. urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowych odpraw pieniężnych, skorzystało 4428 osób.

W okresie dziewięciu miesięcy br. górnictwo wydało na inwestycje 942 mln zł, czyli o 196,3 mln zł mniej niż w takim samym okresie 2015 r.

wkt/PAP

[fot. pixabay.com]

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook