Jedynie prawda jest ciekawa


Gróbarczyk: gospodarka morska priorytetem rządu

13.10.2017

Gospodarka morska należy do priorytetów rządu - zapewnił w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że w 2018 r. rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie.

Gróbarczyk uczestniczył w piątek w 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jednym z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.

Minister w swoim wystąpieniu inaugurującym Forum podkreślił, że "gospodarka morska jest branżą, z którą rząd wiąże ogromne szanse i która należy do priorytetów rządu". Powiedział, że dla rozwoju branży morskiej podstawowe są: przemysł stoczniowy, żegluga, w tym żegluga śródlądowa, eksploatacja portów, rybołówstwo, a także edukacja.

- Nasze cele dziś koncentrują się na realizacji już ostatniego elementu planu, finansowego - powiedział. Chodzi o utworzenie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego (MFI). - Bez tych pieniędzy ta branża nie ruszy - dodał.

Wyjaśnił, że Morski Fundusz Inwestycyjny będzie dotyczył nie tylko przemysłu stoczniowego ale też żeglugi śródlądowej.

- Założyliśmy, że do końca tego roku pojawią się główne ramy (Morskiego Funduszu Inwestycyjnego - PAP), które chcielibyśmy omówić z przedsiębiorcami - dodał. Przyznał, że "do tego czasu resort chciałby to uzgodnić z instytucjami nadzorującymi, czyli z Komisją Nadzoru Finansowego, z głównymi inwestorami, którzy będą partycypować w tym funduszu, jak również z branżą".

- Dopiero po tym chcemy to ująć w formie ustawy, która na trwałe wpisze się w polską legislację - powiedział Gróbarczyk. Przyznał, że fundusze dla przedsiębiorców nie będą szybko dostępne. - Nie będzie to tak szybko; to niezwykle trudne zadanie (...); chcemy stworzyć rozwiązanie, które faktycznie będzie dawało szansę, pieniądze dla branży na funkcjonowanie - tłumaczył.

Wyjaśnił, że pomysł utworzenia funduszu pojawił się przy okazji kontraktowania pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB). - Widzimy, jakie ogromne problemy wiążą się z tym przedsięwzięciem. Gdyby już taki fundusz funkcjonował, to zakontraktowanie takiego promu trwałoby maksymalnie dwa tygodnie. A my już nad tym spędzamy dwa lata, aby można było uzyskać stabilne i trwałe finansowanie dla tego przedsięwzięcia - tłumaczył. Wyraził nadzieję, że "w poniedziałek temat zostanie ostatecznie zakończony".

Minister Gróbarczyk pytany przez dziennikarzy podczas briefingu o prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej poinformował, że w najbliższy czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej resort zaprezentuje efekt dotychczasowych prac dotyczących tej inwestycji.

- Przedstawimy studium wykonalności, badania geologiczne i inne dokumenty, które udało się do tej pory przygotować - dodał.

Poinformował, że "ministerstwo chce publicznie, oficjalnie ogłosić, w którym miejscu zostanie zrealizowany przekop". - Oczywiście nie jest tajemnicą, że to będzie Nowy Świat, ale żeby jednoznacznie potwierdzić tę wiadomość, to potrzebowaliśmy tych wszystkich dokumentów i projektanta, który stwierdził, że jest to najlepsze miejsce do realizacji inwestycji - mówił. Powiedział, że "pierwsza łopata będzie za rok".

W obywającym się w Gdyni 17. Forum Gospodarki Morskiej uczestniczy kilkaset osób związanych z branżą morską. Podczas spotkania poruszane są m.in. takie zagadnienia jak: perspektywy gospodarki morskiej w Polsce, innowacje w przemyśle stoczniowym, kwestie legislacyjne związane z ustawą stoczniową i statusem marynarzy.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook