Jedynie prawda jest ciekawa


Dreamliner znów zacznie latać?

06.04.2013

Być może już wkrótce wyprodukowany dla PLL LOT Dreamliner będzie mógł latać. Maszyna odbyła właśnie ostatni próbny lot. Jak poinformował Boeing, lot przebiegł "normalnie", "bez zakłóceń". Maszyny te są uziemione od stycznia z powodu problemów z akumulatorami litowo-jonowymi.

Dreamliner wystartował z Paine Field koło miejscowości Everett w stanie Waszyngton. Lot trwał 1 godzinę i 49 minut. Jego celem było wykazanie, że poprawiony układ akumulatorów funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami. Po wylądowaniu maszyny Boeing podał, powołując się na raport załogi, że lot "przebiegł normalnie" i w jego trakcie nic szczególnego się nie wydarzyło. Poprzedni próbny lot tej maszyny odbył się 25 marca i też przebiegł zgodnie z planem.

Dane z próbnych lotów są przekazywane Federalnemu Urzędowi Lotnictwa (FAA), do którego należy decyzja o wydaniu zgody na powrót Dreamlinerów do eksploatacji.

FAA zatwierdził plan przeprojektowania wadliwych akumulatorów litowo-jonowych w Dreamlinerach tak, aby nie dochodziło do spięć. Akumulatory zaopatrzono też w lepszą izolację i dodatkowy system wentylacji.

Dreamliner, najnowszy i najbardziej zaawansowany technologicznie samolot produkowany przez Boeinga, bardziej niż jakikolwiek inny nowoczesny samolot jest zależny od elektroniki, która uczestniczy w niemal wszystkich procesach wykonywanych przez maszynę. Jest to pierwszy samolot Boeinga, w którym zamontowano akumulatory litowo-jonowe i który zbudowano z lekkich materiałów kompozytowych.

Dreamliner zainaugurował loty komercyjne pod koniec 2011 roku - czyli ponad trzy lata później, niż pierwotnie planowano. Opóźnienie było skutkiem zakłóceń w procesie produkcyjnym. Do końca ubiegłego roku amerykański koncern Boeing dostarczył odbiorcom, w tym Polskim Liniom Lotniczym LOT, łącznie 49 maszyn modelu 787.

TK,PAP
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook