Jedynie prawda jest ciekawa


Chińscy milionerzy najwięcej wydają na edukację dzieci

06.07.2013

Chińscy milionerzy najwięcej wydają na edukację, a przy zakupie dóbr luksusowych zaczynają zwracać uwagę nie na markę, ale na jakość i oryginalność towarów - wynika z raportu szwajcarskiej grupy bankowej Julius Baer.

Pomimo spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego Chin, w najbliższych latach liczba milionerów w tym kraju (z majątkiem powyżej 1 mln dolarów) znacząco się zwiększy, co wspiera wysoki kurs juana, powiedział przedstawiając wyniki badań główny autor raportu, Stefan Hofer.
Obecnie w Chinach jest prawie 1,4 mln milionerów dysponujących łącznym majątkiem w wysokości 8,7 bln dolarów - wynika z danych zebranych przez szwajcarskich bankowców.
Z danych raportu wynika, że koszty związane z uzyskaniem wyższego wykształcenia, zwłaszcza w prestiżowych instytucjach naukowych, rosną szybciej, niż ceny jakiegokolwiek luksusowego produktu. Wszyscy badani chińscy rodzice zgodnie stwierdzili, że wydatki na edukację są jedynymi, na które decydują się bez wahania.
Zdaniem Kavena Leunga, dyrektora biura Julius Baer na Azję Północną, chińscy rodzice w trosce o kolejne pokolenie doceniają wartość edukacji i chcą rozwijać szerokie powiązania ze światem.
Zhuang Xiaoquan, sprzedawca książek z Hangzhou (prowincja Zhejiang) powiedział ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao, że w ubiegłym roku wysłał swoją córkę do żeńskiego liceum z internatem do Wielkiej Brytanii i według niego jest to inwestycja, która w długim okresie czasu się zwróci. Choć czesne jest wysokie (10 tys. funtów rocznie) i rośnie z roku na rok, po powrocie córka z łatwością znajdzie dobrze płatną i ciekawą pracę.
Wzrost grupy chińskich milionerów jest tak szybki, a ich potrzeby tak duże, że podaż markowych dóbr luksusowych w Chinach do niedawna nie nadążała za popytem. W ostatnim czasie zmieniły się jednak znacznie upodobania chińskich bogaczy i ich znajomość światowego rynku wyrobów markowych, zwracają oni coraz większą wagę na autentyczność i jakość towarów - stwierdza raport.
Główny przedstawiciel szanghajskiego biura Julius Baer, Sun Yan, uważa, że kolekcja znanych win z jednej z czterech winnic o najwyższym statusie z rejonu Bordeaux do niedawna cieszyła się wielkim powodzeniem na chińskim rynku dóbr luksusowych, ale dziś chińscy bogacze są bardziej zainteresowani odkrywaniem produktów nowych winnic.
Uważa on, że Chińczycy w przeciwieństwie do amerykańskich milionerów, którzy odziedziczyli fortuny po przodkach, próbują pokazać swoją oryginalność i wyczucie dobrego smaku. Nie kupują zatem produktów uznanych tradycyjnych marek, a raczej otwarci są na nowe idee i poszukują produktów podkreślających ich wyjątkową osobowość.
Obecnie nie jest w dobrym guście paradować z torbą znanej luksusowej marki, twierdzi Liu Ruojin, właściciel paryskiej firmy Miss Coquine Holding, produkującej odzież, obuwie i akcesoria.
Dzisiejszy bogaty klient szuka niszowych, wysokiej jakości towarów, sprzedawanych po rozsądnych cennych. Podkreśla to jego poczucie dobrego smaku, w odróżnieniu od kupowania markowych, drogich towarów z wielkim logo, dostępnych wszędzie - dodał.
Bogaci Chińczycy należą do najchętniej kupujących społeczności świata, z wielkim apetytem na wszelkie dostępne dobra, ale raport wskazuje, że powoli następuje samoograniczanie się milionerów w prowadzeniu wystawnego trybu życia.
Z wyników badań przeprowadzonych przez Julius Baer wynika, że Szanghaj jest najdroższym z 11 wielkich miast azjatyckich. Zabieg kosmetyczny aplikacji botoksu kosztuje w tym mieście powyżej 1300 dolarów, o jedną trzecią więcej, niż w najbardziej luksusowym ośrodku w Hongkongu. Podobnie drogie są luksusowe ubrania, wina, cygara oraz usługi restauracyjne i hotelowe - znacznie powyżej średniej ceny tych towarów i usług w miastach azjatyckich.
Ceny te wynikają częściowo z bardzo wysokich podatków konsumpcyjnych od luksusu, które wynoszą od 20 do 30 proc. - wskazuje raport.
Z Pekinu Jacek Wan/PAP
fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook