Jedynie prawda jest ciekawa


Afera korupcyjna w Hiszpanii

27.11.2014

Premier Mariano Rajoy bronił dziś swojej partii przed parlamentem.

Hiszpański premier Mariano Rajoy zapewniał dziś w parlamencie: "Hiszpania nie jest skorumpowana. Większość polityków to przyzwoici ludzie". Rajoy bronił swej Partii Ludowej (PP) przed nasilającymi się oskarżeniami o korupcję.

Dzień wcześniej skandal korupcyjny zmusił do dymisji minister zdrowia Anę Mato. W swym końcowym raporcie w sprawie korupcji sędzia śledczy Pablo Ruz zarzucił jej, że pośrednio była beneficjentką łapówek, od lat płaconych przez firmy, które zapewniały sobie w ten sposób lukratywne kontrakty i zezwolenia budowlane w gminach rządzonych przez Partię Ludową.

Sędzia Ruz ustalił, że owa sieć skorumpowanych firm finansowała rodzinie Mato bilety lotnicze, pobyty w hotelach, imprezy urodzinowe dla dzieci itp.

Także PP miała profity z tych łapówek - napisał Ruz w raporcie. Trzem byłym skarbnikom tej partii, wielu byłym burmistrzom i deputowanym z ramienia PP mają zostać postawione zarzuty. Na tym nie koniec. Cieniem na PP kładą się też rewelacje Luisa Barcenasa - były skarbnik tej partii przekazał śledczym dokumenty, z których wynika, że PP przez całe lata płaciła rachunki pieniędzmi z "czarnych kont". Rajoy zaprzeczał dotąd istnieniu takich kont.

W październiku aresztowano w Hiszpanii pod zarzutem korupcji 51 osób - kilku burmistrzów i byłych lokalnych działaczy PP, urzędników i przedsiębiorców. Dochodzeniami związanymi z aferami korupcyjnymi objętych jest w całym kraju 150 przedsiębiorstw.

Sekretarz generalny opozycyjnej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedro Sanchez powiedział w czwartek w parlamencie premierowi: "Po raporcie sędziego nie jest pan już zdolny do przewodzenia walce z korupcją". Socjaliści odrzucają porozumienie z rządem Rajoya w sprawie uchwalenia nowych ustaw antykorupcyjnych.

Przedstawiciel Zjednoczonej Lewicy (IU) Cayo Lara zadał pytanie: "Kto ponosi odpowiedzialność za to, że PP czerpała korzyści finansowe z tego skandalu (korupcyjnego)?" Dziennik "El Pais" skomentował dymisję minister zdrowia: "Mato ustępuje, żeby Rajoy nie upadł". "El Mundo" ujął to podobnie: "Mato odchodzi, żeby Rajoy mógł kontynuować".

Faktem jest, że nie tylko PP jest zamieszana w skandale. W Andaluzji socjalistyczni politycy są podejrzani o sprzeniewierzenie państwowych środków przeznaczonych na pomoc gospodarczą. W Katalonii założyciel tamtejszej partii rządzącej Konwergencja i Związek (CiU) Jordi Pujol przez całe lata ukrywał przed urzędem podatkowym swój milionowy majątek za granicą. Skandale korupcyjne sprawiły, że szybko rośnie poparcie dla utworzonej na początku br. nowej partii lewicowej Podemos. W sondażach zrównuje się ona z PP i PSOE.(PAP)

tk/PAP

fot. PAP/EPA

 

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook