Jedynie prawda jest ciekawa


40-proc. redukcja emisji CO2 dobije polską gospodarkę?

09.05.2014

Minister środowiska Maciej Grabowski ocenia, że zaproponowany przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 40 proc. do 2030 roku jest zbyt ambitny. Jeszcze w maju ma zostać przedstawiony raport, z którego będą wynikały szczegóły polskiej propozycji.

"W moim przekonaniu 40 proc. cel redukcji CO2 do 2030 roku jest zbyt ambitny i dla naszej energetyki, w szczególności w obecnym stanie, bardzo trudny" - powiedział Grabowski w piątek podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dodał, że w europejskiej dyskusji nad kształtem polityki klimatycznej od pewnego czasu pojawiają się nowe pojęcia, jak koszt, konkurencyjność i bezpieczeństwo dostaw. "Na tych pojęciach i my budujemy nasze stanowisko negocjacyjne. Stanowisko, które będzie realistyczne, konstruktywne i będzie brać pod uwagę polskie interesy" - powiedział minister.

Poinformował, że Polska będzie opierać swoje stanowisko na kilku argumentach. "Po pierwsze, mamy model, który wykorzystujemy do badania kosztów i korzyści wynikających z propozycji Komisji Europejskiej. Nasze stanowisko negocjacyjne na podstawie tych analiz będziemy gotowi przedstawić w najbliższych tygodniach, a może i dniach" - powiedział Grabowski.

Jak później wyjaśnił dziennikarzom, chodzi o raport dotyczący szacunków kosztów. „Robimy te szacunki, obliczenia, by na tej podstawie podać polskie stanowisko – jak sobie wyobrażamy dalsze procedowanie. Cel jest bowiem ogólny dla całej Unii, ale nie jest określone, jak mają go wypełnić poszczególne państwa” - wskazał minister środowiska.

Potwierdził przy tym, że w raporcie znajdzie się propozycja wartości celu redukcji do zaakceptowania dla Polski. Ponieważ bowiem 40-procentowy cel redukcji emisji CO2 znalazł się jedynie w pierwotnym komunikacie KE, Polska traktuje go jedynie jako swego rodzaju otwarcie dyskusji, która odbywa się dopiero teraz.

„Teraz jest dyskusja i polityczna i oparta o szacunki i symulacje, która pomoże sformułować nasze stanowisko wobec takiego kierunku działań. Także ja myślę, że jesteśmy tu w pewnym sensie na początku drogi, choć chcemy osiągnąć kompromis, jak zdecydowała Rada, do początku października” - dodał Grabowski.

Prócz tego zaznaczył, że w swoim stanowisku Polska będzie domagała się również uwzględnienia dotychczasowych wysiłków redukcyjnych i wyznaczenia takiego udziału w redukcyjnym wysiłku Europy, który nie będzie tak bolesny dla naszej gospodarki, jakby to wynikało z ogólnego celu 40-proc. redukcji.

Minister przypomniał, że Polska już zredukowała emisję o 30 proc. w stosunku do tzw. roku bazowego „Rozwijamy się, więc nie pozwolimy, aby poziom emisji CO2 (…) stał się tym szklanym sufitem, który zablokuje nasz rozwój” - podkreślił.

Wskazał również, że Polska jest za połączeniem wyznaczania nowych celów europejskiej polityki klimatycznej z negocjacjami globalnego porozumienia. "Zależy nam, by nasz przemysł był chroniony przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw, które nie są lub nie będą obciążone polityką klimatyczną" - powiedział.

W swoim stanowisku Polska zwróci też uwagę na rolę rodzimych złóż paliw i zagwarantowanie prawa do ich eksploatacji. "Polski węgiel może i powinien pełnić rolę bezpiecznika w systemie energetycznym naszego regionu i Europy. Nie możemy też dopuścić, by Komisja zablokowała czy utrudniała nam możliwość eksploatacji gazu z pokładów łupkowych" - powiedział minister środowiska.

Poinformował również, że w czwartek w Wyszehradzie państwa Grupy Wyszehradzkiej, a także Rumunia, Bułgaria i Chorwacja podpisały wspólne oświadczenie dotyczące przede wszystkim polityki klimatycznej.

„Tutaj mamy jednomyślność. (…) Co do zbyt ambitnych w moim przekonaniu propozycji Komisji. Ale też, że tego typu decyzje powinny być prowadzone głównie przez Radę Europejską, a nie przez Komisję Europejską, bo tutaj tak naprawdę interesy państw są najważniejsze” - zaznaczył Grabowski.

Ryb, PAP

fot. [flickr.com]

Warto poczytać

 1. ropa14092018 14.09.2018

  USA ponownie liderem w wydobyciu „płynnego złota”. Wyprzedziły Rosję i Arabię Saudyjską

  Stany Zjednoczone, po raz pierwszy od roku 1973, są znów największym producentem ropy naftowej na świecie - poinformowało amerykańskie Ministerstwo Energii opierając się na szacunkowych danych o wydobyciu ropy naftowej w USA w tym roku.

 2. justice05092018 05.09.2018

  Były minister finansów nie odpowie za skandaliczną wypowiedź o SKOK?

  Tak wygląda sprawiedliwość według polskich sądów!

 3. costa31082018 31.08.2018

  To będzie jedna z największych transakcji roku. Coca-Cola kupi sieć kawiarni Costa Coffee

  Amerykański producent napojów Coca-Cola przejmie brytyjską sieć kawiarni Costa Coffee - poinformował w piątek właściciel marki, międzynarodowy koncern Whitbread. Transakcja została wyceniona na 3,9 miliarda funtów.

 4. kwiecinski-27082018 27.08.2018

  Kwieciński w Budapeszcie: Nasza siła negocjacyjna wzrośnie, jeśli odpowiedzią na komisyjne „nożyce” będzie wyszehradzki „kamień"

  Wzmocnienie współpracy w negocjacjach dot. budżetu UE na lata 2021-27 i rozmowy o przyszłości polityki spójności, to cel poniedziałkowej wizyty w Budapeszcie szefa MiiR Jerzego Kwiecińskiego

 5. zakupy-18082018 18.08.2018

  Prezes Polskiej Izby Handlowej o wolnych niedzielach: Nie spowodowały spadku w obrotach

  Wolne od handlu niedziele nie spowodowały zmniejszenia obrotów sieci handlowych - powiedział PAP prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski. Ustawa ograniczająca handel weszła w życie 1 marca br

 6. 1270frankowiecz 17.08.2018

  Jesienią ustawa o wsparciu frankowiczów

  Jesienią powinna zostać przyjęta przez parlament nowa ustawa o wsparciu kredytobiorców - zapowiedział w piątek szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta (PiS).

 7. orlen-14082018 14.08.2018

  Orlen również poza Polską? Koncern zainteresowany rozwojem stacji w Europie

  PKN Orlen jest zainteresowany akwizycjami stacji paliw w krajach, w których jest już obecny, ale poza Polską - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. W Polsce płocki koncern powiększy sieć detaliczną o 25 stacji paliw w tym roku i o około 40 stacji w 2019 roku

 8. orlen10082018 10.08.2018

  Orlen i PGNiG odkryły ogromne złoże gazu w Wielkopolsce

  PKN Orlen i PGNiG odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce. Wyniki testu produkcyjnego potwierdzają bardzo dobrą wydajność odwiertu. Możliwości produkcyjne złoża oszacowano na 50 mln metrów sześc. gazu rocznie - podał w czwartek płocki koncern.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości ze świata

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook