Jedynie prawda jest ciekawa


Ziobro: RPO woli interweniować ws. Blidy niż katastrofy smoleńskiej

03.04.2013

Gdy zwróciliśmy się do pani Ireny Lipowicz, żeby zainteresowała się nieudolnością prokuratury ws. katastrofy smoleńskiej, powiedziała, że jej to nie interesuje. A sprawa Barbary Blidy zbadana przez wszystkie możliwe sądy budzi jej wątpliwości. To dsaje do myślenia - zauważa przewodniczący SP Zbigniew Ziobro.

Stefczyk.info: Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zdecydowała się na interwencje w sprawie śmierci Barbary Blidy. Ta sprawa wraca jak bumerang. Czy pana zdaniem są ku temu podstawy?

Zbigniew Ziobro,SP, były minister sprawiedliwości:
Jest to dowód całkowitego upolitycznienia instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich przez panią Lipowicz. Przypomnę, że pani Lipowicz jest osobą wybraną przez środowisko Platformy Obywatelskiej i widać, że rzuca koło ratunkowe Platformie w momencie, kiedy wszystko jej się wali. Pani Lipowicz bierze duże pieniądze za sprawowanie swojej funkcji. A gdyby w tej sprawie postępowała rzetelnie, to dowiedziałaby się wcześniej, że w tej sprawie prokuratura prowadziła postępowanie pod rządami prokuratora generalnego wskazanego prze Platformę Obywatelską - Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Prokuratora, który zasłynął tym, że za jego czasów zainicjowano ponad 60 śledztw w stosunku do mnie. Prokuratura za jego czasów stawała na głowie, by dowieść nieprawidłowości w sprawie Barbary Blidy. Ale to nie wyszło i wyjść nie mogło, gdyż śledztwo było zasadne. Były twarde dowody wskazujące na korupcyjne uwikłania pani Barbary Blidy. Mało tego, kolejne sądy wydawały wyroki po myśli prokuratury prowadzącej śledztwo.

Ostatnio jednak sąd uniewinnił od wszystkich zrzutów Barbarę Kmiecik, której zeznania miały obciążyć Barbarę Blidę...

To jest zupełnie inna sprawa. Barbara Kmiecik została oskarżona zupełnie o co innego, w sprawie nie nie związanej z Barbarą Blida, w okresie rządów SLD. I w sprawie Barbary Blidy nie była oskarżoną. Była świadkiem Te dwie sprawy się ze sobą w żaden sposób nie łączą, poza tym, że w obu występuje pani Barbara Kmiecik. Ale w jednej jako oskarżona, a w drugiej jako świadek. To jest manipulacja mediów, które próbują stworzyć wrażenie,że uniewinnienie Barbary Kmiecik w jakikolwiek sposób podważa postępowanie wobec Barbary Blidy. Jest wręcz przeciwnie. To pokazuje, że zeznania pani Kmiecik są wiarygodne. Barbara Kmiecik złożyła jako świadek wiarygodne zeznania obciążając swą przyjaciółkę Barbarę Blidę. Dodam, że sądy wydały prawomocne wyroki skazujące wobec dwóch zatrzymanych w tej sprawie razem z Barbarą Blidą uznając, że zeznania pani Kmiecik i inne dowody, które zostały zebrane w tym śledztwie były wiarygodne. A były to te same zeznania, które posłużyły prokuraturze do postawienia zarzutów pani Barbarze Blidzie.
Dodam, że decyzję prokuratury o niewykryciu jakichkolwiek nacisków w postępowaniu wobec Barbary Blidy za czasów PO zaskarżyła pełnomocnik rodziny Blidów. A sąd stwierdził, że działania prokuratury były zasadne, legalne i miały mocne oparcie w materiale dowodowym, wskazującym na poważne uwikłanie korupcyjne pani Barbary Blidy.
Jeśli ktoś ponosi moralną odpowiedzialność za śmierć Barbary Blidy, to jest to środowisko polityczne. To są ludzie, którzy wiedzieli jej uwikłaniach, którzy tolerowali jej co najmniej dwuznaczny stosunek do prawa. Za naszych rządów, gdy byłem ministrem sprawiedliwości , wzięliśmy się za walkę z korupcją. A ze przy tej okazji wychodziły uwikłania polityków, w tym Barbary Blidy, która była silną postacią w SLD na Śląsku, no to my za to nie możemy odpowiadać. Za to odpowiada jej środowisko polityczne, które nie reagowano na jej uwikłania, których efektem był zarzut prokuratorski. Bo albo są wszyscy równi wobec prawa albo są święte krowy. Barbara Blida niestety targnęła się na swoje życie ale to był wynik jej desperacji, chęci ucieczki przed odpowiedzialnością karną. Można współczuć jej rodzinie. Ale w żaden sposób nie można obwiniać prokuratorów, którzy rzetelnie wywiązali się ze swoich zadań prowadząc śledztwo.

Czyli pana zdaniem, nie ma nowych okoliczności, które usprawiedliwiałyby powrót do tej sprawy?

Ta sprawa była badana pod wszelkimi możliwymi nadzorami i stwierdzono: a ), że nie było żadnych działań niezgodnych z prawem; b) niezawisły sąd też uznał, że działania prokuratury były zasadne, c) inne sądy w tej sprawie wydawały wyroki skazujące wobec osób zatrzymanych tego samego dnia co Barbara Blida. W oparciu o ten sam materiał dowodowy.

Co więc mogło kierować panią Lipowicz?

Pani Lipowicz ewidentnie angażuje się w partyjną działalność polityczną. Jeśli tak dalej ma funkcjonować RPO, to lepiej zlikwidować ten urząd i w to miejsce powołać Rzecznika Praw Rodziny.
Nawiasem mówiąc kiedy Arkadiusz Mularczyk, zwrócił się do pani Ireny Lipowicz, żeby ta zainteresowała się nierzetelnością i nieudolnością prokuratury ws. prowadzenia katastrofy smoleńskiej , pani Lipowicz powiedziała, że jej to nie interesuje. A sprawa Blidy zbadana przez wszystkie możliwe sądy budzi jej wątpliwości. To daje do myślenia.

rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. AS]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook