Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Polowanie na Petru

27.03.2017

Polityczna kariera Ryszarda Petru i jego ugrupowania to pasmo wpadek i porażek.

Nowa partia w polskim Sejmie nie zdążyła się jeszcze na dobre zadomowić, a już wiele wskazuje na to, że jej zejście ze sceny politycznej jest właściwie tylko kwestią czasu. Stanisław Janecki w artykule nakreśla przyczyny takiego stanu rzeczy i rozważa różne scenariusze ostatecznego upadku Nowoczesnej: Schetyna mógłby potraktować Petru poważnie tylko po złożeniu hołdu lennego, a i tego lider Nowoczesnej nie mógłby być pewny.

Nic takiego dotychczas się nie stało, więc Schetyna postawił Petru przed faktami dokonanymi w sprawie wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, czyli z Nowoczesną zupełnie się nie liczył. Gdy Petru poczuł się wyjątkowo zlekceważony i zaczął wyzywać Schetynę od „niepoważnych”, przewodniczący PO rozpoczął niby-konsultacje z resztą opozycji, w tym z Nowoczesną. Janecki zauważa, że obecność Ryszarda Petru w polskiej polityce bardzo nie pasuje Grzegorzowi Schetynie i żadne porozumienie w opozycji nie dojdzie do skutku dopóki kieruje on Nowoczesną.

Dla Schetyny i jego partii najbardziej opłacalny jest manichejski podział PiS–PO, dlatego dążą oni do skasowania konkurencji po tej samej stronie. PSL uważane jest za stały, ale niegroźny, punkt politycznego krajobrazu. Niechęć osobista Schetyny do Petru, wynikająca głównie z tego, że nie cierpi on – jak mówią koledzy lidera PO – „lalusiowatych prymusów”, jest tylko katalizatorem rozprawy z Nowoczesną­ – pisze Stanisław Janecki. Okazuje się, że Schetyna nie musi się nawet specjalnie starać żeby zmarginalizować ugrupowanie Petru, gdyż w zasadzie znajduje się ono już na prostej drodze do upadku. Po pozbawieniu przez Państwową Komisję Wyborczą (potwierdzonym przez Sąd Najwyższy) 2 mln zł dotacji oraz 75 proc. subwencji partia Ryszarda Petru nie ma pieniędzy, ma za to do spłacenia 2 mln zł kredytu zaciągniętego na kampanię (wzięto 3 mln zł, ale 1 mln zł spłacono). Bank zrestrukturyzował dług, zmniejszając odsetki, ale to zobowiązanie niweczy możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu na wybory samorządowe­ – trafnie zauważa publicysta tygodnika „wSieci”.

Według Stanisława Janeckiego sytuacja w opozycji może się rozstrzygnąć już w najbliższym czasie, gdy deputowani Nowoczesnej zdadzą sobie sprawę, że nie są w stanie efektywnie wziąć udziału w nadchodzących wyborach samorządowych: Grzegorz Schetyna liczy na to, że w kolejnych miesiącach 2017 r. Nowoczesna będzie się staczać po równi pochyłej, a jej członkowie się upewnią, iż nie są w stanie samodzielnie przeprowadzić samorządowej kampanii wyborczej. To ma sprawić, że w partii dojdzie do pałacowego zamachu stanu (przy cichym wsparciu PO), a zwycięscy zamachowcy na kolanach przyjdą do Platformy po pomoc. W takiej sytuacji bez wyjścia może się znaleźć Nowoczesna nawet pod przywództwem Ryszarda Petru. Ale i wtedy Schetyna będzie raczej dążył do usunięcia założyciela Nowoczesnej. Więcej na temat przyszłości opozycji parlamentarnej i dalszych losów kariery politycznej Ryszarda Petru na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”.

W sprzedaży już od 27 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/aktualne-wydanie-sieci.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół www.SiećPrzyjaciół.pl.

Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 3. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 4. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 5. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 6. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 7. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 8. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook