Jedynie prawda jest ciekawa


"wSieci": Polska czyli niesamowita historia. Rozmowa z Terry Tegnazian

08.11.2016

"Miałam motywację, bo nie mogłam uwierzyć, że wspaniałą historię Polski, wielkie czyny niezwykle dzielnych ludzi, bohaterów, można po prostu usunąć ze świadomości Ameryki" – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi założycielka wydawnictwa Aquilla Polonica, publikującego w Stanach Zjednoczonych książki o historii Polski w czasie II wojny światowej – Terry Tegnazian.

"Z wykształcenia jestem prawnikiem i przez 12 lat pracowałam w tym zawodzie w Los Angeles w bankowości oraz w finansach. I nawet przez myśl mi nie przeszło, że kiedyś założę wydawnictwo zajmujące się historią II wojny światowej. Gdyby ktoś mi powiedział, że tak się stanie, byłabym zdumiona. To mnie w ogóle nie interesowało. Potem poczułam zawodowe wypalenie. Chciałam coś zmienić" - mówi Terry Tegnazian.

Tegnazian, która w tym czasie pracowała jeszcze w przemyśle filmowym, postanowiła napisać powieść. Zbierając materiały do swojej książki, natrafiła na informacje o polskich pilotach walczących w Bitwie o Anglię. Historia zafascynowała ją do tego stopnia, że postanowiła przyjrzeć się jej bliżej.

"W bibliotece Uniwersytetu Kalifornijskiego zaczęłam studiować książki z działu „Polska w czasie II wojny światowej”. Oczywiście te przetłumaczone na angielski. A więc „Armia podziemna” Tadeusza Bora-Komorowskiego, „Tajne państwo” Jana Karskiego, „W imieniu Rzeczypospolitej” Stefana Korbońskiego. Była także książka o cichociemnych. W większości pozycje wydane tuż po wojnie. Czytając, byłam pod wielkim wrażeniem. To były niesamowite historie! W Stanach Zjednoczonych zupełnie nieznane. Ja sama nie miałam pojęcia, że w Polsce działał potężny ruch oporu! Nie wiedziałam nic o cichociemnych. I zaczęłam dalej szukać"  – tłumaczy rozmówczyni dziennikarzy „wSieci”.

Tak zaczęła się jej wielka przygoda z Polską.

"Poprzez internet nawiązałam kontakt z nieżyjącym już Jędrzejem Tucholskim, autorem książek właśnie o cichociemnych, także z innymi osobami interesującymi się historią Polski, a znającymi angielski. Potem, w roku 2005, zdecydowaliśmy z mężem, że korzystając z pewnego programu uniwersyteckiego, polecimy do Polski. Bo skoro tak zaczęłam krążyć wokół polskiej historii, to uznałam, że to jakiś znak, aby w końcu tu dotrzeć" – wyznaje.

Fascynacja naszą historią nadała sens jej życiu zawodowemu

"Te wszystkie doświadczenia, spotkania, dyskusje o książkach doprowadziły do tego, że już wiedziałam, co będę robiła. Ktoś pozwolił skorzystać z praw autorskich, ktoś znalazł tłumacza, ktoś podpowiedział, co i jak. Niczym w układance domino, jedne drzwi otwierały drogę do kolejnych. Miałam motywację, bo nie mogłam uwierzyć, że wspaniałą historię Polski, wielkie czyny niezwykle dzielnych ludzi, bohaterów, można po prostu usunąć ze świadomości Ameryki. Tego nie ma w prasie, nie ma w księgarniach, nie ma w filmach. To nie istnieje, wyparowało, zostało wytarte" – mówi w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

Cała rozmowa z Terry Tegnazian o jej pracy i historii Polski w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” już 7 listopada, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. yourtube.com/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook