Jedynie prawda jest ciekawa


Wąsik: walka z korupcją zwolniła

12.12.2013

Rozmowa z Maciejem Wąsikiem, byłym wiceszefem CBA, radnym PiS w Warszawie.

Stefczyk.info: Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wniosek o powołanie szefa CBA Pawła Wojtunika na kolejną kadencję. Przychyliłby się Pan do takiej opinii?

Maciej Wąsik: Nie mam pozytywnej opinii o pracy Pawła Wojtunika. Moim zdaniem ten człowiek miał za zadanie spacyfikowanie CBA po Mariuszu Kamińskim. I to mu się udało. Napisał mnóstwo zawiadomień dotyczących poprzedników, ale te sprawy skończyły się fiaskiem. Traktuje go jako pacyfikanta CBA, instytucji, która realnie walczyła z korupcją. Po jego przyjściu do Biura walka z korupcją zmniejszyła tempo i zakres. Obecnie nie sięga po ludzi ze szczytów władzy, po skorumpowanych polityków. CBA zadowala się samorządowcami i płotkami.

Jednak jesteśmy niedługo po wielu zatrzymaniach związanych z infoaferą. CBA mówi, że to największa afera III RP. Jak oceniać tę sprawę, skoro mówi Pan, że walka z korupcją zmniejszyła zakres i tempo?

W tej sprawie wciąż są wątpliwości. Dlaczego zatrzymano jedynie ludzi z małych firm informatycznych? I to takich, którzy nie stanowią głównego menedżmentu. Nikt z zarządu dwóch firm, które były beneficjentami infoafery, nie został zatrzymany. Czekam na rozwój wypadków. Jednak nie może być zgody na to, żeby za wielkie łapówki, jakie dawały koncerny komputerowe, odpowiadali zwykli dyrektorzy czy pracownicy. Zarzuty w tej sprawie ma jedna osoba, która jest dyrektorem. A przecież nie da się w wielkiej korporacji zapłacić ogromnej łapówki bez wiedzy zarządu. Takich środków nie da się nawet wypłacić. Z wielkim zainteresowaniem czekam na rozwój śledztwa w infoaferze, ale działania CBA i prokuratury w tej sprawie nie są zbyt dynamiczne.

Sprawa znana jest od lat

Ta sprawa rozpoczęła się jeszcze za czasów Mariusza Kamińskiego. Pierwsze sygnały o tej aferze dotarły do CBA w 2008 roku.

Kilka tygodni temu MON i CBA podpisały umowę dotyczącą objęcia przetargów na wojsko ochroną antykorupcyjną. CBA Wojtunika daje gwarancje rzetelnej osłony tych procedur?

To jest jedynie działanie PRowskie rządu. To jest jak podpisanie umowy między policjantem, a potencjalnym ogniskiem korupcyjnym. Co taka umowa miałaby znaczyć, że kontrolowany przez policję podmiot daje się kontrolować? To przecież absurd. CBA ma swoje zadania. Jest służbą specjalną i prowadzi działania niejawne na podstawie ustawowych kompetencji, a nie umów z instytucjami, które ma kontrolować.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook