Jedynie prawda jest ciekawa


Waldy Dzikowski: Bliższa jest mi historia rtm. Pileckiego

29.08.2013

Platforma Obywatelska coraz bardziej nerwowo reaguje na gasnące poparcie wyborców. Wczoraj Donald Tusk zagroził, że jeśli warszawiacy odwołają w referendum Hannę Gronkiewicz-Waltz, to on i tak ją z powrotem powoła na komisarza stolicy. O to, jak ocenia się z perspektywy Poznania, tę dosyć oryginalną mobilizację mieszkańców Warszawy spytaliśmy posła PO, Waldy'ego Dzikowskiego.

Stefczyk.info: - Nie odnosi Pan wrażenia, że premier Donald Tusk, zapowiadając powołanie Hanny Gronkiwicz Waltz na komisarza Warszawy, w przypadku jej odwołania w referendum ze stanowiska prezydenta, rzuca wyzwanie warszawiakom i ich trochę prowokuje?


Waldy Dzikowski: - Ale z moich informacji wynika, że nie ma takiej decyzji. To pojawiła się na zasadzie jakiejś plotki gdzieś tam rozprowadzanej. Tak więc, jak będzie taka decyzja, to wówczas będę się do niej merytorycznie odnosił. Na razie jej nie ma.

Można sobie wyobrazić różne scenariusze. Ja mam nadzieję i wierzę w to, że to referendum, które jest Warszawie kompletnie niepotrzebne, szkoda tylko na to czasu, jest referendum politycznym. Uważam, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, przy tych możliwości, jakie są, wypełnia swoje obowiązki znakomicie.

- A nawet jeśli to jest tylko plotka, to nie boi Pan, że zamiast zdemobilizować warszawiaków, to wręcz przeciwnie, spowoduje ich nadzwyczajną mobilizację w obliczu takiej arogancji władzy?

Ja nie siedzę w głowie warszawiaków. Ja cenię ich pracowitość, inteligencję i rozsądek i mam nadzieję, że zrobią wszystko, żeby Hanna Gronkiewicz-Waltz zostałą na swoim stanowisku, bo to gwrantuje miastu stabilizację. Ale nie będę wnikał w serca i w głowy warszawiaków, czy ta plotka robi na nich wrażenie czy nie. Na mnie nie robi.


- A jak Pan skomentuje nadzwyczajną aktywność pani prezydent, odkąd zaczęto zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum. Gdyby była tak pracowita wcześniej, przez 7 lat pewnie nie musiałaby obawiać się żadnego referendum...


W polityce dużą sztuką jest przyznanie się do błędu. Nie zawsze polityk jest do tego zdolny i będzie brnął w ślepy zaułek. Pani prezydent powiedziała, że miała kłopot z komunikacją, tłumaczeniem warszawiakom. Ona cieszyła się z inwestycji, które są w Warszawie i ja w Poznaniu zazdroszczę wam tych inwestycji, które macie tu w Warszawie, ale pewnie nie przewidziała tego, że to też rodzi komplikacje. Ta radość z zakończonych inwestycji poprzedzana jest jednak przez kłopoty mieszkańców, kiedy te inwestycje się toczą i są utrudnienia, ludzie spóźniają się do pracy, mają różnego rodzaju kłopoty logistyczne i pewnie właśnie tego nie przewidziała.

Jednak ja uważam, że przyznanie się do takich błędów, zwłaszcza w komunikowaniu się, jest dużą sztuką dla polityka. A jeszcze na bazie tych błędów, dokonanie poprawek i to w szybkim terminie, jest w ogóle genialne.


- Jedną z rzeczy, w których pani Gronkiewicz-Waltz nie zmieniła zdanie i trwa w dziwnym uporze, co szokuje znaczną część warszawiaków, jest jej decyzja renowacji i powrotu na Plac Wileński pomnika Braterstwa Broni czyli "Czterech Śpiących", ku czci Armii Czerwonej... Czy na tym symbolicznym miejscu, gdzie w piwnicach wokół placu katowano AK-owców - zarówno przez sowieckich oprawców jak i "rodzimych", z UB - jest miejsce na taki... pomnik?


Ten problem zostawiam władzom i mieszkańcom Warszawy, nie jestem do końca zorientowany, dlaczego, w jaki sposób, jakie są przesłanki tej czy innej decyzji.

To jest sprawa stolicy Warszawy. Ja mogę mówić i to z dużą szczerością, czy należy coś zmienić, np. nazwę ulicy w Poznaniu.


- A Pana zdaniem, z punktu widzenia Poznania, taki pomnik na cześć Armii Sowieckiej powinien stać w stolicy państwa?


To jest trudne pytanie, bo ono jest wrażliwe i dotyczy historii. Ludzie mają różne poglądy na ten temat. Nie chciałbym ani jednych, ani drugich obrazić. O historii zawsze trzeba pamiętać, ale nie można nią żyć.


- Ale teraz powstał pomysł, żeby zamiast pomnika Braterstwa Broni na tym placu wznieść pomnik ku czci rotmistrza Pileckiego. Czy to nie jest lepszy symbol, dla tego miejsca i całej stolicy?


To takie same pytanie z kategorii historycznych i te sprawy jakby nie należą do mnie...


- Ale tu ma znaczenie miasto? A gdyby taka sytuacja miała miejsce w Poznaniu - mamy pomnik chwały Armii Sowieckiej i jest pomysł jego zastąpienia pomnikiem rtm. Pileckiego. Jakby Pan głosował?


Bliższa jest mi historia rotmistrza Pileckiego.


Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. zrk
[fot. waldydzikowski.pl]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook