Jedynie prawda jest ciekawa


Tomaszewski: Ostatnie cztery lata to był sabotaż polskiej piłki

12.10.2013

Jestem za tym, aby był trener zagraniczny. Jego asystentami, takimi na dwa lata mógłby być ktoś z takiej grupy: Wdowczyk, Urban, Skorża, Probierz, czy nawet Waldek Fornalik - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Jan Tomaszewski, były bramkarz reprezentacji Polski i poseł PiS.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia to, co pan zobaczył na stadionie w Charkowie?

Jan Tomaszewski: No tak, przegraliśmy eliminacje na mistrzostwa świata w meczu z Ukraina, ale nie w tym meczu w Charkowie, tylko wcześniej, tutaj na "basenie narodowym". Moim zdaniem duży udział w tej przegranej mają ci czterej desantowcy, którzy przyszli do drużyny. Dlaczego? Dlatego, że Ukraińcy na samym początku założyli, że im remis wystarczy, bo oni i tak będą musieli grac w barażach. Gdyby przegrali z nami, to wtedy mieliby kłopot. Oni grali trójką defensywną, ale nie wiem, dlaczego my dwójką defensywną i dlaczego za Mariusza Lewandowskiego nie grał Zieliński. No, ale to już się stało, jest po sprawie.

Przed nami jeszcze jeden mecz, z Anglią na Wembley, znów tylko o honor…

Mam nadzieje, ze mecz na Wembley będzie pierwszym i to takim bardzo poważnym sprawdzianem dla nowego szkieletu drużyny, która będzie grała eliminacje do Euro 2016.

Czy to jest koniec pracy Waldemara Fornalika z polską kadrą?

Czy koniec? Nie wiem. Kiedy Fornalik powołał tę czwórkę, to zrobił takie pospolite ruszenie i postawił wszystko na jedną kartę. Ja powiedziałem Waldkowi, że jeśli awansuje to mu pogratuluję. A jeśli nie… Powinien się zachować jak mężczyzna. Jaka będzie decyzja, to zależy od Zbyszka Bońka i zarządu polskiej federacji futbolu.

A jeśli nie Fornalik, to kto?

Ja w dalszym ciągu uważam, że ostatnie cztery lata to był sabotaż polskiej piłki i jestem za tym, aby był trener zagraniczny. Jego asystentami, takimi na dwa lata mógłby być ktoś z takiej grupy: Wdowczyk, Urban, Skorża, Probierz, czy nawet Waldek Fornalik.

Czy nasz awans do Rio kiedykolwiek był realny? Może my jesteśmy po prostu zbyt słabi na imprezę formatu Mistrzostw Świata?

Był realny i to bardzo. Tylko myśmy go przegrali, wracam do poprzedniej myśli, mecz z Ukraina w Polsce. Zagraliśmy wspaniały mecz z Anglią i mieliśmy taki power. Na jakiej zasadzie Waldek zrobił sześć zmian na Ukrainę, to ja nie wiem. Polański musiał być zmieniony, bo miał kartki. Nawet zgodziłbym się ze zmianą Boruca, ale nie mogę się zgodzić ze zmiana lewej strony, na której grali Boenisch, Rybus i Majewski. Zobaczyli to ukraińscy szkoleniowcy, poszły dwa szybkie ataki ta stroną i było nie tylko po meczu, ale już po eliminacjach.

Czy zainteresowanie reprezentacją teraz trochę spadnie, czy polscy kibice zostaną przy kadrze?

Ależ skąd, nic nie spadnie. Jeżeli na Wembley ambitnie zagra ta drużyna, która będzie szkieletem do gry na Euro 2016. Ja wam gwarantuje wszystkim, że jeśli ci zawodnicy wzmocnieni powiedzmy Koseckim, Wolskim i paroma innymi młodymi chłopakami zagrają razem dziesięć spotkań, to będziemy z nich dumni nie tylko w eliminacjach Euro 2016, ale dużo dłużej.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook