Jedynie prawda jest ciekawa


To nie Putin tylko Zachód stracił kontakt z rzeczywistością

06.03.2014

Władimir Putin to nie dzieciak, który dostał napadu szału w sklepie z zabawkami. To wyrachowany, cyniczny polityk, który wykorzystuje odwrót USA od Europy, by poszerzyć strefę swoich wpływów. Biorąc pod uwagę sankcje, które europejscy przywódcy postanowili na dzisiejszym posiedzeniu rady UE nałożyć na Rosję, to nie Putin, ale Zachód stracił kontakt z rzeczywistością.

Słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel o Putinie: „on żyje w innym świecie”, wypowiedziane kilka dni temu po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji dają liczne powody do zastanowienia. Nie nad tym jakie emocje szargają Putinem, bo on się emocjami nie kieruje. Tylko nad intencjami niemieckiej kanclerz. Trudno bowiem uwierzyć, że polityk pokroju Merkel mógłby rozumować w kwestiach geopolitycznych na poziomie taniej psychoanalizy. I można by się z tego śmiać, gdyby nie kryjący się za tym ogromny cynizm.

Inwazja Krymu to w końcu nie pierwszy, lecz kolejny z coraz bardziej śmiałych kroków podjętych przez Moskwę w ostatnich latach. W 2008 roku w ten sam sposób wyrwała Gruzji dwie prowincje, Osetię Południową i Abchazję. Zachód, z panią Merkel na czele dobrze o tym wiedział. I wiedział równie dobrze, że gospodarz Kremla czynił to w celu zabezpieczenia własnych interesów. Mało tego, Zachód pozwolił mu na to. A teraz udaje, że ma do czynienia z dzieckiem, ogarniętym wściekłym szałem, które postanowiło na złość mamusi, czyli zachodniego świata, odmrozić sobie uszy. Lekarstwem Zachodu na to są sankcje. Oraz zapewnianie Ukraińców i resztę Europy, że wciąż jest bezpieczna, bo w tle jest NATO i Ameryka. Ile te zapewnienia są warte, Ukraińcy właśnie doświadczyli na własnej skórze. W 1994 roku, na mocy umowy budapeszteńskiej, oddali swój arsenał atomowy, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa Zachodu. I nienaruszalności ukraińskiego terytorium. Wyszli na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

W międzyczasie Ameryka całkowicie odwróciła się od Europy, powstała próżnia, którą Rosja postanowiła wypełnić. Sankcje dla odpowiedzialnych za sytuację na Krymie postanowione na dzisiejszym posiedzeniu rady UE w Brukseli są niewiele warte. Rozmowy o wizach i nowym porozumieniu UE z Rosją zostaną wstrzymane. A jeśli Putin dalej będzie niegrzeczny to nastąpi zakaz podróży dla kremlowskich urzędników i innych oficjeli oraz blokada ich aktywów.

Niektórzy unijni przywódcy chcieli ostrzejszych sankcji, ale nie pozwoliły na to Niemcy, które chcą utrzymać dialog pomiędzy Rosją a Zachodem. To było równie łatwe do przewidzenia jak rosyjska inwazja Krymu, bowiem dla Berlina najważniejsze jest dobro niemieckiego przemysłu. Oznacza to również, że Niemcy dążą do normalizacji stosunków z Kremlem. Pani Merkel podczas szczytu nakreśliła czerwoną linię, którą ma być wkroczenie Rosji do wschodniej Ukrainy. Podobną czerwoną linię ustanowił niegdyś prezydent USA Barack Obama ws. Syrii. Gdy została przekroczona, nie zrobił nic. Czy w kwestii Ukrainy będzie tak samo? Obawiam się, że tak. Od chwili wybuchu kryzysu na Ukrainie ani Unia Europejska ani USA nie potrafiły wypełnić roli gwaranta ładu bezpieczeństwa w Europie.  

Putin wiedział, przez wcześniejsze doświadczenia, najpierw gruzińskie, potem syryjskie, na co może sobie pozwolić i mistrzowsko wykorzystał słabość i brak decyzyjności Zachodu. Groźby i symboliczne sankcje zapewne nie skłonią go do zmiany kursu. I kto tu jest oderwany od rzeczywistości?

Aleksandra Rybińska

fot. [PAP/EPA]

 

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook