Jedynie prawda jest ciekawa


Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

14.06.2018
1270rossijaasiuraek
Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy. Niestety, portale społecznościowe często w tym nie pomagają, a dzięki niektórym rozwiązaniom ułatwiają sprawę.

Choć można pokusić się o stwierdzenie, że duży odsetek rodziców nastolatków ma konto na Facebooku, ogląda filmiki na Youtube, czy choćby korzysta z Google, to część portali społecznościowych, z których korzystają najmłodsi użytkownicy Internetu, jest dla nich zagadką.

Przykładem takiego serwisu jest Snapchat, służący do szybkiej i teoretycznie tymczasem wymiany informacji i zdjęć. W założeniach dzieciaki i młodzież, mają tam wrzucać szybkie newsy o tym, co aktualnie robią, dzielić się wrażeniami, zdjęciami, przeżyciami. W podstawowym wariancie, wiadomość jest widoczna w Internecie zaledwie 10 sekund, po czym znika na zawsze.

Nie chcemy moralizować, ale tego typu rozwiązanie, to zachęta do nieodpowiedzialności i beztroskiego dzielenia się rzeczami, na które przecież normalnie młodzież by sobie nie pozwoliła – np. przesłanie intymnego zdjęcia, bo przecież i tak zniknie za kilka sekund. Część nastolatków nie zdaje sobie sprawy, że takie zdjęcie może zostać zachowane przez odbiorcę choćby za sprawą zwykłego „zrzutu ekranu”, „screenshota” – dostępnego zarówno w komputerach, jak i telefonach komórkowych. Te zdjęcie może być później wykorzystane do szantażu, pokazywane w szkole czy trafić do Internetu, gdzie padnie łupem pedofilów.

Jednak nagość to nie jedyne zagrożenie, które czai się na Snapchacie. Drugim problemem są narkotyki. To doskonałe narzędzie, by zamieścić szybką informację o potrzebie zakupu/sprzedaży i miejsca, gdzie można dostać „towar” – teoretycznie bez zostawiania śladu. Zresztą korzystają z niego nie tylko najmłodsi.

Ostatnio „snapowego dilera” zatrzymała amerykańska policja, która prowadzi nieustanny monitoring mediów społecznościowych.


pf/fot. vk

 


Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 3. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 4. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 5. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 6. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 7. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 8. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook