Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Wyliczenia Rostowskiego podważa kalkulator

18.02.2013

Nawet najwięksi czarodzieje i magicy, producenci naparu z lipy i kitu drżą na myśl o konkurencji ze strony naszego fachowego „sztukmistrza z Londynu”.

Późno, bo późno, ale dobrze, że prof. J. Staniszkis dostrzegła, że premier D. Tusk jest szkodliwy dla Polski. Nie jest to zbyt odkrywcze po sześciu latach tego gospodarczego wielce szkodliwego eksperymentu. Niewątpliwie też należy się zgodzić z opinią Pani profesor, „że Polska potrzebuje radykalizmu w sferze wyobraźni”, ale też dodajmy od razu, że i profesjonalizmu w sferze zarządzania gospodarką i finansami.

Trudno więc się zgodzić z zachwytami wybitnego socjologa nad fachowością podpory rządu premiera D. Tuska, w osobie naszego wybitnego „sztukmistrza z Londynu” – MF J.V. Rostowskiego, który ponoć „budzi zaufanie rynków finansowych i jest filarem tego rządu”. Otóż to nie tyle zaufanie i sentyment ze strony rynków do MF, co czysta kalkulacja potężne zyski ze spekulacji, wysoka rentowność polskich obligacji, a zwłaszcza szeroki gest naszego mistrza kreatywnej księgowości zarówno w pożyczaniu i zaciąganiu nowych długów, jak i ich skutecznego ukrywania.

Osobiście bardziej niż z filarem MF J.V.Rostowski kojarzy mi się ze słupem w chwiejącym się płocie rynków pieniężnych lub anty Midasem. Ten kompetentny według prof. J. Staniszkis fachowiec nie tylko podniósł podatek VAT, składkę rentową, przygotował podatek śmieciowy, podatek od deszczu i dachów, przygotowuje podatek od słupów kabli i rur na działce, opłaty od własnych pieniędzy wypłacanych z bankomatu, jak i wprowadził ukryty „podatek od poruszania się autem po drogach krajowych” – czyli słynne 1,5 miliarda złotych w budżecie z mandatów. Zlikwidował nieliczne ulgi podatkowe, nie waloryzuje progów podatkowych, ani kwoty wolnej od podatku. Zagarnął nasze pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej – 14,5 mld zł, ograniczył składki do OFE ok. 18 mld zł, ale przede wszystkim totalnie nas zadłużył na pokolenia – ponad miarę, potrzebę i możliwości spłaty. Gdy zaczynał swą „fachową” operację pod nazwą Polska, dług publiczny wynosił ok. 530 mld zł, dziś ten uczciwie policzony dług właśnie przekroczył 1 bln zł i to w czasie gdy wyprzedaliśmy majątek narodowy na kwotę bliską 55 mld zł, gdy wpłynęło blisko 40 mld euro z funduszu UE. Ten całościowy dług, obejmujący system ubezpieczeń emerytalnych i zdrowotnych to nawet ok. 3 bln zł. Sukcesy tego ponoć kompetentnego ministra trzech imion, dwóch paszportów oraz kilku domów i mieszkań, nieustannie podważa i niweczy kalkulator, a nawet zapomniane już liczydło.

Oto kilka przykładów owej fachowości:

- To przecież nie kto inny jak MF jest autorem choćby dwóch ostatnich, humorystycznych i wirtualnych budżetów na 2012-2013r., w których niewiele wskaźników makroekonomicznych zgadza się z rzeczywistością gospodarczą i finansową.

- To właśnie temu MF zabrakło w budżecie za 2012 r. w dochodach podatkowych ok. 37 mld zł, a w samym VAT ok. 21 mld zł.

- To nie kto inny jak J.V.Rostowski wielokrotnie już zapewniał nas Polaków, że kryzys w strefie euro się skończył, oraz że już w II-ej połowie tego roku będzie w Polsce z górki i po spowolnieniu gospodarczym.

- To MF zapewnia nas nieustannie, że polski dług maleje i w związku z tym wprowadził on nową twórczą metodę liczenia polskiego długu.

- Ten MF zapowiadał przyjęcie przez Polskę euro już w 2012 r.

- To ten MF zachwycał się wydłużeniem wieku emerytalnego do 67 lat, stwierdzając jednocześnie, że chodzi o to, żeby emeryt nie przebywał na emeryturze zbyt długo.

- Gdy obecny MF rozpoczynał w 2007r. swą wielce „fachową działalność” jako filar tego rządu polski PKB wynosił 6,4 proc., dziś coraz szybciej zbliża się do zera, a już wkrótce możemy zobaczyć nawet recesję.

Już nawet najwięksi czarodzieje i magicy, producenci naparu z lipy i kitu drżą na myśl o konkurencji ze strony naszego fachowego „sztukmistrza z Londynu”. Tajfun „Vincent” z każdym rokiem nabiera siły. Warto więc ku przestrodze tego typu fachowcom z rządu D. Tuska polecić bajkę I. Krasickiego "Szczur i kot".

"Mnie tu kadzą – rzekł hardzie do swego rodzeństwa

siedząc szczur na ołtarzu podczas nabożeństwa,

Wtem gdy się dymem kadzideł zbytecznych zakrztusił -

Wpadł kot z boku na niego porwał i udusił."

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

[Fot. Janusz Szewczak]
Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook