Jedynie prawda jest ciekawa


Stuhr: histeryczny patriotyzm mnie drażni

12.11.2014

Jerzy Stuhr kontynuuje działania promujące jego nowy film „Obywatel”. Przy okazji znów wygłasza kontrowersyjne tezy dotyczące Polski i Polaków.

W rozmowie z gazetą.pl reżyser przyznaje, że boi się mówić o Polsce. „O Polsce, wie pan, czasem się trochę boję mówić, bo ta Polska mi się, mówiąc kolokwialnie, wymyka z rąk, nie wszystko rozumiem, do niektórych rzeczy nie mam dostępu. Najbardziej boję się, żeby tej naszej Polski nie ośmieszono. Mam na myśli ludzi, którzy sprawują w niej władzę wykonawczą. Codziennie rano, gdy biorę gazetę do ręki albo czytam coś na pasku w telewizji, tak sobie myślę: 'O Jezu, żeby ktoś nie dał twarzy znowu, żeby jakiejś kompromitacji nie było. I żeby się Putin z nas nie śmiał'” - mówi Stuhr, prezentując zaskakującą empatię wobec prezydenta Rosji.

Dodaje, że takie obawy o Polskę „to właściwie jedyny jego aktywny stosunek do polityki czy Polski”. „Jest jeszcze drugi, wiążący się z moją branżą: niepokoi mnie społeczeństwo, młodzi ludzie przeważnie albo ludzie w wieku, nazwijmy to, bardzo energetycznym. Niepokoi mnie ich hedonizm, pęd do zabawy. Czasami, kiedy słyszę rechot na widowni, mam poczucie, że młodzi przychodzą i mówią: To teraz baw nas! A dawniej było: Co ma pan nam do powiedzenia?” - wyjaśnia Stuhr. Ciekawe, czy widzi, że ogłupianie społeczeństwa jest skutkiem działań tej części elity politycznej, którą reżyser tak chętnie i często wspiera.

Odnosząc się do filmu „Obywatel” dziennikarz wskazuje na jedną ze scen, w której pada zdanie: „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Jerzy Stuhr wyjaśnia, że „ono jest użyte w ironicznym sensie”. Pytany z czego się śmieje w tej scenie filmowiec wskazuje: „Z histerycznego patriotyzmu. Z tego, co mnie samego drażniło. No piękny to był zryw, jak lecieliśmy do huty recytować wiersze Karola Wojtyły, żeby umilić strajk hutnikom, ale szybko zaczęło mnie to uwierać. Zresztą, sam byłem działaczem i pamiętam, jak panie sekretarki mówiły: 'Panie Jerzy, proszę wziąć te ulotki, lepiej idą te z wybitymi zębami'. Bardzo mnie to ostudziło. Pomyślałem: na czym my tu kapitał zbijamy? O tym są te sekwencje z krzyżem” - wyjaśnia Stuhr ujawniając, co go drażni.

Mówiąc o Polakach reżyser wskazuje również na to, co jest dla niego „największą bolączką”. „Dla mnie największą bolączką jest polska pogarda dla prawa. Pewnie sami prawnicy się do tego przykładają, ale to pogarda wielowiekowa! Mówił o tym mój ojciec, który był prokuratorem, mówili o tym dziadkowie - adwokaci, sędziowie. Komunizm czy nie komunizm, Polacy nie potrafią przestrzegać prawa” - uważa Stuhr. Dodaje, że ta pogarda „to jest choroba historyczna”.

Pytany, czy w swoich filmach śmieje się z nienawiści, Stuhr wyjaśnia: „Nie zastanawiałem się nigdy nad tym. Musielibyśmy po kolei jakieś utwory przeanalizować - z głupoty tak, z głupoty dobrze się zaśmiać. Ale nienawiść nie jest zbyt wdzięcznym tematem do żartów”.

Czyli o Stefanie Niesiołowskim Jerzy Stuhr filmu nie zrobi...

TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook