Jedynie prawda jest ciekawa


Stanisławczyk: Należy promować polską kulturę

11.01.2016

Nowa prezes zarządu Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, która była gościem „Sygnałów dnia” (Program Pierwszy Polskiego Radia), podkreśliła, że media publiczne muszą mieć swoją misję - odgrywać pewną rolę wobec państwa i narodu.

Misja to spełnienie pewnej roli, jeśli chodzi o radio – roli kulturowej, to również misja społeczna, czyli służenie społeczeństwu, służenie państwu, służenie narodowi” - mówiła Stanisławczyk.

Zapytana o to, czy Polskie Radio pełniło swoją misję, odpowiedziała: „O przeszłości nie mówmy, chcę mówić o teraźniejszości, która jest związana ze mną. Dziennikarka wyjaśniła również, jak rozumie pojęcie medium narodowego”.

„To medium, które służy narodowi i społeczeństwu, które odzwierciedla rzeczywistość społeczną, które zapewnia sprawiedliwy udział w debacie publicznej, który kreuje pozytywne wzorce kulturowe, kreuje dobre, pozytywne snobizmy, czyli wszystko, co jest związane z kulturą Polski i życiem społecznym” - mówiła Barbara Stanisławczyk.

Szefowa Polskiego Radia zaznaczyła, że programy nie powinny być jednolite.

„Każdy z programów musi mieć swój charakter, żeby się nie powielać, ale misja powinna przyświecać każdemu z programów. Nad szczegółami będziemy pracować” - zapowiedziała dziennikarka.

„Reklamy nie powinny aż tak zakłócać programów, ale to za mocne słowo, żeby powiedzieć, iż przeszkadzają mi reklamy” - zastrzegła.

Stanisławczyk podkreśliła, że nawet w dobie internetu jest jeszcze miejsce na klasyczne radio.

„Pod warunkiem, że będzie to dobre radio trafiające w gusta i zapotrzebowanie odbiorców i będzie radiem ciekawym, więc myślę, że przyszłość radia jest nieustająco aktualna” - powiedziała pani prezes.

„Tak jak książka, która ma swoją specyfikę, tak jak radio. O radiowcach mówi się, że to rodzina radiowa, tak samo myśli się o słuchaczach. Są ludzie, którzy bez radia nie wyobrażają sobie bycia i życia. To duża grupa ludzi. Myślę, że tak pozostanie. Musimy sprawić wspólnie, aby ta rodzina się powiększała i żeby była zintegrowana” - dodała.

Barbara Stanisławczyk podkreśliła, że radio może mieć ofertę również dla ludzi młodych.

„Starsze pokolenie jest przyzwyczajone do radia, to pewne pozytywne uzależnienia. Jeśli chodzi o ludzi młodych, to są bardziej związani z internetem. Ale przecież w internecie też można słuchać radia. To nie jest konkurencja, której powinniśmy się bać” - wyjaśniła publicystka.

Prezes Polskiego Radia zaznaczyła, że urozmaicona działalność może stanowić o sile kierowanego przez nią medium.

„Różnorodność jest zasadą dziennikarstwa. Różnorodność jest podstawa tego, żeby medium nie zanudziło i przyciągało widzów. Nie można mówić, że tylko radio gadane albo śpiewane. Każdy program ma swoją specyfikę i niech tak pozostanie” - powiedziała Stanisławczyk.

Dziennikarka zwróciła również uwagę na narodowy charakter mediów.

„Medium publiczne, jakim jest radio czy telewizja, powinno promować kulturę polską. Oczywiście nie chodzi o eliminacje muzyki, ale powinniśmy zachować pewną równowagę. Robią to wszystkie media publiczne. (…) Nie możemy zapominać, że mamy świetnych twórców, wspaniała kulturę - nie wyrzekajmy się tego, pomóżmy naszej kulturze!” - przypomniała szefowa publicznego radia.

gah

[fot. YouTube]


Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook