Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawa Frąka to wierzchołek góry lodowej

19.08.2012

O niejasnych powiązaniach przy organizacji przetargów na kolei i o tym, jak wygląda dzisiaj polska kolej - mówi portalowi Stefczyk.Info Czesław Warsewicz, były prezes PKP Intercity, założyciel portalu Nakolei.pl.

Stefczyk.Info: Poseł Stanisław Kogut alarmuje na antenie RM, że Kazimierz Frąk, prezes kolejowej spółki wygrywającej przetargi jest… zatrudniony jest w państwowej spółce, która organizuje te przetargi. Czy gra jest warta świeczki i takich niejasności? O jakich pieniądzach mówimy?

PLK organizuje przetargi na kwoty nawet kilkunastu miliardów złotych, które wciąż są niewykorzystane, dlatego – kolokwialnie mówiąc – jest się o co bić. W ubiegłym roku spółka wydała na inwestycje ok. 6 miliardów złotych. To są, jeśli dodać środki unijne, największe pieniądze na rynku kolejowym w historii, choć zupełnie odrębną kwestią jest to, jak one są wydawane. Tego typu procedery powodują, że przetargi idą ślamazarnie. Niestety, nie jest to odosobniony przypadek, ostatnio było głośno o spółce Konbud, której prezesem jest przyjaciel prezydenta Komorowskiego. Problemem jest fakt, że nikt nie chce badać tych spółek; stąd moje przekonanie, że jest pewne przyzwolenie z góry na takie akcje.

Chcielibyśmy się jednak skupić na konkretnym przykładzie Frąka. Czy był to wyskok pojedynczej osoby, czy to jednak szersza sprawa? Kolokwialnie mówiąc – kto może za tym stać?

Przykład pana Frąka jest potwierdzeniem teorii, że osoby czy też podmioty, które wygrywają przetargi, muszą wcześniej płacić haracz za to, że mogą wygrywać. Wydaje mi się, że trzeba patrzeć na to w szerszym kontekście, bo to nie dotyczy tylko Frąka. Gdyby była wola oczyszczenia tego, co się dzieje na kolei, to zostałoby to zrobione. W moim przekonaniu w PLK może dochodzić też do pewnego konfliktu interesów – starego „układu”, osób, które do tej pory organizowały przetargi, gdzie karty do niedawna rozdawał pan Dziwisz, z ludźmi, którzy ich zastąpili, a którzy chcą się dorwać do tych pieniędzy. To pojedynek kast i to mogło się też odbić w przypadku Frąka. Stawka jest duża, bo żeby wykorzystać środki unijne przeznaczone na kolej, trzeba przynajmniej zacząć inwestycję do końca przyszłego roku. Dlatego tych dużych przetargów jeszcze będzie przez około rok z małym hakiem całkiem dużo. Poza tym warto byłoby przejrzeć przetargi na kolei z ostatnich trzech-czterech lat – myślę, że byłoby tam wiele rzeczy godnych uwagi i dużo pracy dla organów ścigania.

Czyli nie można traktować sprawy pana Frąka jako niechlubnego wyjątku?

Niestety, jest to norma przy organizacji przetargów w PLK. A przypadek pana Frąka może być wypadkiem przy pracy bądź już zbyt dużą bezczelnością. Takie elementy powinny eliminować służby, natomiast tam nie ma woli politycznej do tego, a co za tym idzie – społeczeństwo nie ma pełnego oglądu sytuacji. Brak przejrzystości jest w tego typu sytuacjach bardzo duży. Mówi się tylko o tym, co się udało – natomiast mamy praktycznie embargo na informacje o tych inwestycjach, które nie doszły do skutku bądź przy których doszło do niejasnych powiązań. Przypadek Frąka to tylko wierzchołek góry lodowej. To niestety norma.

Przy okazji rozmowy nie sposób nie zapytać także o cięcia w inwestycjach na infrastrukturę. Jerzy Polaczek komentując tę sprawę w rozmowie ze Stefczyk.Info, postawił pytanie, czy inwestycje kolejowe w ogóle się rozpoczęły, bowiem po 5 latach rządów zakontraktowane mamy zaledwie 39 procent środków.

Warto wspomnieć o trzech elementach, które wpływają na to, co się dzieje na kolei. Pierwszy to proceder przejrzystości i uczciwości przy organizacji przetargów. Drugą sprawą jest wykorzystywanie środków, a trzecią, o której w moim przekonaniu nie można zapominać, jest jakość wykonanych prac. Jeżeli chodzi o wydanie środków, to w przeciągu ostatnich trzech lat, jak obliczyłem, wydano ok. 13 mld złotych na kwotę 30 mld, która jest do dyspozycji. Ale zatwierdzonych z tych 13 miliardów było zaledwie 4 procent. To pokazuje olbrzymie braki proceduralne i rozdawanie kontraktów w taki sposób, aby były one podpisane z odpowiednimi osobami. Państwo nie troszczy się o to, aby skutecznie wykorzystać środki unijne, ale by przetargi wygrali „swoi” ludzie, czego świetnym przykładem jest wspomniana sprawa pana Frąka od której zaczęliśmy rozmowę. 

not. sv

[Fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. partia-razem-23062018 21.09.2018

  Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolennikom partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

  Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne w Polsce coraz mocniej mobilizują się w promocje swoich komitetów oraz kandydatów

 2. tusk20092018 20.09.2018

  Donald Tusk chciał zabłysnąć żarcikiem, ale zaliczył wpadkę. Internauci zwrócili uwagę na ważną kwestię

  Pomimo 61 lat na karku Donald Tusk uwielbia pokazywać, iż nie zatracił jeszcze chłopięcej fantazji.

 3. 1270genderoweas 11.09.2018

  Dla własnych fanaberii zniszczą życie swojemu dziecku?

  W przypadku tak delikatnej kwestii, jaką jest wychowywanie dzieci często można mieć zastrzeżenia do nadgorliwości służb czy urzędników państwowych

 4. wos10092018 10.09.2018

  Tak działają "wolne media". Dziennikarz wyleciał z pracy, bo pochwalił PiS?

  Dziennikarz namawiał lewicę do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością

 5. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 6. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 7. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 8. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook