Jedynie prawda jest ciekawa


"Sieci": Polacy mówią: "Tusku, zejdź"

02.06.2013

Przełomowy sondaż TNS Polska na zlecenie tygodnika "Sieci". W opinii 54 proc. badanych, Donald Tusk powinien ustąpić ze stanowiska. 23 proc. twierdzi, że nadal powinien pełnić funkcję szefa rządu. Zdania w tej sprawie nie ma również 23 proc. badanych.

"To znak przełomu w nastrojach obywateli" - czytamy w artykule Piotra Skwiecińskiego pt. "Po prostu: odejdź":

"Gdy poznałem rezultaty tego sondażu, mi – historykowi – przypomniał się epizod z… wojennej historii Wielkiej Brytanii. W maju 1940 r. temu państwu zajrzał w oczy upadek. Rząd Chamberlaina najpierw dopuścił do wzmocnienia się Hitlera, następnie biernie przypatrywał się podbojowi Polski, wreszcie przez nieudolność doprowadził do klęski aliantów w Norwegii. W kraju narastało przekonanie, że choć Chamberlain jest oczywiście demokratycznie wybranym premierem, to zarazem stał się zagrożeniem dla Anglii. On jednak nadal chciał trwać przy władzy. Wtedy w Izbie Gmin konserwatywny polityk Leo Amery wykrzyczał do również konserwatywnego (i demokratycznie przecież wybranego…) premiera: „In the name of God, go! („W imię Boga, odejdź!”). Wyraził w ten sposób nie tylko emocje społeczeństwa. Ustami Amery‘ego przemówił instynkt samozachowawczy Anglików, którzy poczuli, że Chamberlain równa się upadkowi kraju. Ten okrzyk stał się legendą brytyjskiego parlamentaryzmu. Polska 2013 nie jest Wielką Brytanią 1940, a jednak wydaje się, że dziś Polakom, tak jak wtedy Anglikom, włącza się instynkt samozachowawczy".

Sondaż telefoniczny TNS Polska dla „Sieci”, przeprowadzony został w dniach 25–27 maja 2013 r. na reprezentatywnej 1000-osobowej grupie dorosłych Polaków.

W numerze także Piotr Zaremba ocenia szanse premiera na objęcie stanowiska szefa Komisji Europejskiej.

Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z aktorem Jerzym Zelnikiem o jego poglądach, rodzinie i wspomnieniach z lat młodości.

Jak co tydzień, na czytelników „Sieci” czeka też rubryka Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka „Z życia koalicji, z życia opozycji”, a Dorota Łosiewicz prezentuje autorski „Miszmasz”.

Ponadto w najnowszym numerze „Sieci” Krzysztof Feusette pisze o atmosferze panującej w TVP i zwolnieniu 500 pracowników. Natomiast Milena Kindziuk rozmawia z siostrą Angelą Musolesi, współpracującą z egzorcystą Watykanu, która mówi o istnieniu Szatana: „Ludzie zaprzeczają działaniu diabła, aby móc wieść spokojne życie w oderwaniu od wiary i zasad moralnych. Tymczasem negowanie zła nie oznacza, że ono po prostu zniknie”.

Marcin Wikło przedstawia najnowszy projekt Darka Malejonka, zatytułowany „Panny Wyklęte”.

Warto poczytać

 1. 1270ANIAGRODZKI 24.09.2018

  Gazeta Wyborcza wybiera „Polkę Stulecia”. Zaskakująca nominacja

  Maria Curie Skłodowska, Irena Szewińska, Kalina Jędrusik? Która z tych kobiet zasługuje na tytuł „Polki stulecia”? Wybór może być trudny, ale redakcja dodatku do „Gazety Wyborczej” o wdzięcznym tytule „Wysokie Obcasy” ma też „inne” kandydatki

 2. partia-razem-23062018 21.09.2018

  Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolennikom partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

  Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne w Polsce coraz mocniej mobilizują się w promocje swoich komitetów oraz kandydatów

 3. 1270genderoweas 11.09.2018

  Dla własnych fanaberii zniszczą życie swojemu dziecku?

  W przypadku tak delikatnej kwestii, jaką jest wychowywanie dzieci często można mieć zastrzeżenia do nadgorliwości służb czy urzędników państwowych

 4. wos10092018 10.09.2018

  Tak działają "wolne media". Dziennikarz wyleciał z pracy, bo pochwalił PiS?

  Dziennikarz namawiał lewicę do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością

 5. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 6. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 7. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook