Jedynie prawda jest ciekawa


Sasin: Nie dziwię się nastrojom warszawiaków

19.06.2013

Rozmowa z posłem PiS, samorządowcem Jackiem Sasinem.

Stefczyk.info: "Gazeta Wyborcza" publikuje sondaż, z którego wynika, że aż 60 procent mieszkańców Warszawy zapowiada głosowanie w referendum dot. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. Aż 64 procent respondentów z kolei chce jej odwołania. O czym świadczą takie wyniki?

Jacek Sasin: To jest czerwona kartka dla rządzącej w Warszawie Platformy Obywatelskiej. Przecież Hanna Gronkiewicz-Waltz jest wiceprzewodniczącą partii, więc jej rządy w stolicy są oceniane przez pryzmat tego, że jest to kolejne miejsce, gdzie Platforma sprawuje władzę, kolejne, w którym władza jest sprawowana źle. Należy się spodziewać, że referendum skończy się odwołaniem prezydent i nowymi wyborami.

Platforma jednak wciąż zdaje się sądzić, że ocena i obraz prezydentury w stolicy jest do obrony. To niemożliwe?

Sądzę, że kampania referendalna będzie dobrym momentem, by dokonać oceny prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie. Gdy wsłuchuję się w to, co mówią politycy PO i co mówił premier to widzę, że jedyną rzeczą, która ma działać na obronę Hanny Gronkiewicz-Waltz, są rozpoczęte i prowadzone inwestycje w Warszawie. Jednak to jest żadna zasługa Gronkiewicz-Waltz. Niemal każdy prezydent te inwestycje realizowałby. Większość z nich została zresztą rozpoczęta jeszcze za prezydentury poprzedniej. To wtedy były robione plany, to wtedy była przygotowywana dokumentacja itd. Tu nie ma specjalnej zasługi Hanny Gronkiewicz-Waltz, szczególnie, że finansowanie tych środków jest realizowane przy udziale funduszy europejskich, które stolica otrzymała poza procedurami konkursowymi, na mocy decyzji rządowych.

Jak te inwestycje oceniać?

Oceniając je powinniśmy analizować to, czy inwestycje mogły być robione lepiej, szybciej, taniej. Jeśli weźmiemy to pod uwagę, to również polityka inwestycyjna okaże się dla Hanny Gronkiewicz-Waltz obciążeniem, a nie jej sukcesem. Inne sprawy wyglądają jeszcze gorzej. Mamy drożyznę w stolicy. Ceny biletów komunikacji miejskiej, ceny wywozu śmieci, czynsze za mieszkania komunalne, opłaty za użytkowanie wieczyste - to wszystko idzie w górę, co sprawia, że coraz większej liczby warszawiaków nie stać na ponoszenie tych opłat, które są dla nich życiowymi opłatami.

Może podwyżki są potrzebne?

W takim razie dlaczego mamy taki ogromny poziom marnotrawstwa w Warszawie? Administracja się powiększa, mamy tysiące nowych pracowników za czasów obecnej prezydent. To przecież kosztuje. Ogromne pieniądze kierowane są również na zewnątrz na różne ekspertyzy prawne, firmy doradcze, kampanie reklamowe. Ta władza liczy się z pieniędzmi jedynie, gdy trzeba je ściągnąć od warszawiaków. Nie dziwi mnie zatem, że mieszkańcy miasta tak negatywnie oceniają władze stolicy. Nie dziwię się, że Hanna Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana.

Obecny sondaż publikuje "Gazeta Wyborcza", wcześniej krwi napsuł Platformie "Newsweek". Dlaczego media przychylne dotąd Platformie zaczynają pisać i dostrzegać takie rzeczy?

Widocznie nawet te media nie są już w stanie przymykać oczu na rzeczywistość. Ona jest taka a nie inna. Sondaże publikowane przez "Wyborczą" oddają nastroje w Warszawie, choć sądzę, że one są jeszcze bardziej krytyczne. Sądzę, że media przychylne dotąd PO spisały Gronkiewicz-Waltz na straty. Dziś próbują tworzyć podłoże do zwycięstwa być może innego kandydata Platformy, albo kandydata wyłonionego przez lewicę. Jednak prawdziwą alternatywą dla obecnych rządów w Warszawie będzie kandydat PiSu. On przedstawi zupełnie nową ofertę programową dla warszawiaków. To nie będzie kontynuowanie tego, co robi Hanna Gronkiewicz-Waltz. To będzie zupełnie nowa jakość w samorządzie w Warszawie.

Walka o fotel prezydenta stolicy będzie przedsmakiem walki o Polskę, w wyborach prezydenckich czy parlamentarnych?

Warszawa zawsze będzie traktowania szczególnie przez każde ugrupowanie. To w końcu stolica Polski, bardzo prestiżowe miasto. Na pewno więc dojdzie w stolicy do prestiżowego pojedynku wszystkich sił politycznych w kraju. Jednak trzeba zaznaczyć, że stolica to miasto bardzo specyficzne, ze swoimi odmiennościami. Warszawę od wielu obszarów Polski dzieli przepaść. To oznacza, że nie można mówić o prostym przełożeniu, że jeśli ktoś zwyciężył w Warszawie to znaczy, że wygra w całej Polsce. Jednak z pewnością czeka nas ciekawy pojedynek, czeka nas sprawdzian nastrojów społecznych. Odwołanie Hanny Gronkiewicz-Waltz będzie mocnym sygnałem, że Polacy mają dość Platformy Obywatelskiej.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook