Jedynie prawda jest ciekawa


Sadowski: Rząd wydaje za dużo

21.01.2013

O polskiej sytuacji gospodarczej portal Stefczyk.info rozmawia z Andrzejem Sadowskim z Centrum im. Adama Smitha.

Stefczyk.info: Jak pan komentuje ostatnie dane opublikowane przez GUS. Wielu komentatorów wskazuje przede wszystkim na duże tąpnięcie produkcji przemysłowej. Czy to rzeczywiście najważniejszy wskaźnik?

Andrzej Sadowski: W mojej ocenie znacznie poważniejsza jest sytuacja na rynku pracy. Obecnie bezrobocie ma poziom dwucyfrowy. To bardzo źle świadczy o gospodarce, która nie jest w stanie wykorzystać swojego potencjału. To wynika ze zbyt wysokiego opodatkowania pracy. Ono jeszcze od stycznia zostało podniesione. To jest kolejne wzmocnienie systemu dyskryminacji fiskalnej pracy w naszym kraju. To jest w mojej ocenie najważniejszy czynnik. Politycy również często odwołują się do poziomu bezrobocia. Jednak brakuje im refleksji, że bezrobocie jest rezultatem prowadzonej polityki. W Polsce budowane są kolejne ograniczenia dla pracy oraz podnoszone są podatki nałożone na pracę.

Co z wysokością produkcji?

Wysokość produkcji przemysłowej podlega pewnej fluktuacji, ona jest zależna od koniunktury czy zdolności do znalezienia rynku poza granicami kraju. Część polskich branż skutecznie wchodzi na rynki poza Europą. Spadek produkcji nie musi być więc trwały. Jednak to, co jest trwałe i utrzymuje się na tak dramatycznym poziomie, to właśnie bezrobocie.

W jaki sposób wzrosło w tym roku obciążenie pracy, o którym pan mówił?

Wzrosło minimalne urzędowe wynagrodzenie, które administracyjnie wyznacza rząd. To powoduje, że część osób, o niższych kwalifikacjach, jest wyrzucana z rynku pracy. W ocenie rynkowej ich praca jest bowiem mniej warta niż wynika to z wyceny rządowej. Wzrosła również wysokość tzw. składek dla przedsiębiorców. Oni w skali roku muszą płacić kilkaset złotych więcej. To są czynniki, które sprawią, że w tym roku bezrobocie nie będzie malało. Skoro rządzący mają postawioną diagnozę dotyczącą bezrobocia, na co wskazują raporty instytucji oficjalnych, to warto zastanowić się, dlaczego robią dokładnie co innego niż wynikałoby z tych analiz. Bezrobocie nie jest jakąś plagą, na którą jesteśmy skazani. Bezrobocie zależy od polityki. Jednak jeśli ona będzie prowadzona w taki sposób, by podwyższać opodatkowanie pracy, to bezrobocie będzie wciąż dramatycznie wysokie.

W czasie prac nad budżetem na 2013 rok rząd podwyższył kwotę pożyczki dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na ten cel ma pójść w tym roku 12 mld złotych. O czym to świadczy?

Fakt, że udzielana jest pożyczka jest czymś zdumiewającym. Przecież FUS to element systemu finansów publicznych. My nie mamy do czynienia de facto z pożyczką, a jedynie przeznaczeniem środków na uzupełnienie FUSu. W przeszłości mieliśmy już do czynienia ze zmuszaniem ZUS do zaciągania kredytów w bankach. To chwilowo powoduje, że nie widać obciążeń w budżecie państwa, nie mamy problemów związanych z przekraczaniem limitów ostrożnościowych, ale przecież to wszystko nie znika. To wciąż mamy do zapłacenia, a koszty zadłużenia stale rosną. Instytucje państwowe są zmuszane do zaciągania kredytów na rynku bankowym. To z kolei wskazuje, że sprawa wieku emerytalnego niedługo znów stanie się przedmiotem debaty. Obecny wiek jest bowiem nie do utrzymania. Ostatnia podwyżka wieku emerytalnego jest jedynie pierwszym krokiem na tej drodze. Należy się spodziewać dalszego wydłużenia pracy, zwiększenia tzw. składek, a także przejęcia aktywów zgromadzonych przez OFE.

Czego w Polsce brakuje polskiej polityce ekonomicznej?

Przede wszystkim brakuje odważnego przywództwa. Wszelkie diagnozy ekonomiczne i komentarze są znane od dawna. Obecnie jest czas rządzenia i podejmowania decyzji, które będą miały pozytywny skutek dla gospodarki. Rząd zapomina, że mali i średni przedsiębiorcy z rodzinami to jest elektorat około 6-8 milionów obywateli. Dla nich sytuacja prawna i podatkowa nie poprawiła się w ostatnich latach, a wręcz przeciwnie. Małym jest cały czas gorzej. Zapomina się o tych wyborcach, a historia głosowań tej grupy wskazuje, że oni często odwracają się od formacji, które wiele im obiecywały i nic potem nie robiły.

W debacie publicznej pojawiały się ostatnio różne propozycje dotyczące uszczelnienia systemu podatków w Polsce, np. pomysł opodatkowania transakcji między firmami działającymi w kraju. To słuszny krok?

W mojej ocenie to jest stawianie sprawy w zły sposób. Polepszenie sytuacji budżetowej jest fałszywym celem i perspektywą, ponieważ budżet to nie jest złoty cielec, któremu trzeba bić pokłony i oddawać ofiary. Rząd wydaje za dużo, działa w sposób marnotrawny. Potrzebne są redukcje wydatków. Tymczasem pomysł z ustawianiem fotoradarów, które ja nazywam jednookimi bandytami, czy próba rozbudowy systemu podatkowego, to sugestia, że zmian na lepsze nie będzie. Takie zmiany wymagałyby bowiem redukcji wydatków. Tylko to dawałoby szansę na obniżenie podatków w Polsce.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook