Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Castro to fałszywy symbol lewicy

27.11.2016

"Fidel Castro był przywódcą rewolucji, państwa które podążało drogą komunistyczną i jego śmierć, mino wszystko, przynajmniej na poziomie psychologicznym, to jakieś nowe otwarcie” - mówił w rozmowie z Radiem Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk.

"Fidel Castro to rzeczywiście postać w tym sensie tragiczna, bo i ile jakoś próbę wydobycia się spod dominacji amerykańskiej - niektórzy nazywali to postkolonializmem – ewentualnie te wszystkie procesy powstańcze można rozumieć, to zaprowadzenie Kuby pod skrzydła komunizmu, socjalizmu i pod skrzydła sowieckie to rzeczywistość, która odcisnęła się na tym narodzie” - mówił prof. Ryba. 

"Zaczęły się polityczne prześladowania, nieopisana bieda, wręcz nędza tego społeczeństwa” - dodał. 

Prof. Ryba przypomniał również, że Kuba angażowała się w niebezpieczne gry, jak podczas kryzysu w Zatoce Świń godząc się na umieszczenie na wyspie sowieckich rakiet. „To rzeczywistość, która groziła wręcz konfliktem globalnym” - stwierdził. 

 "To nie była dobra droga wydobywania się Kuby na podmiotowość, to była droga, która zapędziła ją w odmęty ideologii zbrodniczej, niszczącej życie społeczne i gospodarcze" – ocenił. 

 Historyk odniósł się również do postrzegania Castro przez lewicę jako jej symbolu. 

 "Stał się pewną ikoną dla zrewoltowanego świata zachodu lat 60. i 70., gdy przez Europę przeszła kulturalna rewolucja neomarksistowska” - mówił. 

 Jak zaznaczył, w oczach lewicy Fidel Castro był obok Che Guevary symbolem dążenia do wywrócenia „złego kapitalizmu amerykańskiego” poprzez neomarksizm. 

"To, że go wzięto jako symbol przez niektóre środowiska rewolucji zachodniej, to symbol tak samo fałszywy, jak Che Guevara, czy inni rewolucjoniści, którzy wiele krajów Ameryki Łacińskiej zapędzili w przepaść” - stwierdził historyk. 

 "Stąd taka dwuznaczność ocen i odniesień do samego Fidela Castro. Ale pamiętamy, że komunizm zawsze postanie komunizmem” - podkreślił prof. Ryba. 

Jaka przyszłość może czekać Kubę po śmierci El Comendante? Zdaniem historyka, należy zadać pytanie, czy różne koterie władzy pozwolą na spokojne rządy Raula Castro.

"W samym obozie władzy mogą się pojawić jednostki, tak jak przecież pojawiali się w Polsce i Sowietach, które mogą upatrywać w śmierci Fidela Castro szansy dla siebie i zobaczą jakoś samotność i słabość Raula” - mówił. 

Według innego scenariusza, jak zaznaczył historyk, brat zmarłego dyktatora może zapanować nad sytuacją, ale będzie zmuszony do wprowadzania dalszych reform. 

„Czy współczesne społeczeństwo (…), w momencie gdy nie będzie Fidela nie rozpocznie jakichś ruchów, które mogą to wszystko wysadzić?” - komentował prof. Ryba, dodając jednocześnie, że historia znała przecież podobne przypadki. 


ak/Radio Maryja

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook