Jedynie prawda jest ciekawa


Dlaczego prezydent chce pożyczyć ukraińskim firmom 300 mln złotych?

25.03.2014

Cud Tuska, czy Czy przed nami pojawiła się jakaś nowa czarna dziura?

Czy dzieje się coś złego, o czym Polacy jeszcze nie wiedzą, czy pod osłoną medialnej zawieruchy związanej z kryzysem ukraińskim skutecznie drenowane są nasze rezerwy walutowe? Czy powinniśmy już zacząć się bać o stan naszych rezerw walutowych? Jeszcze pod koniec 2013 r. polskie rezerwy walutowe sięgały poziomu ok. 85 mld euro, by już w lutym 2014 r. zmniejszyć się gwałtownie do poziomu zaledwie 75,9 mld euro. Różnica wydaje się więc być kolosalna - rzędu ok. 9 mld euro - czyli blisko 40 mld zł. Dzieje się to wszystko w czasie gdy jeszcze w styczniu tego roku biliśmy historyczne rekordy w jednorazowych pożyczkach na rynku obligacji, pożyczając kwotę ponad 12 mld zł jednorazowo. Na początku 2014 r. pożyczyliśmy też dodatkowo 2 mld euro i 2 mld dol.

Gdzie więc podziały się te tak gigantyczne środki, skoro rezerwy walutowe tak znacząco zmalały w ostatnich tygodniach? W lutym NBP przerzucił ponoć do państwowego BGK zaledwie ok. 1 mld euro. Ponoć BGK wspólnie z PKO BP będzie pożyczał pieniądze ukraińskim inwestorom i firmom. Ciekawe czy polscy ciułacze i emeryci - klienci PKO PB będą tym zachwyceni. Tak znaczący spadek polskich rezerw walutowych w tak krótkim czasie musi zastanawiać. Dawno już nie zdarzyła się taka sytuacja. Z reguły rezerwy walutowe przez ostatnie lata systematycznie rosły. Czyżbyśmy mieli po fakcie dowiedzieć się, że oto odbyła się jakaś wielka operacja finansowo-walutowa, jakaś interwencja walutowa, czy znacząca wyprzedaż zgromadzonych walut na rynku poprzez BGK. Wydaje się to tym bardziej dziwne, że obsługa długu zagranicznego w styczniu i lutym była wręcz śladowa. Nie było też słychać o jakimś poważnym ataku spekulacyjnym na polskiego złotego. A może reklamowane tak powszechnie sukcesy rządowe w sferze eksportu, ożywienia gospodarczego jak i bilans obrotów płatniczych z zagranicą nie przedstawiają się też tak różowo, jak je malują rządowi propagandziści.

Wiadomo, że na początek 2014r. przypada kumulacja spłat, wcześniej wyemitowanych obligacji na kwotę aż 52mld zł. Być może więc są zasadnicze obawy co do udźwignięcia tego ciężaru i obawa o kondycje polskiego złotego w tej sytuacji. Polski dług zagraniczny zbliżył się do kwoty 280 mld euro, zadłużenie zagraniczne rządu i samorządu to ok. 110 mld euro, przedsiębiorstw ok. 112 mld euro, a banków blisko 50 mld euro.

Po operacji OFE udział długu zagranicznego w polskim zadłużeniu zwiększył się jeszcze z 52 do blisko 57 proc., a sytuacja na rynkach finansowych może gwałtownie tąpnąć, jeśli kryzys na Ukrainie pogłębi się. Polska opinia publiczna powinna otrzymać informację z jakiego powodu i gdzie w takim tempie i takiej skali ok. 9 mld euro znikają polskie rezerwy walutowe, tym bardziej, że agencja ratingowa Fitch w ostatnich dniach dyskretnie ostrzegła, że dla oceny wiarygodności kredytowej Polski istotna jest nie tylko konsolidacja fiskalna czyli po ludzku cięcia i oszczędności, konwergencja dochodów czyli zatrzymanie zapaści w dochodach podatkowych, ale też poziom zadłużenia zewnętrznego czyli zagraniczne długi, ich wielkość i możliwość spłaty.

Czyżbyśmy mieli do czynienia w sprawie rezerw walutowych z nowymi cudami premiera Tuska czy też przed nami pojawiła się jakaś nowa czarna dziura?

Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 3. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 4. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 5. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 6. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 7. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 8. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook