Jedynie prawda jest ciekawa


Piskorski gwoździem do trumny Tuska?

29.04.2014

Fakty, które ujawnia w swojej książce Paweł Piskorski w normalnym kraju wywołałyby prawdziwe trzęsienie ziemi. Ale nie w kraju – jak to powiedział klasyk – dzikim. Pytanie, co musiałoby się wydarzyć, aby premier podziękował Polakom za kilka lat żenującej telenoweli „Donald Tusk na fotelu premiera”?

Informacja o tym, że Kongres Liberalno-Demokratyczny, czyli prototyp miłościwie nam panującej Platformy Obywatelskiej, był finansowany przez niemiecką CDU powinna przelać czarę goryczy. A jednak Donald Tusk już bagatelizuje problem, sugerując, że Piskorski powinien zająć się własnymi problemami. Fakt, że takie informacje przedstawił człowiek, który przez lata piastował funkcję sekretarza generalnego i wiceprzewodniczącego KLD, najwyraźniej nie zrobiły na nim większego wrażenia.

Nic dziwnego, skoro premier pozostał niewzruszony również po katastrofie smoleńskiej. Mimo, że w analogicznych sytuacjach, głowy państw podejmowały decyzje o rezygnacji z piastowania urzędu.

Jak powiedział francuski myśliciel polityczny Charles Maurras: „Demokracja to śmierć!”. Dlatego na próżno można wieszczyć śmierć polityczną Donalda Tuska, w sytuacji, gdy jego populistyczne popisy idealnie wpisują się w lansowany przez usłużne media styl sprawowania władzy. Kto by chciał się zagrzebywać w jakieś tam kwity, spiski, papiery, finanse... „Serce roście, patrząc na te czasy” - jak pisał poeta.

Bardziej interesująco przedstawia się teraz rola Pawła Piskorskiego. Trudno bowiem podejrzewać, że prawdziwą petardę odpalił tylko po to, aby podbić sprzedaż swojej książki „Między nami liberałami” czy zwiększyć szanse Europy Plus-Twojego Ruchu na wyborczy sukces. W końcu w swoim stosunkowo krótkim życiu Piskorski zdążył zarobić tyle, że tantiemy czy dieta europosła nie powinny być dla niego szczególnie smakowitym kąskiem.

Jaki jest jego cel? Jaką rolę odgrywa w tej rozgrywce? Szukając odpowiedzi na to pytanie, warto raz jeszcze zastanowić się nad mechanizmami, jakie leżały u podstaw III RP i kreacji  karier wszelkiej maści „młodych, zdolnych polityków”.

Aleksander Majewski

Autor jest autorem książki „Afery III RP”

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook