Jedynie prawda jest ciekawa


„Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

07.08.2018
jaki-akcja-botow-7082018
„Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie. Kampanię Jakiego postanowili skrytykować ludzie mieszkający m.in. w Ugandzie czy Nepalu, którzy nadspodziewanie dobrze radzili sobie z językiem polskim.

Wybory w Polsce nigdy nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem mediów oraz społeczności światowych spoza granic RP (nie licząc członków Polonii). Niezależnie czy mówimy tu o wyborach parlamentarnych,prezydenckich oraz samorządowych. Dlatego też początkowo wielkim zaskoczeniem dla użytkowników Twittera musiała być spora liczba komentarzy pod akcją Jakiego od ludzi pochodzenia poza Polskiego, mieszkających w Azji czy Afryce. Jeśli jednak przyjrzeć się temu uważnie, dojdziemy do podobnych wniosków co użytkownik mediów społecznościowych Michał Pretm, który nagłośnił całą sprawę.

1. Komentarze zagranicznych komentatorów są negatywne w całości, zwykle opatrzone hashtagiem #JakiWstyd
2. Konta publikują tweety o dokładnie takiej samej treści.
3. Ten sam użytkownik potrafi pisać jeden tweet pod drugim w przeciągu 5-8 sekund.
4. O dziwo wszyscy znają doskonale język polski.

Jak się okazuje są to tzw. boty. Innymi słowy są to fikcyjne konta, które po ich wykupieniu automatycznie generują treści jakich żąda korzystający z nich.

-Fabryka tweetów ruszyła do akcji i spamuje #100imyPodBlokiem Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego. - tak komentuje całą sprawę Michał Pretm, który na swoim koncie Twitterowym zamieszcza kilka przykładów wpisów dokonywanych przez fake konta.

Tutaj przykład zaniepokojonej sytuacją w Warszawie Pakistanki pochodzącej z Karaczi. Okazuje się, że kobieta świetnie umie czytać w polskim języku i doskonale rozumie tweeta członka Nowoczesnej, Łukasza Olejnika.

Żenada #JakiWstyd #100imyPodBlokiem to kolejna ustawka https://t.co/SvFv5ZWUlG

— VOICEofSINDH (@EofVoic)

August 6, 2018

Tutaj z kolei niejaka Joanne Brwon. Belgijka o azjatyckich korzeniach. Interesuje się sztuką, kulturą, fotografią oraz sytuacją w Polsce. Do społeczności Twittera kobieta dołączyła 21 maja 2018 roku, ale swoje posty zaczęła umieszczać dopiero 6 sierpnia. Przypadek?

Żenada #JakiWstyd #100imyPodBlokiem to kolejna ustawka https://t.co/WrZzACNi0S

— Joanne Brown (@JoanneBr0wn)

August 6, 2018

Co ciekawe użytkowniczka Twittera opublikowała post podobnej treści kilka razy? Jakiś błąd portalu? Tylko od kiedy powoduje on zmianę formułki powitania czytaczy, zostawiając całą resztę nietkniętą?
 
BOT

Skoro już jesteśmy przy tematyce żartów. Najwidoczniej muszą być one doskonale znane pewnemu mieszkańcowi Indonezji, który posługuje się dość popularną formułką z polskiego internetu. Być może nauczył się od czasu transferu indonezyjskiego młodego gwiazdora Egy'ego Mualany do Lechii Gdańsk?

Przy okazji polskiej piłki nożnej, zagranicą mamy bardzo wielu ekspertów od Odry Opole.

Zagraniczni komentatorzy są na tyle biegli we władaniu polskim językiem, że tweety krytykujące Jakiego potrafią publikować nawet co 6-7 sekund.

To tylko kilka przykładów z licznych, jakie wczoraj pojawiały się pod #JakiWstyd. Sprawą zainteresowało się również konto Polityka w Sieci.

JD/ za Twitter/ TVP Info

Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook