Jedynie prawda jest ciekawa


Opioła: Byli lepsi niż Sienkiewicz

22.02.2013

Rozmowa z posłem PiS Markiem Opiołą, przewodniczącym komisji ds. służb specjalnych.

Stefczyk.info: Gdy w mediach pojawiły się pierwsze przecieki o możliwym odwołaniu szefa MSW wśród kandydatów na nowego ministra wymieniano m.in. Marka Biernackiego. Wydaje się, że premier Donald Tusk miał w swojej partii kilku kandydatów na ministra. Jednak zdecydował się na Bartłomieja Sienkiewicza. Jak pan to ocenia?

Marek Opioła: W moim przekonaniu rzeczywiście było kilku kandydatów o wiele lepszych niż Bartłomiej Sienkiewicz. Choćby przewodniczący Marek Biernacki, który był już szefem MSW i odnosił pewne sukcesy. On był na wyciągnięcie dłoni, jednak pewnie Biernacki jest niewygodny dla szefa rządu. On jest bowiem związany z konserwatywnym skrzydłem. Natomiast nominacja dla Bartłomieja Sienkiewicza to dla mnie powrót do starej ekipy, jeszcze z początku lat 90., gdy był tworzony UOP, gdy ministrem był Krzysztof Kozłowski. Wydaje się, że premier być może obawia się czegoś i wskazał na Sienkiewicza, że on powinien nadzorować służby i kierować MSW.

Nadaje się do tego?

Przede wszystkim trzeba poczekać na opis jego kompetencji. Okaże się dopiero, czy minister Cichocki będzie chciał się pożegnać ze swoimi kompetencjami, z rozporządzeniem, które mu daje nadzór nad służbami. Wydaje się, że Cichockiemu się to spodobało. Z drugiej strony w odpowiedzi na jedną z moich interpelacji uzyskałem wiadomość, że to minister Arabski miał prerogatywę czytania informacji docierających ze służb do premiera w trybie art. 18 ustawy o funkcjonowaniu służb specjalnych. To szef KPRM miał dostęp do najtajniejszych danych ze służb. Być może więc Cichocki jako szef Kancelarii będzie nadal miał silną pozycję w sprawie służb.

Komisja ds. służb specjalnych pod pana kierownictwem ma się zająć m.in. sprawą ochrony inwestycji drogowych w Polsce. Jak zmiany personalne w służbach wpływają na możliwość zabezpieczenia inwestycji w Polsce?

Oceniam bardzo negatywnie to, co rozpoczął premier. Zaczęło się żonglowanie kompetencjami służb, rozpoczęła się debata o nieznanych w szczegółach zmianach. Na to nakłada się również pomysł zmiany systemu dowodzenia w wojsku. Wcześniej były zmiany w policji. Robienie rewolucji w każdym z tych obszarów, które są elementem tzw. systemu bezpieczeństwa państwa, jest katastrofą. To jest działanie sprzeczne z racjonalnością. To pokazuje, że rządzący zdają się nie rozumieć, że są instrumenty, które można wykorzystać, by dobrze zadaniować i koordynować służby. W ten sposób można osiągnąć efekty. Ostatnie posiedzenie naszej komisji, na którym gościliśmy szefa CBA i ABW, pokazało, że służby swoją prace wykonują. One zawiadamiają najwyższe władze i prokuraturę o nieprawidłowościach. Co się z tymi informacjami dzieje następnie? Doświadczenie pokazuje, że one są źle wykorzystywane, że nic się nie dzieje po zdobyciu informacji. I potem sytuacja jest taka, że o zmowie cenowej przy okazji inwestycji drogowych dowiadujemy się kilka lat po zdarzeniu, dzięki opublikowaniu stenogramów w tej sprawie. To powoduje, że państwo przepłaca setki milionów złotych na inwestycjach drogowych.

Jak poważna jest to sprawa?

W najbliższym czasie nasza komisja zajmie się inwestycjami kolejowymi, przemysłem farmaceutycznym, kwestiami związanymi z informatyzacją oraz kontraktami zbrojeniowymi z punktu widzenia jak wygląda system ochrony inwestycji. Trzeba również sprawdzić, jakie są plany związane ze zmianami w służbach na jedno z posiedzeń chcemy zaprosić prezesa Rady Ministrów i ministrów i dowiedzieć się, jaka jest wizja zmian w służbach. Chcemy również przeprowadzić analizę stanu służb.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook