Jedynie prawda jest ciekawa


Michał Karnowski: Rada bawi się w cenzora

28.02.2012

Na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zespół ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził monitoring serwisów i wybranych programów publicystycznych, poświęconych relacjom z obchodów Święta Niepodległości 11 listopada 2011 roku.

Wyniki sugerują „obiektywizm” telewizji publicznej i „stronniczość” telewizji Trwam, choć każdy kto wtedy oglądał  programy informacyjne pamięta, że to właśnie toruńska stacja jako jedyna pokazywała wielotysięczny marsz, spokojnie idący przez stolicę, a nie tylko awanturę wywołana przez nie związaną z organizatorami grupkę. I tylko TRWAM wspomniała o niemieckich bojówkarzach, sprowadzonych do stolicy przez lewacką koalicję, która polowała na Polaków niosących narodowe flagi.

Dużo bardziej niepokojące od tego jakie wyniki podają autorzy raportu, jest jednak język jakim się posługują. Pełno tam bowiem sformułowań jakby żywcem wziętych z komunistycznej epoki, gdzie interes rządzącej monopartii utożsamiany był z interesem państwa polskiego. Teraz niestety zaczyna być podobnie.

Ale po kolei. Krajowa Rada w omówieniu raportu stwierdza na przykład:   

Według autorów raportu w TVN 24 najmocniej wyrażano antypatie ideowe do części organizatorów Marszu Niepodległości. Sądy dziennikarzy były jednak zawsze dobrze udokumentowane.

Mamy więc niby stronniczość, ale ocena ta natychmiast jest osłabiana przez „dobrą dokumentację”. Powstaje więc nowa kategoria pojęciowa – stronniczość udokumentowana.

Jeszcze więcej wątpliwości budzi inny fragment:

Analiza zwraca uwagę także na fakt, że pomimo obecności wśród komentatorów historyków, zabrakło merytorycznej, naukowej refleksji nad przedwojenną polską tradycją nacjonalistyczną i z jej analogicznymi do faszyzmu europejskiego ideami. Można z tego wyciągnąć wniosek, że występujący w dyskusjach i komentujący wydarzenia dziennikarze nie posiadali wystarczającej wiedzy historycznej, czy socjologiczno – politologicznej, która pozwalałaby im odpowiedzialnie i zgodnie z prawdą historyczną formułować opinii.


Na czym więc polega obiektywizm? Czy jest jakaś jedna, powszechnie obowiązująca, jak za PRL, wykładnia oceny II Rzeczpospolitej? Trzeba potępiać narodowców, pochwalać lewicę? Taki wniosek się nasuwa.
A teraz o TRWAM:

Programy Telewizji Trwam w sposób jednoznaczny odbierały prawo do patriotyzmu krytykom Marszu Niepodległości. W prezentowanych audycjach podjęto merytoryczne zagadnienia związane ze Świętem Niepodległości i rocznicami jego obchodów, w jednostronnych rozmowach jednak brali udział tylko reprezentanci strony narodowo-katolickiej. Cały program nadawany w dniu 11 listopada skoncentrowany był na promocji Marszu Niepodległości. Relacje z jego przebiegu tworzyły  idylliczny obraz. Nie pokazywano zamieszek towarzyszących temu pochodowi. Informacje o nich były nieliczne, umieszczane na końcu serwisów informacyjnych.

 Wynika z tego, że zamieszki powinny być na początku serwisów, wtedy byłoby „obiektywnie”. A zaproszeni powinni być historycy i publicyści lewicowi. Jak w TVN 24 i Polsacie.

A dalej - znany doskonale z PRL - zarzut "antypaństwowości":

Należy zwrócić uwagę na bardzo mocne stwierdzenia, opisujące współczesne państwo polskie jako twór niemal wrogi i nienarodowy. Zasadnie można mówić o wyraźnie antypaństwowej retoryce i emocjonalnych określeniach na ten temat.

No, skoro krytyka Platformy jest już działaniem antypaństwowym, to co będzie dalej? Stan wojenny? Areszt dla dziennikarzy? Kolegium do spraw wykroczeń? Dziwne, że pod czymś takim podpisują się socjologowie.

Krajowa Rada w swoich działaniach koncesyjnych faworyzuje jedną tylko, lewicową stronę. Teraz, jak widać, postanowiła wziąć się za interpretację historii i polityki. To już może lepiej wydać jakiś spis właściwych poglądów, jakąś księgę zapisów cenzuralnych? Będzie taniej i prościej. Choć czy demokratycznie - wątpliwe. Ale kto dziś martwiłby się stanem polskiej demokracji, skoro krytyka władzy jest już działaniem "antypaństwowym".

Michał Karnowski

[Mik, Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. partia-razem-23062018 21.09.2018

  Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolennikom partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

  Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne w Polsce coraz mocniej mobilizują się w promocje swoich komitetów oraz kandydatów

 2. tusk20092018 20.09.2018

  Donald Tusk chciał zabłysnąć żarcikiem, ale zaliczył wpadkę. Internauci zwrócili uwagę na ważną kwestię

  Pomimo 61 lat na karku Donald Tusk uwielbia pokazywać, iż nie zatracił jeszcze chłopięcej fantazji.

 3. 1270genderoweas 11.09.2018

  Dla własnych fanaberii zniszczą życie swojemu dziecku?

  W przypadku tak delikatnej kwestii, jaką jest wychowywanie dzieci często można mieć zastrzeżenia do nadgorliwości służb czy urzędników państwowych

 4. wos10092018 10.09.2018

  Tak działają "wolne media". Dziennikarz wyleciał z pracy, bo pochwalił PiS?

  Dziennikarz namawiał lewicę do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością

 5. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 6. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 7. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 8. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook