Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: Kibice tworzą alternatywę wobec mainstreamu

05.01.2014

Jasna Góra zawsze była miejscem otwartym dla tych, którzy chcieli przyjść, pomodlić się i szukać jakiegoś wsparcia. Myślę, że to ma miejsce także w odniesieniu do kibiców, do wszystkich tych grup, które czują się rzeczywiście w jakiś sposób wykluczone - mówi portalowi Stefczyk.info Mariusz Pilis, twórca filmu "Bunt stadionów", uczestnik VI Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców.

Stefczyk.info: Z jakim nastawieniem przyjeżdżają na Jasną Górę kibice? Czy to spotkanie towarzyskie, czy przede wszystkim pielgrzymka?

Mariusz Pilis: Myślę, że to przede wszystkim pielgrzymka, to ma wartość właśnie w tym wymiarze. Oczywiście ludzie spotykają się tutaj i wymieniają myśli i poglądy na różne tematy. To też służy integracji środowisk kibicowskich ponad podziałami klubowymi, które są wciąż bardzo mocne. Dlatego ta pielgrzymka to bardzo cenna inicjatywa. Dobrze, że trwa, że z roku na rok się rozwija. Takie sprawy należy tylko wspierać.

 

Widzimy tutaj obok siebie kibiców Wisły Kraków i Legii Warszawa, gdzie indziej to środowiska nie do pogodzenia. A tutaj, owszem. Na czym polega fenomen tego spotkania?

Tu już czasem udaje się także na innych polach i ma to zapewne jakiś związek właśnie z tą pielgrzymką. A fenomen polega na tym, że są sprawy ważniejsze, że są sprawy ponad podziały klubowe, które warto szanować, warto kultywować i warto się wznosić ponad te animozje, które na codzień przy okazji meczów klubowych mają miejsce.

 

A czy tych kibiców nie łączy przypadkiem wspólny wróg, który akurat teraz nazywa się Donald Tusk?

Przypominam, że jesteśmy na Jasnej Górze, jesteśmy w miejscu modlitewnym, więc tu nie ma wroga, tu wszyscy są przyjaciółmi. To, że to się przenosi na ewentualne jednoczenie się w takich kwestaich grup kibicowskich jest zrozumiałe. Ci ludzie nie żyją przecież w próżni, tylko w kraju, który ma swoje problemy. Te problemy przenoszą się także na te środowiska i widać je bardzo wyraźnie.

 

Czy Jasna Góra jest najlepszym miejscem do tego, żeby skupiać, wręcz jednać tych na swój sposób wykluczonych obywateli?

Zawsze tak było, Jasna Góra zawsze była miejscem otwartym dla tych, którzy chcieli przyjść, pomodlić się i szukać jakiegoś wsparcia. Myślę, że to ma miejsce także w odniesieniu do kibiców, do wszystkich tych grup, które czują się rzeczywiście w jakiś sposób wykluczone. Albo może nie wykluczone, co zastygmatyzowane. To chyba najodpowiedniejsze słowo do tego, co w tej chwili wokół ruchu kibicowskiego się dzieje, w największych mediach oczywiście.

 

Na czym polega to stygmatyzowanie? I komu zależy na tym, że to właśnie ta grupa ma być wytknięta?

To bardzo długi temat. Myślę, że przede wszystkim to ma związek z tym, że ruchy kibicowskie są fenomenem oddziałującym na skalę masową. Po drugie, sięgają po młodych ludzi. Po trzecie, tworzą alternatywę ideologiczną, światopoglądową, społeczną dlatego wszystkiego, co nazywa się mainstreamem. Więc to przeszkadza, także z powodów historycznych. Długo by o tym mówić, ale wydaje się, że to właśnie jest ta linia sporu, która powoduje, że te środowiska są tak "malowane" w mediach głównego nurtu.

 

Tutaj w Częstochowie widzimy jedno oblicze kibiców, ale przecież nie zaprzeczy pan, że w tym środowisku są także chuligani?

Są, oczywiście, że są. Ale po stronie lewicowej też są chuligani.

 

Tutaj widzimy to oblicze patriotyczne, czy to właśnie władze uwiera?

Tak, to jest to, co uwiera. Bo to jest to, co odwołuje się do wartości, które nie są popularne w tym głównym nurcie. Więc musi uwierać. Skoro tak, to musi także budzić reakcję, z reguły negatywną i w sumie nieprawdziwą, takie mam wrażenie.

 

A jaka jest tendencja? Czy w 2014 roku kibice będą postrzegani lepiej, czy ten konfrontacyjny kurs z władzą jeszcze się zaostrzy?

Trudno się tu bawić we wróżby, bo nic nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej niż do tej pory. Po drugie trudni też szukać w obszarze czy sportowym, czy społecznym, czy politycznym konkretnych wydarzeń, które miałyby wpływ na ten ruch. Myślę, że on się będzie rozwijał w takim tempie i kierunku, jaki sam sobie przyjmie. I myślę, że to jest także jedną z większych jego wartości, że nie odpowiada na kalendarium wydarzeń i rzeczy, które się dzieją w Polsce w innych sferach.

 

Czego by pan - kibic życzył innym kibicom na 2014 rok?

Tego, żeby wreszcie mogli się uśmiechać po tym, jak o nich będą pisali w różnych gazetach.

 

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook