Jedynie prawda jest ciekawa


Jaworski: To gospodarcza Targowica

20.02.2013

Dla mnie to głosowanie mógłbym określić jako coś w rodzaju gospodarczej Targowicy, gdzie za wszelką cenę chce się oddać część suwerenności obcym podmiotom- mówi poseł PiS Andrzej Jaworski.

stefczyk.info: W Sejmie dziś głosami koalicji rządzącej oraz klubów Ruchu Palikota i SLD otwarto drogę do ratyfikacji paktu fiskalnego. Dlaczego polski rząd tak chętnie jest gotów przyjąć ten pakt?

Andrzej Jaworski: Po pierwsze należy powiedzieć, że została złamana Konstytucja RP. Każde oddanie prerogatyw gospodarczych obcemu podmiotowi musi się odbyć wymaganą większością ¾ głosów. Ponieważ Platforma Obywatelska i PSL nawet przy poparciu Ruchu Palikota i SLD tej większości nie ma, zdecydowały się działać wbrew konstytucji, by to głosowanie odbyło się zwykłą większością głosów, co oczywiście koalicja rządząca wygrała. Dla mnie to głosowanie mógłbym określić jako coś w rodzaju gospodarczej Targowicy, gdzie za wszelką cenę chce się oddać część suwerenności obcym podmiotom, które nie działają dla dobra Polski. Ja to bardzo dobrze widzę w Gdańsku gdzie Komisja Europejska razem z unijnymi urzędnikami, a także byłym ministrem Gradem ale także premierem Tuskiem walczyła z polskimi stoczniami, a jednocześnie w tym samym czasie rozwijały się bez żadnego problemu stocznie niemieckie, francuskie czy hiszpańskie. To jest największa kompromitacja – przyjmujemy coś niekorzystnego dla Polski tylko dlatego, że takie jest zapotrzebowanie Niemiec, kanclerz Merkel.

Więc skąd ten pośpiech? Głosowanie nad paktem odbyło się dzisiaj rano, także jeśli chodzi o wejście do strefy euro to także Donald Tusk mówi, że niepotrzebne jest referendum, bo odbyło się już referendum akcesyjne i ono jest wiążące. Dlaczego rządzący tak się spieszą ze wdrażaniem niekorzystnych dla nas rozwiązań?

Ja to jeszcze raz powtórzę – to jest ograniczanie naszej suwerenności. Przekazanie na rzecz Unii Europejskiej koordynacji zasadniczych reform polityki gospodarczej. To nic innego jak oddanie odpowiedzialności za te ważne obszary instytucjom unijnym, a Donald Tusk i koalicja rządowa robią wszystko, aby się instytucjom unijnym przypodobać. Być może dlatego, że Donald Tusk liczy na to, że jak przestanie być premierem (oby jak najszybciej się to stało) to otrzyma jakąś ciepłą posadę w Unii. Dla tej posady jest gotów zrobić wszystko.

Więc jakie może mieć to skutki dla naszej gospodarki?

To jest oddanie reform w sektorach bardzo trudnych ale bardzo wymiernych – Komisja Europejska i unijni biurokraci niejednokrotnie pokazali, że realizują taką politykę gospodarczą, która jest niekorzystna. Tu można mówić o stoczniach, ja jestem z Gdańska więc obserwuję też inne sektory – rybołówstwo, ale też przemysł spożywczy, cukrownie, przemysł samochodowy. Właściwie we wszystkich sektorach gospodarczych. A że nie ma żadnych możliwości realnego oddziaływania w trakcie kryzysu, bo o wszystkim decydować będą unijni biurokraci, więc czeka nas gospodarcza zapaść.

Prawo i Sprawiedliwość od dłuższego już czasu nagłaśniała zagrożenia płynące z przyjęcia paktu fiskalnego. Co teraz macie zamiar zrobić, gdy koalicja rządząca otwiera drogę do przyjęcia paktu?

Prezes Jarosław Kaczyński już zapowiedział w najbliższym czasie zostanie złożona skarga do Trybunału Konstytucyjnego. Z kolei my, posłowie, już od dawna głośno staramy się mówić, iż pakt fiskalny będzie działał na szkodę Polski – gdy przejmiemy władzę będziemy musieli to wszystko naprawiać i odwracać.

Rozmawiał Arkady Saulski

 

lz

[fot: PAP, Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. partia-razem-23062018 21.09.2018

  Ten plakat nie przypadnie do gustu zwolennikom partii Razem. Wpadka lewicowego ugrupowania?

  Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, a partie polityczne w Polsce coraz mocniej mobilizują się w promocje swoich komitetów oraz kandydatów

 2. tusk20092018 20.09.2018

  Donald Tusk chciał zabłysnąć żarcikiem, ale zaliczył wpadkę. Internauci zwrócili uwagę na ważną kwestię

  Pomimo 61 lat na karku Donald Tusk uwielbia pokazywać, iż nie zatracił jeszcze chłopięcej fantazji.

 3. 1270genderoweas 11.09.2018

  Dla własnych fanaberii zniszczą życie swojemu dziecku?

  W przypadku tak delikatnej kwestii, jaką jest wychowywanie dzieci często można mieć zastrzeżenia do nadgorliwości służb czy urzędników państwowych

 4. wos10092018 10.09.2018

  Tak działają "wolne media". Dziennikarz wyleciał z pracy, bo pochwalił PiS?

  Dziennikarz namawiał lewicę do współpracy z Prawem i Sprawiedliwością

 5. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 6. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 7. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 8. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook