Jedynie prawda jest ciekawa


Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

14.06.2018
1270rossijaas
Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza, a to, co w ostatnich latach było jedynym polem rosyjskich sukcesów, czyli agresywna i skuteczna polityka zagraniczna, zostało sprowadzone na ziemie przez, mówiąc językiem piłkarskim, nie odstawiającego nogi prezydenta USA Donalda Trumpa. Dlatego też Putin potrzebuje sukcesu mundialu, jak grzyby deszczu.

Tylko tak może pokazać swoim obywatelom i światu, że Rosja jest potęgą, którą trzeba szanować i z którą należy się liczyć. Tyle tylko, że przecież nie jest, więc znów, jak przed laty, trzeba malować trawę na zielono i stawiać potiomkinowskie wioski. Przerabiano to już podczas igrzysk w Soczi, przerabia i teraz.  

Choć Rosjanie do dziś utrzymują, że przysłowiowe potiomkinowskie wioski, stawiane na cześć imperatorowej Katarzyny, nigdy nie istniały, a cała historia jest czarną legendą wymyśloną przez zawistnych Europejczyków, to przecież nie trzeba długo szukać, by w dzisiejszych działaniach rosyjskich władz (wszelkiego szczebla) dopatrzyć się analogii z legendą. Przykład pierwszy z brzegu.

Rosyjskie wydanie Radia Swoboda zamieściło reportaż z miasta-gospodarza mundialu – Rostowa nad Donem. Co widzimy na zdjęciach z dawnej stolicy północnokaukaskiej guberni? Rozpadające się kamienice oklejone banerami z wymalowanymi witającymi turystów ludźmi w oknach, odcięte za sprawą remontów dróg najmniej reprezentacyjne dzielnice miasta i stadion wybudowany rękoma północnokoreańskich niewolników! Do tego ta osławiona już malowana na zielono trawa, czy raczej malowane na zielono zaschnięte błoto imitujące trawę.

To prawdziwa twarz Rosji po liftingu, trochę jak jej prezydenta – do bólu naciągnięta po botoksie. Zresztą to przecież nie tylko kwestia głębokiej prowincji. W stolicy, Moskwie, jest przecież podobnie – bezdomnych będących przecież znakiem rozpoznawczym każdej wielkiej aglomeracji, wywieziono autobusami do specjalnych obozów pod Twerem. Bezpańskie psy, podobnie jak przed wcześniejszymi dużymi międzynarodowymi imprezami w stolicy, zostały eksterminowane. Ma być pięknie i czysto, choć pod spodem czai się brud.

I być może ta fasada miałaby nawet swój azjatycki, choć niestety barbarzyński urok (oczywiście pomijając psy i bezdomnych), gdyby nie fakt, że tak w Rosji jest ze wszystkim. A przede wszystkim z mentalnością. Mundial, mający być świętem futbolu, to przecież przykrywka. Radośni uśmiechnięci Rosjanie to przecież przykrywka. Prezydent, gołąbek pokoju, z gospodarskim uśmiechem witający wszystkich przyjezdnych, to przecież przykrywka.

A co pod nią? Łamanie praw człowieka, areszty i mandaty za posty na Facebooku, znikanie w niewyjaśnionych okolicznościach szemrzących obywateli, „odstrzeliwanie niepokornych dziennikarzy,  deptanie demokracji, ksenofobia, rasizm, 2 proc. społeczeństwa zarażonych wirusem HIV, zestrzeliwanie samolotów, wpychanie się w brudnych żołnierskich trepach do okolicznych państw, wspieranie reżimu gazującego syryjskie dzieci i budowanie państwowości na eksterminacji całych narodów: Czerkiesów, Czeczenów, Kałmuków i wielu wielu innych. Witamy w Rosji – światowej stolicy futbolu na najbliższy miesiąc.

Piotr Filipczyk, fot. Twitter.

Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 3. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 4. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 5. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 6. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 7. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 8. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook