Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Trzeba budować kolektywną obronę

07.07.2016

Generał Roman Polko, były dowódca GROM, w rozmowie z "Super Expressem" mówił o potencjale wojsk sojuszniczych, a także o nadziejach i obawach związanych ze szczytem NATO.

Generał powiedział, że już zrobiono pierwszy krok w stronę "kolektywnej obrony wschodniej flanki NATO". "Była nim decyzja o rotacyjnym rozmieszczeniu batalionów, ważne były też ćwiczenia Anakonda. Ich scenariusz odbiegał od wcześniejszych ćwiczeń, ponieważ doskonalono tam warianty odpowiedzi na scenariusze, które Putin rzeczywiście realizował na Krymie czy w Donbasie. Teraz oczekujemy kolejnych kroków - zbudowania strategii i większej spójności sojuszników z NATO" – mówił. 

Zapytany z kolei o pogłoski, według których prezydent Obama zapowie ulokowanie w Polsce brygady pancernej, odparł, że realne szanse na to są niewielkie. 

"Ale nie będę mówił "niestety", ponieważ tak naprawdę w XXI wieku posiadanie takiej brygady wcale nie zbuduje potencjału zdolnego przeciwstawić się Rosji. Zdecydowanie ważniejszy jest choćby pomysł rozmieszczenia na terenie Polski baz logistycznych, w których mógłby być przechowywany sprzęt bojowy, w tym również sprzęt ciężki, np. czołgi" – dodał. 

"Chodzi o to, żeby ten potencjał obronny rzeczywiście istniał, żeby żołnierze zgrywali się w działaniach, ćwiczyli na bieżąco" – stwierdził. 

Polko ocenia, że niedawne ćwiczenia wojskowe pokazały problem z przerzutami sprzętu. Ważne jest zabieganie o bazy logistyczne, zdolności przerzutu i komunikację. 

"Do tego ważne jest budowanie zdolności do kolektywnej obrony, czyli realizacja art. 3. A nie tylko liczenie żołnierzy czy sztuk sprzętu, bo nie na tym polega siła NATO" – dodał były dowódca GROM. 

Generał przyznaje także, że patrzy na szczyt NATO z dużymi nadziejami. Niestety są pojawiają się i obawy. 

"Dotyczą tego, czy przypadkiem któremuś z naszych sojuszników, na których liczymy, nie przyjdzie do głowy, aby po pierwszym kroku postawić zaporę uniemożliwiającą zrobienie kolejnych. A takie obawy pojawiają się po wypowiedziach niektórych niemieckich polityków" – powiedział na koniec Roman Polko. 

ak/SE.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook