Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Sytuacja na Wschodzie niedoceniana

28.11.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym szefem GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Jak informują media, rosyjskie zakłady produkujące rakiety międzykontynentalne pracują pełną parą. Kreml dalej się zbroi. Jak oceniać taką aktywność?

Gen. Roman Polko: Proces rosyjskich zbrojeń trwa już od kilku lat. Oni modernizują armię i likwidują jednocześnie jednostki-wydmuszki, które są skadrowane i mobilizowane jedynie na czas wojny. Rosjanie prowadzą intensywne ćwiczenia i szkolenia. To jest normalne, każdy kraj, któremu zależy na bezpieczeństwie, musi prowadzić takie działania. Odpowiedzią na to powinny być i u nas realne działania i szkolenia. Powinny się odbywać ćwiczenia z reprezentacją krajów NATOWskich. Na poziomie taktycznym, na tak niskim szczeblu, na jakim odbyły się ostatnie ćwiczenia, trudno zweryfikować działania większych zgrupowań i związków taktycznych. Inaczej szereg trudności i problemów nie zostanie nawet zidentyfikowana. Rosja ma tymczasem swoje ambicje, dba o pozycje w regionie, sięga po swoje dawne obszary. Trudno sobie spodziewać, żeby było inaczej.

Co Polska powinna zatem robić?

Powinniśmy prowadzić własną politykę i dążyć do tego, żeby struktury, w jakie Polska weszła, nie były papierowymi, ale żeby coś robiły w kwestii własnego bezpieczeństwa. Tymczasem mamy do czynienia z biernością, lekceważeniem tego, co się dzieje za granicą wschodnią. To powoduje, że druga strona pozwala sobie na coraz więcej.

Profesor Akademii Obrony Narodowej Józef Marczak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wskazał ostatnio, że polska armia nie ma zdolności obronnych, nie jest w stanie obronić terytorium Polski, ani nawet ochronić strategicznych budynków. Jest tak źle?

Obraz polskiej armii nie powinien być jednowymiarowy. Mamy w Polsce również wiele perełek, jak siły specjalne. Z nich możemy być naprawdę dumni. Wymieniam je, ponieważ prof. Marczak jest specjalistą od obrony terytorialnej, a zadaniem sił specjalnych jest prowadzenie działań nieregularnych. W chwili zagrożenia agresorowi może by się udało wyprzeć regularne siły, ale trudno byłoby mu odeprzeć działania nieregularne. Dlatego siły specjalne byłyby w stanie zaszkodzić nawet poważnemu wrogowi. Polska jest członkiem potężnego sojuszu, który dominuje na świecie. Jednak jedyną jego poważną siłą są Stany Zjednoczone. One są poważnym gwarantem naszego bezpieczeństwa. Dlatego należy zabiegać o to, by Stany interesowały się Europą i współdziałaniem. Niestety w ostatnich latach Ameryka straciła zainteresowanie, a Europa nie jest w stanie rozwiązywać nawet niezbyt złożonych problemów.

Rozmawiał TK
[Fot. MON.gov.pl]

Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 3. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 4. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 5. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 6. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 7. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 8. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook