Jedynie prawda jest ciekawa


Fundraising szansą na konserwatywną rewolucję

29.10.2011

W Polsce w regularne działania dobroczynne angażuje się głównie konserwatywna część społeczeństwa – mówi portalowi Stelczyk.info Maciej Gnyszka.

Stefczyk.info: Zajmuje się Pan fundraisingiem. Co to takiego?

*Maciej Gnyszka: Fundraising to proces, w którym daje się człowiekowi możliwość udziału w przedsięwzięciach, których celem jest zmiana złej sytuacji w społeczeństwie. Ta zmiana może dotyczyć sytuacji bytowej ofiar trzęsienia ziemi, podejścia do rodzinnych domów dziecka itp. fundraising to oferowanie człowiekowi możliwości bezpośredniej inwestycji w pozytywną zmianę rzeczywistości.

Od kiedy taka forma działalności istnieje?

Można by powiedzieć, że fundraising jest odwieczny. Już w Średniowieczu istniał w formie dojrzałej. Każdy zakon miał przecież kwestora, utrzymywał się z darowizn. Istniał już także fundraising testamentalny, klasztory fundowano w ten sposób. Gdyby poszukać, mogłoby się okazać, że i w starożytności uskuteczniano tego typu działania. Nie wszystko opierało się przecież na biznesie.

Dlaczego Pan się zainteresował tą formą działalności?

Otrzymałem zadanie stworzenia modelu utrzymania jednego z portali internetowych. Oparłem system o darowizny bezpośrednie drobnych darczyńców. Miałem jednak problem, jak się zatytułować na wizytówce. Uznałem, że warto to zrobić po angielsku, ponieważ będzie brzmiało poważniej oraz ułatwi mi działalność międzynarodową. Wymyśliłem więc, jak mi się wydawało, określenie Fundraising Director. Szybko się jednak odezwało się do mnie przedstawicielstwo Polskie Stowarzyszenia Fundraisingu i okazało się, że taka działalność już istnieje i ma się dobrze.

Jaka część społeczeństwa pod względem ideologicznym jest zainteresowana działaniami fundraisingowymi?

Z moich obserwacji wynika, że w Polsce w regularne działania dobroczynne angażuje się głównie konserwatywna część społeczeństwa. To nie jest jednak wiedza wynikające z badań, ponieważ w Polsce nie prowadzi się jeszcze takich opracowań. W USA są już takie prace, tam wiedza o darczyńcach jest znacznie większa.

Jak tłumaczyłby Pan większe zainteresowanie konserwatystów fundraisingiem?

Konserwatywna część społeczeństwa ma przekonanie, że jest kowalem własnego losu, nie czeka na państwo. Być może jest to skutek faktu, że ludzie o światopoglądzie konserwatywnym od kilkuset lat była w opozycji do aparatu państwowego. Osoby konserwatywne częściej postrzegają również społeczeństwo jako wspólnotę ludzi, posługują się takimi określeniami jak naród. To sprawia, że mają oni skłonność do angażowania się na rzecz dobra wspólnego. Oni nie cedują wszystkiego na państwo. Poza tym w Polsce konserwatyzm często łączy się również z katolicyzmem. Tymczasem jedną z ważniejszych motywacji działań charytatywnych są przekonanie religijne i etyczne.

Czy można zatem powiedzieć, że upowszechniając fundraising wspiera się rozwój konserwatyzmu wśród społeczeństwa?

Oczywiście. Fundraising można traktować jak przygotowanie pod konserwatywną rewolucję. Analiza źródeł przychodów różnych organizacji pozarządowych dowodzi, że podmioty lewicowe najczęściej finansowane są przez państwo. To przybiera postać grantów z poszczególnych resortów, czy unijnych dotacji. Na Zachodzie finansowane są również przez wielkie korporacje, którym zależy na dobrych relacjach z rządzącymi.

Prywatny darczyńca jest konserwatywny

Na ogół tak. Widocznie darczyńca prywatny, jeśli zastanawia się czy dać pieniądze na promocję homoseksualizmu, feminizmu, czy innego lewicowego projektu, zastanowi się. W sposób nieświadomy często pomyśli wpierw o swoich dzieciach. Nie musi być szczególnym konserwatystą, żeby stwierdzić, że wolałby, żeby po jego ewentualnej śmierci, jego dziecko nie zostało adoptowane przez dwóch panów, tylko normalną rodzinę. Wydaje się, że mając do wyboru różne tego typu opcje wybiera inicjatywy charytatywne, albo społeczno-konserwatywne, jak promocję rodziny. Tworząc portal Dobroczynnosc.com mieliśmy na myśli dobro organizacji pozarządowych, które liczą na wsparcie prywatnych darczyńców. One budzą u ludzi naturalny i systematyczny odruch filantropijny. To rykoszetem wzmacnia znaczenie i pozycję organizacji konserwatywnych.

 Rozmawiał Stanisław Żaryn

 

*Maciej Gnyszka: Fundraiser, społecznik, architekt. Założyciel serwisu Dobroczynnosc.com oraz Towarzystw Biznesowych.

[Fot. Gp24.pl]

Warto poczytać

 1. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 2. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 3. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 4. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 5. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 6. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 7. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

 8. walesa-28072018 28.07.2018

  Podwójna klęska Wałęsy. Przegrał w sondażu, nie wyszła mu też zemsta

  Lech Wałęsa w ostatnich tygodniach dostał sporą dawkę „zastrzyku” aktywności, którą upublicznia nie tylko wżyciu codziennym m.in. na demonstracjach pod SN, ale także w social-mediach

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook