Jedynie prawda jest ciekawa


Fragmenty autobiografii J. Kaczyńskiego we "wSieci"!

26.06.2016

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” m.in. o wydarzeniu, które komentuje cała Europa – Brexit. Tylko w tygodniku obszerne fragmenty autobiografii Jarosława Kaczyńskiego „Porozumienie przeciw monowładzy.

Z dziejów PC”, o której Bronisław  Wildstein pisze: To, co najbardziej uderza w życiu Jarosława Kaczyńskiego, a powiedzieć można to także w odniesieniu do jego tragicznie zmarłego brata, to konsekwencja. Autobiografia, której fragmenty drukuje nasz tygodnik, potwierdza tylko cechę, którą jest w stanie dostrzec każdy nieuprzedzony obserwator. W tym tygodniu numer „wSieci” to aż 116 stron. 

Tygodnik „wSieci” jako pierwszy publikuje fragmenty autobiografii Jarosława Kaczyńskiego „Porozumienie przeciw monowładzy. Z dziejów PC”, w której Jarosław Kaczyński opisuje swoją polityczną drogę do 2001 r., a więc do chwili, gdy do życia powołane zostało Prawo i Sprawiedliwość. W autobiografii pisze o swoim zaangażowaniu w działalność opozycji, ruch „Solidarność”, pokazuje, jak środowiska związane z szeroko rozumianą lewicą próbowały pod szyldem „S” stworzyć monopartyjny system władzy w Polsce, jak z nowych rządów chciano wykluczyć tych, którzy nie podzielali poglądów władzy lub mieli „niesłuszne rodowody”.  

Do tej publikacji odnosi się Bronisław Wildstein w artykule „Wizjoner i pragmatyk”. O autorze wspomnień czasów Porozumienia Centrum pisze m.in.:  Przyglądając się drodze życiowej Kaczyńskiego, widzimy odpornego na wszelkie mody intelektualne męża stanu, który wiedzę o rzeczywistości czerpie głównie z doświadczenia, obserwacji i kontaktu z wielką liczbą obywateli z najróżniejszych środowisk oraz grup społecznych. Przeżycia te i wyciągane z nich wnioski prowokują jego ironiczne uwagi na temat tych, którzy Polskę znają wyłącznie z perspektywy Krakowskiego Przedmieścia. Fundamentem jego rozpoznania rzeczywistości jest tradycyjny, sprawdzony porządek wartości. Niezależność myślenia, zdrowy rozsądek i dar obserwacji pozwalają mu odróżniać to, co zmienne, od tego, co stałe w horyzoncie ludzkiego działania, i dlatego pomimo presji dominującej ideologii Kaczyński za podstawową instytucję polityczną uznaje państwo, a jego słabość, tak jak słabość III RP, oznacza jako źródło naszych podstawowych problemów. 

Ponadto w nowym numerze tygodnika Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z Konstantym Radziwiłłem, ministrem zdrowia, który zapowiada działania naprawcze służby zdrowia:  Każdy będzie uprawniony do korzystania z publicznej służby zdrowia, bez względu na formę zatrudnienia i rodzaj umowy. To jest rdzeń zmiany, który szykujemy. Dzisiaj mamy ubezpieczonych i nieubezpieczonych, a zatem uprawnionych i nieuprawnionych. I tych ostatnich jest wbrew pozorom całkiem sporo – aż 2,5 mln Polaków. […] Konstytucja mówi, że każdy ma prawo do równego dostępu do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej. Obowiązuje też nas elementarna solidarność społeczna.  

W nowym numerze tygodnika także wywiad Piotra Skwiecińskiego z Leszkiem Millerem („PiS gra z opozycją w podchody”), w którym były przywódca SLD mówi: Dla mnie demokracja zaczyna być zagrożona wtedy, kiedy zagrożona jest możliwość demokratycznego zmienienia władzy poprzez uczciwe wybory. Czyli wtedy, kiedy rządzący zaczynają próbować robić coś w stronę wypaczenia woli wyborców. Gdybym widział coś takiego, pierwszy zacząłbym krzyczeć. Ale nie widzę. Więc według mnie demokracja nie jest teraz zagrożona. Trwa, owszem, proces wymiany elit. Ale to wbrew temu, co sądzą niektórzy, jeszcze nie oznacza końca demokracji.

Z kolei Marek Pyza i Marcin Wikło w materiale „Himalaje hipokryzji” piszą o publikacji „Gazety Wyborczej” dotyczącej ministra obrony narodowej:  Odsunięty od wpływów układ próbuje obrzucić najbardziej znienawidzonego przez siebie człowieka błotem, w którym sam tkwi. To przecież tutaj roi się od ludzi służb dawnego systemu. To oni od 27 lat stawiają parawan dla esbeckiej hydry. Bronią jej do ostatniej kropli jadu. Natomiast w artykule „Chińczyków pociąg do polski” Ewa Wesołowska podsumowuje wizytę prezydenta Chin i zauważa, że może być pierwszym krokiem do wielkich zmian w naszej gospodarce. 

W nowym wydaniu „wSieci” Łukasz Adamski w artykule „Andrzej Kondratiuk reżyser osobny” oddaje hołd zmarłemu artyście: Twórca zmarł w nocy z 21 na 22 czerwca w wieku 79 lat. Dołączył do dwóch innych „wniebowziętych” artystów: Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza, bez których nie przeszedłby z takim przytupem do legendy polskiego filmu. Ponadto w tygodniku o manewrach wojsk NATO „Anakonda”, o poznańskim czerwcu 1956 r., o walkach kibiców na Euro i rosyjskim dopingu. 

W tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Andrzeja Zybertowicza, Wiktora Świetlika, Roberta Mazurka, Aleksandra Nalaskowskiego, Krystyny Grzybowskiej, Dariusza Karłowicza, Wojciecha Wencla, Krzysztofa Feusette, Marty Kaczyńskiej, Janusza Szewczaka czy Bronisława Wildsteina. Poza tym „wSieci” wiele miejsca poświęca na kulturę, sport i historię. 

Więcej artykułów w nowym numerze tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 27czerwca br., także w formie e-wydania – szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook