Jedynie prawda jest ciekawa


Fotyga: abdykacja Polski z ambicji

24.11.2011

STEFCZYK.INFO: W swoim expose premier Donald Tusk nie wspomniał o sytuacji w Europie, a przecież jest ona niezwykle dynamiczna, może się rozwinąć w niedobrym dla Polski kierunku. Nie było tez potem żadnego uzupełnienia ze strony MSZ. Czy szef rządu nie powinien zająć w tej sprawie stanowiska? Zwłaszcza, że do końca roku przewodzimy Radzie Unii Europejskiej.

ANNA FOTYGA, poseł Prawa i Sprawiedliwości, była minister spraw zagranicznych: Przede wszystkim premier powinien zająć w tej sprawie stanowisko. Nasza prezydencja ma tu ogromne znaczenie.  Nie można sprawując tę rolę nie wypowiedzieć się w takim momencie w sprawach najistotniejszych dla Unii Europejskiej. To jest abdykacja Polski z ambicji odgrywania znaczącej roli i zły prognostyk na przyszłość.  Tworzy się niedobry precedens, drugi po faktycznej abdykacji z tej roli prezydencji belgijskiej. Tam jednak było to motywowane kryzysem wewnętrznym.  U nas jednak podobno wszystko działa świetnie, a odkąd Marszałkiem Sejmu jest pani Ewa Kopacz, nie będzie już, jak rozumiem, żadnych tarć w obozie władzy. W ten sposób utrudnia się zadania przyszłym prezydencjom, składa się cały proces decyzyjny w inne ręce – przede wszystkim Niemców i Francji.

Nikt inny się nie liczy?

Tradycyjnie pewną rolę odgrywa Wielka Brytania. Ale pozostali są bardzo osłabieni. Zaś nowe państwa Unii sprowadzone są właściwie do roli Europy-bis. O swoją pozycję walczy właściwie tylko premier Węgier Viktor Orban. Szkoda, że samotnie, bez żadnego wsparcia.

Można by sobie wyobrazić jakąś regionalną koalicję? Śp. prezydent Lech Kaczyński udowodnił, że to możliwe, nawet wbrew państwom największym.

Ależ oczywiście! To jest możliwe i to leży w interesie Polski. Ale nie jest realizowane. Warto tu wrócić do pierwszego expose Donalda Tuska, cztery lata temu. Premier wtedy obiecywał poprawę stosunków z sąsiadami, tu widział główny problem. Dziś widzimy efekty. Można powiedzieć: no to sobie poprawiliśmy…

Czy pozycja Polski w tym czasie się zmieniła?

Osłabła znacząco. Polska unika jakiegokolwiek otwartego, oficjalnego zaangażowania. Widać, że premier Tusk przed tym ucieka, czeka co się dalej zdarzy. Bo Unia Europejska w kształcie znanym dotychczas nie istnieje.

A co mamy?

Bardzo otwarcie podejmowana próba narzucania zdania przez wielkich graczy, głównie Niemiec, wszystkim pozostałym członkom Unii.  Szkoda, że jednocześnie osłabia się siłę polskiego parlamentu. Ślubowanie posłów odsunięto na najdalszy możliwy termin, ukonstytuowały się dopiero dwie komisje. A przecież komisja spraw zagranicznych powinna się zająć takimi tematami jak pomysł wprowadzenia euroobligacji czy dorocznym raportem niemieckiej rady ekspertów zagranicznych, którzy co roku trafia na ręce pani kanclerz Niemiec. Z naszego punktu widzenia to bardzo ciekawy, podany z pewnym wyprzedzeniem, cele i tendencje polityki niemieckiej. Z uwagą słucham głosów z Niemiec, trwają tam ważne dla nas i ciekawe spory.

Ale i zwiększa się siła Niemiec. Agencja Reutersa podawała, że Irlandia konsultowała swój budżet z niemieckim parlamentem.

Tak, ta bardzo ciekawa informacja wyciekła. Widać jak trzeba walczyć o suwerenność. Dziś margines swobody może jest mniejszy niż w czasach gdy byłam w MSZ, ale on jest. Trzeba walczyć o jego poszerzenie, budować koalicje. Ile można wygrać przekonujemy się zazwyczaj wtedy, kiedy walkę o pozycję państwa jednak podejmujemy. Jak ktoś nie próbuje nigdy się tego nie dowie.

Minister Radosław Sikorski zostaje w rządzie. A jak się pani podoba cały gabinet? To jest ekipa na czas reform?

Trudno powiedzieć na ile zapowiedzi są poważne, bo pan premier często w taki sposób po prostu testuje reakcje społeczne, potem następuje korekta.  Sam rząd zaś…. Cóż, wygląda ładnie, jest gabinetem przede wszystkim wizerunkowym.

Z mównicy sejmowej krytykowała pani pozostawienie w Kancelarii Premiera jej szefa Tomasza Arabskiego. Dlaczego?

Powodem była wypowiedź premiera w expose. Powiedział tam, że teraz to już się świetnie współpracuje między rządem a prezydentem i szefami  innych ważnych organów państwa. Konieczność takiej współpracy jest zapisana w Konstytucji, dokładnie opisana i to nie jest herbatka u cioci ale obowiązek. Nawet kiedy prezydent był z innego obozu nie można odmawiać z nim współpracy. W stosunku do śp. Lecha Kaczyńskiego to właśnie niestety robiono. A pan minister Arabski  wpisał się bardzo poważnie w naruszanie tej konstytucyjnej współpracy pomiędzy premierem a prezydentem. Co potwierdził zresztą wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Niejasna jest też rola ministra Arabskiego w sprawie smoleńskiej. Wreszcie, jak inni ministrowie tego rządu brał udział w tzw. przemyśle pogardy, podobnie jak Radosław Sikorski czy Sławomir Nowak.

Na koniec – jak pani minister ocenia odejście grupy Zbigniewa Ziobry?

Pomysł by jedna partia miała dwa kluby sejmowe był groteskowy. Ale moją uwagę zwróciła argumentacja towarzysząca tym działaniom, zapowiedziom, że oni wiedzą jak być skutecznymi, jak zwyciężać. Widziałam to z bardzo bliska podczas kampanii wyborczej na Pomorzu. Tam mandaty poselskie zdobyły wyłącznie osoby nie popierane przez tą grupę. A patrząc szerzej, szkoda, że panowie nie dostrzegli jak ważny jest obszar na którym mieli pracować dla wyborców – Unia Europejska. Tam rozstrzygają się dzisiaj fundamentalne dla przyszłości kraju sprawy. Oni tymczasem  organizują w kraju debatę o PiS, budują szum medialny. A sprawy do których pilnowania zostali wybrani nie są podejmowane. To działanie bardzo szkodliwe. 

Dziękujemy za rozmowę.

Gim

[Fot. Sil]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook