Jedynie prawda jest ciekawa


Donald Tusk gra na wzmocnienie separatystów w Polsce? Szokującą wypowiedź szefa RE

11.10.2017

Ja mam wystarczająco dużo empatii w sobie, też jako przedstawiciel mniejszości etnicznej - jako Kaszuba - z moimi doświadczeniami polskimi. Wiem co znaczy dążenie do niepodległości, ale wiem też co jest ważne dla Hiszpanii i Europy, utrzymanie jedności wydaje się tutaj priorytetem – powiedział w telewizji Polsat News szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Ciężko ocenić, czy wypowiedź Donalda Tuska to wynik zwyczajnej niefrasobliwości czy celowa gra na wzmacnianie separatyzmów, także w Polsce. Jedno jest pewne. Słów byłego premiera nie sposób bronić. W przeszłości zdarzały się Tuskowi trudne do wytłumaczenia wypowiedzi, jak choćby słynny fragment tekstu opublikowanego w przeszłości w "Znaku", gdzie pada fraza "polskość to nienormalność". Oczywiście nie brakuje obrońców Tuska piszących i mówiących o konieczności patrzenia na jego ówczesne słowa w szerszym kontekście, z pewnością podobnie będzie teraz. 

Nie wiem na ile silne są związki Tuska z kaszubszczyzną, bo choć jego dziadkowie uchodzili za rdzennych Kaszubów, to pochodzili z Gdańska, podobnie rodzice. Każdy zainteresowany tematem wie, że współczesny Gdańsk nie ma z historią Kaszub nic wspólnego. Z oczywistych względów w mieście położonym na Pomorzu mieszkają Kaszubi. I to w zasadzie wszystko, bo nie sposób absurdalnej decyzji o uczynieniu grodu nad Motławą administracyjną stolicą Kaszub traktować poważnie. Uczyniono to oczywiście nie ze względu na związki miasta z Kaszubami. Nawet prezydent Paweł Adamowicz stwierdził, że w związku z tym, że Gdańsk jest stolicą Kaszub, on jako lokalny polityk, nie ma „żadnych korzyści, raczej kłopoty”.  

Nie sposób jednak wykluczyć tego, że tradycje kaszubskie były w domu byłego premiera kultywowane. Być może jego rodzina w istocie czuła się związana bardziej z tradycjami polskich Kaszub niż z tymi charakterystycznymi dla większości mieszkańców Wolnego Miasta. Ale jeśli tak było, to Donald Tusk powinien szczególnie mocno pamiętać i znać słowa kaszubskiego poety Hieronima Derdowskiego "nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi". Te słowa nigdy nie uległy zdezaktualizowaniu.

Mimo to, w spisie narodowym w 2002 roku 5062 osoby zadeklarowały „narodowość kaszubską”. Ale nie wynikało to z tendencji separatystycznych, tylko ze złej konstrukcji pytań zawartych w spisie, która odebrała ankietowanym możliwość zaznaczenia podwójnej tożsamości i uczyniła z Polski kraj dwujęzyczny. Ten problem świetnie wytłumaczył profesor B. Synak, znakomity znawca problemu, pisząc, iż dyskusja na temat narodowości Kaszubów może dokonać się jedynie w kontekście autoidentyfikacji narodowo-etnicznej (polskiej) oraz regionalno-etnicznej (kaszubskiej). To właśnie ten pierwszy sposób autoidentyfikacji decyduje o tym, że Kaszubi mówią o sobie: „jesteśmy Polakami”.

Nawet Niemcy, niemal do końca istnienia zaboru pruskiego, uznawali Kaszubów za Polaków. Dopiero w spisie zorganizowanym w 1910 roku, w celu poróżnienia Polaków i Kaszubów, wymyślili sobie "język kaszubski". Wiele wskazuje na to, że podobne zabiegi stosują teraz na Śląsku, próbując wzmacniać separatyzmy i absurdalne dążenia niektórych lokalnych polityków do zaistnienia w mediach. Nie trudno przecież sobie wyobrazić, że za chwilę ktoś w innych regionach Polski spróbuje zaistnieć tak samo, jak śląski RAŚ, w końcu zachęca do tego swoimi wypowiedziami sam Donald Tusk. Czy celem byłego premiera Rzeczypospolitej Polskiej, jest to, żeby za chwilę próbowano rozgrywać w podobny sposób inne regiony? Do czego to doprowadzi? 

Artur Ceyrowski

 

Warto poczytać

 1. gapie-w-obliczu-tragedii-19082018 19.08.2018

  Łzy rodziców, apele ratowników, a tłum gapiów biernie przygląda się dramatowi. Tragedia stała się dla nich atrakcją

  Trudno jest czasem zrozumieć współczesnych ludzi. Obojętność na tragedię innych osób coraz bardziej przeraża

 2. jaki-akcja-botow-7082018 07.08.2018

  „Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake kota atakują kampanie Patryka Jakiego

  Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie

 3. 1270jakiPatryk 06.08.2018

  Ależ oni się boją Patryka Jakiego. Kolejny wstrętny fejk

  Choć do wyborów jeszcze kilka miesięcy, Patryk Jaki przebojem podbija serca Warszawiaków

 4. 1270warszawsaqaa 01.08.2018

  Warszawa stanęła, zawyły syreny. Cześć i chwała Bohaterom!

  Siedemdziesiąt cztery lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Tysiące polskich bohaterów stanęło do walki o wolność stolicy. Nie kalkulowali, nie relatywizowali – po prostu „zachowali się, jak trzeba”.

 5. PW-i-Lis-1082018 01.08.2018

  Polacy oddają hołd Powstańcom Warszawskim. A Tomasz Lis „wylewa” swoje polityczne żale

  Dokładnie 74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 63 dni heroicznej walki tysięcy młodych Warszawiaków zostało zapamiętane przez kolejne pokolenia i do dziś jest im oddawany należny hołdy.

 6. 1270elizabetka 30.07.2018

  Odrealnienie dziennikarki. Saulski w punkt: My, elity, lepsi. Oni, masa, powinni nas słuchać

  Internetowy, długi wpis Elizy Michalik w kilka godzin stał się kolejnym hitem i memem. Dziennikarka znana z, najdelikatniej mówiąc, mocno lewicowych poglądów w swojej internetowej wypowiedzi załamywała ręce nad tą pogardą mas wobec polskich elit. Pogardą, jej zdaniem, nie zasłużoną

 7. 1270dzieciotko 30.07.2018

  Niesamowite i wzruszające zdjęcie. Co na to zwolennicy aborcji?

  Ta historia poruszy chyba każdego, kto ma choć odrobinę wrażliwości w sercu. Małżeństwo Szkotów wraz z dwójką dzieci postanowiło spędzić wakacyjny dzień w parku rozrywki

 8. fake-news-opozycji-29072018 29.07.2018

  Chcieli skompromitować TVP i PiS, skompromitowali sami siebie. Opozycja rozsyła fake newsy o agresywnym mężczyźnie

  Filmik z agresywnym uczestnikiem protestów, który popychał policjantów, wyzywając ich od ZOMO obiegł polski internet, stając się hitem

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook